Domů Rybolovné techniky Lov na dírkách 5 důvodů proč byste si měli vyzkoušet lov na dírkách

5 důvodů proč byste si měli vyzkoušet lov na dírkách

- Reklama -

Lov ryb pod ledem patří v posledních sezónách k velice oblíbeným rybolovným metodám. Někteří rybáři považují chytání na dírkách jako zpestření nudné části sezóny, pro jiné se ale tento lov stal životní vášní. Ať už to máte jakkoliv, zimní chytání ryb pod ledem je skvělou záležitostí, a proto se může v krátké budoucnosti stát celorepublikovým rybářským fenoménem. Bylo by to jenom dobře…

Zimní rybaření pod ledem má speciální atmosféru. A není to jenom mrazivým obdobím, kdy příroda spí. Je to dáno také jedinečným a nezaměnitelným způsobem lovu nebo speciálním rybářským vybavením. Rybaření na dírkách je navíc protkáno dobrodružstvím, napětím a adrenalinem. Vyzkoušejte si to také! Proč? Přinášíme několik pádných důvodů.

 

Kouzelné období

vybaveni_na_lov_na_dirkachZima není zrovna tradičním a tím nejúspěšnějším obdobím pro lov ryb. Jenže tohle pochopitelně při lovu ryb pod ledem neplatí. Zima u vody přináší jedinečnou atmosféru. Vody jsou schované pod silnou vrstvou ledu a sněhu. Do této krusty ale stačí vyvrtat díru, ve které se následně chytá. A najednou se tak rybářům otevře možnost jedinečného způsobu lovu ryb, který si v našich končinách získává čím dál více příznivců.

Lov na dírkách má nezaměnitelný ráz. Na zmrzlém rybníku, který je prošpikovanými dírkami v ledu, postávají hloučky mlčících rybářů. Chvíle na zmrzlé hladině pak jistojistě okoření štiplavý mráz nebo divoká chumelenice. Pravda, nezní to zrovna dvakrát příjemně. Jenže právě rybaření v těchto podmínkách je prostě nezapomenutelným zážitkem. Někteří rybáři tyhle chvíli milují. A není divu! Tohle u vody totiž jindy normálně moc často nezažijete! Je to jedinečný zážitek!

 

Brána do podvodního světa

rybareni_na_dirkachSymbolem lovu ryb pod ledem je ona ne nijak velká dírka v ledu. Kulaté temné okýnko je pomyslnou bránou do podvodního světa. Nejvíce vzrušující okamžik probíhá ve chvíli, kdy se barevná špička splávku rozkmitá, a následně hbitě zmizí v temné hlubině. Následuje tuhý boj se zaseknutou rybou.

Ale to není všechno! Napnutý vlasec se otírá o hrany dírky, a neustále mizí kamsi do neznáma. Až najednou se u provrtané dírky v ledu objeví světlý obrys zdolávané ryby. Co je na háčku? Je to pstruh nebo siven? Anebo snad štika či jeseter? To se rybář dozví až v tom okamžiku, kdy přemůže rybu a úzkou dírkou ji vytáhne z vody. Až do té doby je tahle část jedním velkým tajemstvím, které je napumpované adrenalinem a napětím…

 

Tak to trochu jiný lov

lov_na_dirkachRybaření na dírkách probíhá s pomocí speciálního vybavení. Jednoduše řečeno, používá se menší a jemnější rybářské vybavení. Rozdíl je nejvíce patrný u prutů. Rybářský prut na dírky je oproti těm klasickým znatelně menší. Jenže to není špatně! Krátké udice na dírky jsou výborným nástrojem pro snadnou a pohodlnou manipulaci s rybářskou montáží při lovu. A tyto kladné vlastnosti rybáři ocení i při zdolávání ryb zpod ledu. S krátkou udicí je totiž souboj s rybou mnohem procítěnějším a krásnějším zážitek.

ryby_zimaMenší a jemnější vybavení se týká ale i navijáků. Rybářské navijáky na dírky se používají v menších velikostech. Při tomto způsobu lovu není totiž nijak zvláště potřebná prostorná cívka. Při lovu na dírkách se ale musí používat kvalitní navijáky, protože se chytá v třeskutých mrazech. Takže navijáky jsou často doslova obalené v ledu. A to by některé nekvalitní modely nemusely vydržet.

Toto speciální rybářské vybavení pro lov na dírkách je poměrně jemné. A díky tomu si tak rybář vychutná každý souboj s jakoukoliv rybou, kterou pod ledem zasekne. Výpady ryb pak jdou v jemném vybavení velice dobře cítit. A jelikož se chytá na poměrně jemné vybavení, tak ohnutá špička prutu až do dírky nebo bzučící brzda navijáku je častým jevem. Každý souboj s jakoukoliv rybou se tak stává překrásným zážitkem. Přesně tyto chvíle napumpují rybáře adrenalinem, který ho zahřeje i v těch nejtužších mrazech.

 

Čímkoliv a jakkoliv

chytani_ryb_v_zimeLov ryb pod ledem je velice pestrý. Rybáři mohou chytat hned na několik rybolovných metod s pomocí nejrůznějších montáží. Nejčastěji se ale loví se splávkem nebo vláčením umělých nástrah. A teď už záleží pouze na vkusu lovce. Pokud chce lovit spíše pasivnějším způsobem, pak je vhodnější chytání na plavanou. Na dírkách je nejvhodnější navázat průběžnou montáž se splávkem, protože se s ní nejpohodlněji manipuluje na malém prostoru, který úzká dírka nabízí. Nejčastějšími nástrahami pak jsou žížaly, červi, těsta, peletky nebo tavený sýr.

Ti rybáři, kteří se chtějí častěji hýbat, pak mohou vláčet umělou nástrahu pod ledem. Opět, úzká dírka v ledu nenabízí zrovna přebytek prostoru, takže se vláčí vertikálně. I přesto lze ale nástrahu tahat velice atraktivně. Aby rybář přelstil nějakou rybu pod ledem, pak může tahat svou nástrahu různými rychlostmi. A pochopitelně vedení umělé nástrahy může proložit zastavením navíjení nebo častými škubnutími. Toto mnohdy dravce pod ledem vyprovokuje k útoku. K vláčení pod ledem se nejčastěji používají malé gumové nástrahy nebo marmyšky.

 

Pestrá obsádka

Lov na dírkách je skvělý i v tom, že rybáři mají možnost si zachytat nejrůznější druhy ryb. K nejčastějším úlovkům patří pstruzi duhoví nebo siveni američtí. Ovšem na háček lze chytit i jesetera, štiku nebo okouna. Ani chytání kaprovitých ryb pod ledem není utopií. Rybář se tak může setkat s kaprem nebo s nejrůznějšími druhy bílé ryby.

Tato pestrost úlovků spolu s dalšími důvody, které jsem zmínil výše, dávají tušit, že lov ryb pod ledem je skvělou adrenalinovou a napínavou záležitostí. Rozhodně se nebojte si tento typ lovu vyzkoušet. Nebudete toho litovat!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení