skingbranding-banner

Úhyn ryb za více jak 100 000 korun! Majitel vodní elektrárny přiznal chybu, škodu zaplatí


Štěstí v neštěstí! Není tomu tak dávno, co jsme na magazínu InRybar.cz psali o hromadném úhynu ryb na řece Svatavě. Pod tamní vodní elektrárnou se objevilo 150 kilo uhynulých ryb. A mezi nimi i chráněné druhy! Teď byla vyčíslena škoda: 106 000 korun. Majitel vodní elektrárny, pod kterou ryby uhynuly, přiznal chybu. A rozhodl se, že škodu uhradí. Podle dostupných informací má Západočeský územní svaz už peníze na účtu…

Na stránce rybářského kroužku Parmičky Sokolov se píše:

Zdravíme všechny sledující, kteří se ptají a zajímají, jak celá kauza probíhá – tak zatím jsou pozitivní zprávy – mnohem více prší, nadjezí se naplňuje a větší stav vody pomalu koryto čistí, bohužel s tím se ukazuje i to, jaký je člověk dokonalý prase, a co všechno odhodí kolem vody. Neuvěřitelné!!!

Není pro to žádná omluva, snad až na jaře budeme uklízet kolem vody ve Svatavě, tak už tento bordel bude níže.

A teď k věci: V pondělí 11. 11. 2019 byla na ŽP Kraslice schůzka s majitelem MVE, přítomen byl i zástupce ZÚS. Majitel MVE pochybení uznal a slíbil uhradit způsobenou škodu, kterou ZÚS vyčíslil na částku cca 106 000 Kč – to je škoda na uhynulých rybách atd.

Tato částka je už na účtu ZÚS a na jaře, až bude po jarním tání, a zanesené koryto řeky se mnohem více pročistí, budou nakoupeny nové ryby. Což je pro nás ta nejlepší zpráva! Dále se událost už dořeší na ŽP, jde o uhynulé chráněné ryby a nový manipulační řád. Je potřeba zajistit správnou funkčnost rybího přechodu.

Jsme velice rádi, jak se k tomu majitel MVE postavil, děkujeme mu za to! Je to správný příklad hlavně pro děti, které toho byly velkou součástí a hlavně ony se ptaly. Chyba se stala, nejde to vrátit, ale je to poučení pro příště, které doufám už nikdy nenastane.

 

Co se na Svatavě stalo?

Na řece Svatavě uhynulo 150 kilo ryb. Mezi nimi byly i chráněné druhy. Podle všech dostupných informací to zatím vypadá, že ryby uhynuly pod vodní elektrárnou, pod kterou se zároveň objevily nánosy bahna. Na masivní úhyn (i chráněných) ryb upozornila stránka rybářského kroužku Parmičky Sokolov.

Svatavka od elektrárny dolů je zase mrtvá, je z ní smradlavá stoka. Kdo jste tam byl nebo půjdete, nafoťte ryby, je potřeba co nejvíce škody zdokumentovat – životní prostředí to má nahlášené, ale ti krásní potočáci, co jsou právě ve tření, tak ti se jara už nedočkali. Je to zmařená letitá práce rybářů,“ psala stránka Parmičky Sokolov.

Zdroj: Parmičky Sokolov

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Parmičky Sokolov

Nové články v rubrice

Čachry machry okolo zákazu olova? Z Bruselu přichází podivné zvěsti! Co se stalo?

admin | přečteno: 390x | 15.01.2021 | Žádné komentáře

V pátek 15. ledna měla Evropská komise představit návrh na plošný …

VIDEO: Gigantický candát! Rybář hodil gumovou nástrahu do řeky a vytáhl monstrum

admin | přečteno: 1587x | 15.01.2021 | 1 komentář

Candát patří tradičně k nejvíce vyhledávaným rybím druhům. A to neplatí …

Rybáři z Moravy nasypali do svazovek kapry za 18 miliónů korun! Celkově nasadili ryby za 25 miliónů

admin | přečteno: 362x | 15.01.2021 | Žádné komentáře

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil informace o …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.