Domů Rybolovné techniky Kaprařina Pelety na kapry: Jedinečná nástraha i návnada pro úspěšný lov

Pelety na kapry: Jedinečná nástraha i návnada pro úspěšný lov

- Reklama -

Pelety na ryby fungují! Proto jejich obliba mezi rybáři v posledních letech raketově vzrostla. A proto taky rybářský trh v současnosti chrlí tyto nástrahy a návnady v nejrůznějších provedeních. Rybář si tak může vybrat hned z několika variant pelet, takže si přesně zvolí takovou nástrahu nebo návnadu, kterou v danou chvíli potřebuje. Význam pelet se díky jejich účinnosti nebývale rozrostl a v budoucnu se tyto specifické válečky mohou stát jednou z nejoblíbenějších nástrah ve světě kaprařiny.

Co to jsou vlastně pelety? Pelety na ryby jsou slisované válečky, které mohou být vyrobené z nejrůznějších mletých a rozdrcených surovin. Nejčastěji se lisují z rostlinných a živočišných mouček, ale také z mnoha dalších výživných látek. Pelety na ryby mohou být dochucené nebo i „navoněné“ dalšími atraktivními látkami, které spolehlivě fungují při lovu nejrůznějších kaprovitých ryb.

Pelety používáme buďto na chytání ryb, anebo při vnadění na krmném místě. Pelety na chytání ryb poznáme tak, že mají v sobě vyvrtanou dírku. Dírka je určená pro navlékání pelety na šňůrku pod háčkem. Pelety na ryby se totiž nastražují jako boilies. Naopak vnadící pelety tuto dírku nemají.

 

Pelety na ryby: Svět různých velikostí, barev a chutí

krmne-peletyNa rybářském trhu jsou pelety k dostání v nejrůznějších velikostech. Pelety určené k přilákání ryb na naše lovné místo se vyrábí už od průměru 2 mm! Takto drobné krmné pelety jsou výborné pro intenzivní rozkrmení našeho lovného místa. Ve velkém množství totiž na dně vytvoří jedinečný a velice atraktivní koberec z jemných částic, který jistojistě přiláká nejednoho kapra. Další drobné pelety se vyrábí například i v průměrech 3, 4, 6 nebo 8 mm. Pochopitelně ale můžeme krmit i s většími peletami. Jejich průměr se pak často pohybuje od 10 do 20 mm (ale existují i větší průměry).

pelety-na-kapryPelety pro chytání kaprů se obvykle pohybují ve velikostním průměru od 10 do 20 mm (můžeme chytat ale i s menšími, anebo naopak většími, průměry). Velikost nástrahy pak volíme dle naší lovné taktiky. Například na jaře, když je voda ještě málo prohřátá a ryby nijak zvlášť intenzivně nepřijímají potravu, používáme menší nástrahy. Pokud se ale ryby intenzivně krmí, pak nám nic nebrání v tom pod háček „naprat“ dvě dvacítky pelety. Takové sousto zvládne spořádat i kapr menší velikosti.

pelety-na-rybyPelety jsou k dostání v celé řadě příchutí a vůní. Rybář si tak může vybrat intenzivně páchnoucí pelety, ve kterých jsou přimíchány esence z lososa či halibuta. Pokud ale nechceme lovit na tyto nástrahy, tak potom nám nic nebrání vsadit na pelety s ovocnou příchutí. To, která esence je nejlepší, jestli ovocná nebo masová, není pochopitelně možné říci. Obecně se ale mezi rybáři traduje, že halibutky patří k tomu nejlepšímu, co svět pelet může nabídnout.

Rozdílná je i barva pelet. Ta je závislá na složení směsi. Některé pelety tak mají sytě černé zbarvení, jiné jsou zbarvené spíše do červena, a některé pelety mají zelenkavou nebo světle žlutou barvu. Opět, barva nástrahy může při lovu hrát roli. Ale tento faktor je u pelet spíše vedlejší. Důležitější je chuť a vůně těchto nástrah.

kapr

 

Úspěšné pelety na ryby: Vsaďte na osvědčené druhy

pelety-s-dirkouI když jsme výše psali, že neleze říci, které pelety na ryby jsou ty nejlepší, tak přesto se mezi těmito nástrahami vyskytují druhy, které mají rybáři velice v oblibě. K populárním peletám patří například již zmíněné halibutky. Tyto pelety mají velice koncentrovaný pach, který ve vodním prostředí úspěšně přiláká ryby. Halibutky se vyrábí v několika „mutacích“. Můžete tak zakoupit halibutové pelety s masovou nebo ovocnou příchutí.

balene-peletyK dalším osvědčeným druhům patří například pelety s příchutí kraba. I tyto pelety mají velice koncentrovaný pach, který ryby milují a dobře na něj reagují. „Krabí odér“ se ze světa boilies, pod neustálým náporem novinek, trochu vytratil. A to je obrovská škoda! Právě tato příchuť totiž patří k naprostým legendám ve světě kaprařiny, která má na kontě řadu rekordních úlovků.

Svět pelet se nebojí experimentovat! Jasným důkazem je míchání na první pohled docela protichůdných chutí a pachů. V současné době si tak rybáři mohou obstarat pelety, které jsou „míchanicí“ ovocných a kořeněných chutí a pachů. Například pelety s příchutí broskev/česnek nebo švestka/česnek patří k tajným a málo známým zbraním, které na ryby fungují.

 

Atraktivní pelety na ryby: Šance na rekordní úspěch

pelety-na-chytaniPelety jsou samy o sobě výtečnou nástrahou a návnadou na ryby. Ale co je trochu vylepšit? Možností je celá řada! Pelety na ryby můžeme polévat nejrůznějšími atraktory, které jim dodají ještě výraznější pach a chuť. Tato vylepšení jsou osvědčeným fíglem mnohých úspěšných rybářů. Úspěch vylepšených pelet si uvědomily i kaprařské firmy, které tyto nástrahy již také nabízejí. Pelety můžeme namáčet v nejrůznějších dipech nebo olejích. Tyto atraktivní tekutiny nám na povrchu nástrah vytvoří zajímavý „film“, který se po nahození začne pozvolna uvolňovat do okolí. A to přiláká ryby!

boosterovane-peletyPelety ale nemusejí být jenom polité atraktivní látkou, můžeme je i posypat! V současnosti si rybář může vybrat hned z celé řady sypkých atraktorů, které na peletách vytvoří jedinečnou strukturovitou vrstvu. Ta se ve vodním prostředí začne pomalu rozpouštět, což bezpochyby zaujme nejednu rybu. Drobné částice sypkého atraktoru také vytvoří okolo pelety zajímavý „mráček“. To je přesně to, co potřebujeme!

 

Pelety na feeder: Úžasná věc pro pestrý lov

Pelety jsou spojené především s kaprařinou. Ale to je chyba lávky! V současnosti si rybáři mohou vybírat i z pelet menších průměrů, které se perfektně hodí na feeder. Pelety na feeder se vyrábí v menších průměrech, což slibuje účinný lov i s jemnějším vybavením. Pelety na feeder jsou vynikající nejen pro lov kaprů, ale i cejnů nebo větších plotic a perlínů. Pokud se chystáte na první jarní vycházky k vodě s feederem, pak určitě pelety nezapomeňte doma. Tato nástraha je totiž opravdu perfektní!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení