DomůRybolovné technikyLov na dírkáchLov na dírkách na splávek: Jak na to? Tohle jsou zaručené rybářské...

Lov na dírkách na splávek: Jak na to? Tohle jsou zaručené rybářské tipy a triky!

- Reklama -

Lov na dírkách je velmi příjemným zpestřením v zimních měsících. Ve chvíli, kdy naše vody pokrývá hrubá vrstva ledu, tak je možné na rybářské mapě najít „dírkařské lokality“. A tohle zimní rybaření fakt doporučuji! Jde totiž o velmi unikátní rybářský zážitek, do kterého se zamilovaly tisíce českých i slovenských rybářů. Jak vlastně úspěšně rybařit na dírkách? Jednou z nejlepších technik je lov na dírkách na splávek.

Foto: InRybar.cz

Do té scény, kterou nabízí rybaření na dírkách, se fakt zamilujete! Okolní krajina je schovaná pod vrstvou sněhu, takže připomíná obrázek od Josefa Lady. Vodní hladina je přikrytá silnou vrstvou ledu, tudíž už udrží i urostlejší rybáře, kteří váží přes metrák. A právě v onom ledu je vyvrtáno hned několik dírek, ve kterých lze s pomocí speciálního vybavení pro rybaření pod ledem chytat. Jakou taktiku ale zvolit?

VIDEO: Lov na dírkách se splávkem! Jak na to? 

 

Rybaření na dírkách: Montáž s průběžným splávkem

Rybáři při chytání na dírkách mají na výběr z několika rybolovných technik. Mezi ty nejpopulárnější jednoznačně patří plavaná s průběžným splávkem. Ano! Tato metoda dovoluje pohodlné chytání ryb pod ledem, a navíc je to velmi účinné. Skutečně!

Pro chytání na dírkách na splávek je naprosto nejlepší průběžná montáž se splávkem!

S průběžnou montáží se velmi pohodlně manipuluje na ledu, a velmi jednoduše se upravuje hloubka, ve které chceme chytat. Ono to je dáno principem fungování této montáže. Jde o to, že na ledu manipulujeme jen s krátkou montáží, a hloubku upravujeme s pomocí silikonové zarážky (vše je vysvětleno a ukázáno v přiloženém videu výše). Je to jednoduché, ale extrémně funkční!

Při hledání ideálního místa se dívejte i na břeh! Poblíž křoví se budou pstruzi motat…

Tato rybolovná technika pro chytání pod ledem je dokonalá i z jiného úhlu pohledu. Z jakého? Jde o to, že toto rybaření nabízí ten nejvíce úžasný moment – záběr na splávek. Je prostě vzrušující vidět to, jak se splávek začne pohybovat, a pak rázem zmizí v temné dírce pod ledem. Tohle je prostě suprový adrenalin!

 

Nástrahy pro lov na dírkách: Na co chytat?

Jelikož se bavíme o lovu na dírkách se splávkem, tak v tomto článku si řekneme o nástrahách právě na tuto rybolovnou metodu. Největší klasikou, kterou používají snad všichni, jsou červi. Červi jsou dokonalí proto, že jde o živočišnou nástrahu, kterou pstruzi (a další ryby) fakt milují. Tato nástraha má svůj pach, a do určitě chvíle i pohyb. Ale hlavně: Jde o světlou nástrahu, která jde v kuželu světla pod ledem docela dobře vidět.

Červi jsou nesmrtelnou klasikou při chytání na dírkách se splávkem…

Přesto je dobré myslet na jednu věc! Na jakou? Právě mrazivé teploty stojí za tím, že pach červů není tolik silný. A další negativem je to, že brzo „ztuhnou“, takže se tak dobře nehýbou. Jak tedy nástrahu zatraktivnit? Nejlepším řešením je páchnoucí roztok na pstruhy Trout Booster , kterým lze červy výrazně vylepšit.

Pachový atraktor Trout Booster výrazně posílí pachovou stopu nástrahy. A to se pstruhům moc líbí!

Bacha! Je důležité myslet na to, že lososovité ryby mají dokonalý čich, takže velmi dobře vnímají atraktivní pachy ve vodě. Takže nejlepším řešením je, že nastražené červy na háčku vyložené vykoupeme v páchnoucím roztoku na pstruhy Trout Booster . A rázem dostaneme dokonalou nástrahu, na kterou pstruzi okamžitě reagují. Bomba!

Díky takové koupeli hodně vylepšíte nástrahu pro chytání pod ledem…

A jaké další nástrahy lze použít? Někteří rybáři nedají dopustit na aromatické těsto na pstruhy , které také vysílá lákavou pachovou stopu. Tohle je prostě nástraha, která funguje! Trochu opomíjenou nástrahou na dírky je potom tavený sýr, ze kterého rybář prostě udělá na háčku kuličku. Nevěřili byste tomu, ale tahle nástraha dokáže přechytat i červy, a také speciální těsta na pstruhy pro lov na dírkách.

Pstruzi na pachové nástrahy reagují zatraceně spolehlivě! Není se co divit, lososovité ryby mají dokonalý čich…

Při rybaření pod ledem je možné použít i jinou živočišnou nástrahu. Ale bacha! Vždy je důležité si pořádně přečíst pravidla na dané lokalitě! Někteří provozovatelé totiž chytání na tyto nástrahy zakazují. O jaké nástrahy jde? O krevety, jikry nebo třeba nástražní rybičky. Tohle jsou taky pochoutky, které pstruhům, ale třeba i štikám, moc chutnají.

 

Vybavení na lov na dírkách: Čemu věnovat pozornost?

Při rybaření na dírkách je určitě velkou výhodou také to, že nejde o nijak finančně náročnou kratochvíli. Prut na dírky , vhodný naviják a trocha „bižuterie“ vyjde sotva na pár stovek. Co se týče prutu na dírky, větší pozornost je takové udici věnovat asi jen v případě lovu velkých štik. Pro chytání pstruhů postačí i běžně dostupné modely za pár korun.

Vybavení na dírky vychází na pár stovek! Tahle investice se vyplatí!

Pokud máme věnovat některé části vybavení na dírky velkou pozornost, pak je to vlasec! Proč? Při rybaření v dírce – hlavně tedy při zdolávání – dochází k tomu, že se silon tře o hranu dírky. Ve chvíli, kdy rybář nemá na navijáku namotaný odolnější vlasec, pak může při zdolávání prasknout. Proto je důležité při rybaření v zimě kvalitní vlasec pro rybaření na dírky . Na to fakt pamatujte!

Zdolávání takového pstruha na jemné vybavení je fakt zážitek!

Co se týče vybavení, tak ještě zmíním několik tipů ohledně rybaření na ledu. Zaprvé: Při chytání na ledu vždy dávejte pozor na to, abyste neměli příliš volný vlasec, který by se válel okolo dírky na ledu. Proč? Při silnějších mrazech se totiž může stát, že vlasec by k ledu přimrzl. A když si toho rybář při záběru nevšimne, a sekne, pak může vlasec prasknout. Na to pozor!

Do takové scenérie se zamiluje každý rybář

Další věc, na kterou je dobré myslet, je to, aby prut s navijákem neležel na ledu. Ideálně jej dejte do stojánku, anebo jen všechno položte na nějakou krabici s vybavením. Zase: Pokud by naviják ležel na ledu, mohl by se na něj obalit sníh, a ten by mohl přimrznout. A to by ztížilo manipulaci s navijákem. Jde sice o detaily, ale člověk, který na ledu často nerybaří, by na ně mohl zapomenout. Tak bacha na to!

 

Rybaření na dírkách je vzrůšo! Nenechte si to ujít!

Je škoda, že v současnosti nejsou zimy tak silné, jako v minulosti. Právě to bývá jedinou překážkou v zimním období, protože led není tolik silný. Pokud ale máte v dojezdové vzdálenosti nějakou zajímavou lokalitu, kde lze rybařit na dírkách, pak to rozhodně vyzkoušejte! Jde fakt o parádní zážitek!

Jedna dírka = nekonečné množství zábavy!

Ve chvíli, kdy se splávek rozkmitá v temné dírce, a následně zmizí pod ledem, tak to je ta chvíle, kdy rybář zažívá parádní adrenalin. Další porci vzrušení rybář zažívá při zdolávání ryby na jemné vybavení. Je to fakt paráda! Tenhle rybářský pobyt na čerstvém vzduchu s vidinou čerstvého úlovku na večeři doporučuji!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -