skingbranding-banner

Špičkový návazec na zkušené kapry: Jak vyzrát na opatrné kapry v čisté vodě? Vsaďte na přirozenost


Návazec na zkušené kapry, který zaručeně funguje, by měl mít jednu vlastnost. Jakou? Takový návazec na kapry by měl rybě umožnit naprosto jednoduché nasátí nástrahy bez nejmenšího odporu, na druhou stranu návazec musí kaprovi zkomplikovat případné vyplivnutí nástrahy zpátky z tlamy. Existuje vlastně něco takového? Ano! V kaprařském světě se velice osvědčil návazec, který se anglicky jmenuje Blowback Rig. V čem je tento návazec tolik povedený? Tajemství jeho úspěchu tkví v malém mikrokroužku…

Právě onen mikrokroužek dává nástraze pod háčkem zcela specifické vlastnosti. Zaprvé: Pokud použijeme plovoucí nebo nadlehčenou nástrahu, tak ta se bude naprosto přirozeně pohybovat v podvodních proudech. Bez nejmenších „anomálií“ v pohybu, které by kaprovi mohly naznačit, že tady je něco v nepořádku. Jak to? Právě mikrokroužek se pohybuje s nástrahou po raménku háčku, takže nástraha se chová zcela přirozeně. Super!

Nesmíme zapomínat ani na to, že tento návazec je sestaven tak, aby při nasávání nástrahy kladl jen minimální odpor. K tomu přispívá právě mikrokroužek! A jelikož kapr při nasávání nástrahy necítí nic podezřelého, pak častokrát nástrahu pořádně nasaje. A my můžeme zaseknout do „tvrdého“.

Jednou z největších předností je to, že tento návazec se jen minimálně zamotává. Znova: K přirozenému pohybu nástrahy výrazně napomáhá zmíněný mikrokroužek, který skvěle pracuje i při nahození. Ať už nástraha letí vzduchem, narazí o vodní hladinu, anebo padá ke dnu, mikroukroužek napomáhá k tomu, aby se návazec nezamotal. Luxus!

Další obrovskou předností je to, že mikrokroužek napomáhá k tomu, aby kapr jen tak nevyplivl háček zpátky z tlamy. Jelikož na návazci není jediná součást, kterou by ryba mohla použít jako „páku“, tak právě proto má kapr takové problémy návazec vyplivnout. V momentě, kdy kapr tento návazec nasaje, máme z poloviny vyhráno!

Někteří rybáři tento návazec na kapry Blowback Rig používají bez vlasového rovnátka. Ano, v jednoduchosti je síla! My osobně ale rovnátko spíše doporučujeme, protože právě tato vychytávka napomáhá k tomu, aby byl zásek úspěšný. Ten rozdíl je citelný! Pojďme se podívat na to, jak tento skvělý návazec navázat…

 

Co použít?

V současné nabídce na kaprařském trhu je těžké si vybrat kvalitní komponenty. Nabídka je velice pestrá! Jak to ale udělat, aby netrpěla naše peněženka. Máme pro vás tip! Vyzkoušejte bižuterii od české značky Giants Fishing, která se vyznačuje opravdu vysokou kvalitou, ovšem za super cenu! Ne! Neutratíte majlant…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levná bižuterie na kapry Giants Fishing za pár korun!

 

Postup navazování:

Ustřihneme si 30 centimetrů návazcové šňůrky. Délka návazce závisí na daných podmínkách, nám se ale zmíněná délka nejvíce osvědčila jako “univerzální” délka.

Na jednom konci vytvoříme smyčku. S velikostí smyčky to není nutné nijak přehánět. Na druhou stranu je dobré myslet na to, na jak velké nástrahy asi budeme chytat. Proč? Je velmi vhodné, pokud uzlík na smyčce funguje jako druhá zarážka. Díky tomu jsou nástrahy krásně pevně nastražené…

Navlečeme nástrahu na smyčku a zajistíme boilie zarážkou. Na této fotce můžete “vidět”, že uzlík ze smyčky je v červené kuličce. Na jedné straně je tak klasická zarážka, na druhé uzlík. Díky tomu bude nástraha držet tak, jak má!

Kroužek připevníme přibližně 5 milimetrů nad boilies za pomoci jednoduchého uzlu. Tímto dáme základ jedné z největších “zbraní” na tomto návazci. Kapři, těšte se!

Teď přijde na řadu háček! Navlečeme kroužek na zvolený háček tak, jak je znázorněno. Je dobré, abychom si před samotným navázáním naposledy vyzkoušeli pevnost uzlu na mikrokroužku, a také se ujistili o vzdálenosti mezi háčkem a nástrahou…

Nastavíme kroužek do ohybu háčku a uvážeme bezuzlovým vázáním…

Věc, která rozhoduje – rovnátako! Dejte na nás, právě rovnátko má fakt zásadní vliv na úspěšnost záběrů. Takže teď navlečeme vlasové rovnátko přes očko háčku.

A jak to udělat, aby se návazec při nahazování nemotal? Použijte převlek! Samozřejmě, pro ještě větší nenápadnost je velice užitečné použít i starý, dobrý, klasický brok. Ten nám taky pomůže k tomu, aby kapři nerozpoznali zradu…

Vytvořte smyčku na druhém konci návazce pro připevnění k vyměnnému obratlíku, a návazec Blowback Rig máme kompletní. Teď už jenom nahodit a čekat na vysněného kapra!

Autor: Kryštof Novák

Foto: David Peltán

Nové články v rubrice

Splněný sen: Jak jsme se z „krmítkářů“ stali kapraři! Konečně chytáme velké kapry

admin | přečteno: 1416x | 11.12.2020 | Žádné komentáře

Před několika lety jsme jako 3 bratři založili rybářský tým …

Lov kaprů ve studené vodě: Proč nepoužívat klasické boilies? Tady je odpověď!

admin | přečteno: 8711x | 4.11.2020 | Žádné komentáře

Lov kaprů ve studené vodě není žádný med! Snahu o …

Tajemství podzimních kaprů: Na tuhle surovinu rybáři zapomínají! Kapři nechtějí jen maso!

admin | přečteno: 9448x | 20.10.2020 | Žádné komentáře

O podzimní části rybářské sezóny se mezi rybáři častokrát mluví …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.