Domů Novinky Úhyn ryb za více jak 100 000 korun! Majitel vodní elektrárny přiznal chybu,...

Úhyn ryb za více jak 100 000 korun! Majitel vodní elektrárny přiznal chybu, škodu zaplatí

- Reklama -

Štěstí v neštěstí! Není tomu tak dávno, co jsme na magazínu InRybar.cz psali o hromadném úhynu ryb na řece Svatavě. Pod tamní vodní elektrárnou se objevilo 150 kilo uhynulých ryb. A mezi nimi i chráněné druhy! Teď byla vyčíslena škoda: 106 000 korun. Majitel vodní elektrárny, pod kterou ryby uhynuly, přiznal chybu. A rozhodl se, že škodu uhradí. Podle dostupných informací má Západočeský územní svaz už peníze na účtu…

Na stránce rybářského kroužku Parmičky Sokolov se píše:

Zdravíme všechny sledující, kteří se ptají a zajímají, jak celá kauza probíhá – tak zatím jsou pozitivní zprávy – mnohem více prší, nadjezí se naplňuje a větší stav vody pomalu koryto čistí, bohužel s tím se ukazuje i to, jaký je člověk dokonalý prase, a co všechno odhodí kolem vody. Neuvěřitelné!!!

Není pro to žádná omluva, snad až na jaře budeme uklízet kolem vody ve Svatavě, tak už tento bordel bude níže.

A teď k věci: V pondělí 11. 11. 2019 byla na ŽP Kraslice schůzka s majitelem MVE, přítomen byl i zástupce ZÚS. Majitel MVE pochybení uznal a slíbil uhradit způsobenou škodu, kterou ZÚS vyčíslil na částku cca 106 000 Kč – to je škoda na uhynulých rybách atd.

Tato částka je už na účtu ZÚS a na jaře, až bude po jarním tání, a zanesené koryto řeky se mnohem více pročistí, budou nakoupeny nové ryby. Což je pro nás ta nejlepší zpráva! Dále se událost už dořeší na ŽP, jde o uhynulé chráněné ryby a nový manipulační řád. Je potřeba zajistit správnou funkčnost rybího přechodu.

Jsme velice rádi, jak se k tomu majitel MVE postavil, děkujeme mu za to! Je to správný příklad hlavně pro děti, které toho byly velkou součástí a hlavně ony se ptaly. Chyba se stala, nejde to vrátit, ale je to poučení pro příště, které doufám už nikdy nenastane.

 

Co se na Svatavě stalo?

Na řece Svatavě uhynulo 150 kilo ryb. Mezi nimi byly i chráněné druhy. Podle všech dostupných informací to zatím vypadá, že ryby uhynuly pod vodní elektrárnou, pod kterou se zároveň objevily nánosy bahna. Na masivní úhyn (i chráněných) ryb upozornila stránka rybářského kroužku Parmičky Sokolov.

Svatavka od elektrárny dolů je zase mrtvá, je z ní smradlavá stoka. Kdo jste tam byl nebo půjdete, nafoťte ryby, je potřeba co nejvíce škody zdokumentovat – životní prostředí to má nahlášené, ale ti krásní potočáci, co jsou právě ve tření, tak ti se jara už nedočkali. Je to zmařená letitá práce rybářů,“ psala stránka Parmičky Sokolov.

Zdroj: Parmičky Sokolov

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Parmičky Sokolov

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -