skingbranding-banner

Rybaření pod ledem: Jaké nástrahy by vám neměly chybět?


Lov na dírkách je v našich končinách stále oblíbenějším způsobem, jak utišit rybářský hlad při dlouhém zimním půstu. Vybavení není nikterak drahá záležitost a míst, kde se dá lovit, je nespočet. Čím ale přelstít mlsné ryby pod ledem? Možností je více.


Při výběru nástrah je velice důležité si uvědomit, jaký druh ryby můžeme nejpravděpodobněji pod ledem ulovit. „Dírkařské“ revíry jsou v nejčastějších případech naplněny pstruhy a siveny. Není ale výjimkou narazit i na okouna, štiku, jesetera, bílou rybu či kapra. Nástrahy si můžeme rozdělit na přírodní a umělé.

Přírodní nástrahy

 

Sýr

I když většina výše zmíněných rybích druhů má v oblibě spíše masitou potravu, sýry jsou osvědčenou nástrahou. Při lovu na dírkách se povětšinou používá tavený sýr. Pravda. S taveným sýrem je to trošičku pracnější, poněvadž se lepí na prsty a na háček jde hůře nastražit. Povětšinou ale v nižších teplotách pěkně ztuhne, a následně z něj lze udělat cosi, co připomíná kuličku. „Taveňák“ na háčku vcelku pohodově drží a zejména pstruhům velice chutná. Pokud se vám nechce „piplat“ s taveným sýrem, můžete klidně nastražit sýr tvrdý.

 

Červi, žížaly

Notoricky známé živočišné nástrahy, které jsou velice úspěšné i při lovu pod ledem. Jen jejich nastražení musíme věnovat větší pozornost. Mám na mysli zejména počet červů či žížal na háčku. Povětšinou se můžeme řídit pravidlem – čím větší žravost ryb, tím více červů nebo žížal dáme na háček. Ale pozor! Čeho je moc, toho je příliš. Pro zatraktivnění lze tyto nástrahy i kombinovat.

Rybičky

Ty využijeme zejména na revírech, kde očekáváme výskyt štik či větších okounů. Při lovu na rybičky nesmíme zapomenout používat navazovací materiály, které vydrží sílu ostrých štičích zubů. Můžeme použít wolfram, ale například i klasické lanko. S nápadností bych si hlavu nelámal, pod ledem je poměrně špatná viditelnost.

Rybičku je nejvhodnější napíchnout na klasický háček za tlamičku a jednoduše spustit. Můžeme ji i aktivně popotahovat a tím se pokusit zaujmout některého z dravců.

Pozor! Ne na všech revírech je lov na rybičky povolen. V některých případech je tato nástraha zakázána (prevence proti zatáhnutí některých chorob), jinde může být dána minimální velikost rybičky.

 

Umělé nástrahy

 

„Pstruhové“ těsto

Obliba této nástrahy mezi zimními lovci je notoricky známá. Těsto je vyráběno ve velkém množství barevných i pachových variací. Barevná hmota obsahuje i drobné šupinky, které se ve vodě lesknou, čímž zatraktivňují nástrahu na háčku.

 

Gumové nástrahy

Jsou naprostou klasikou při lovu pstruhů pod ledem. Obrovskou výhodou této nástrahy je její druhová různorodost. Na jigovou hlavu (její velikost závisí na druhu lovené ryby) můžeme nastražit twistera, smáčka, či kopýtko. Možností je opravdu nespočet.

Marmyšky

Nástrahu, která je symbolem lovu na dírkách, tvoří kovové tělíčko s dírkou (na protáhnutí navazovacího materiálu při vázání uzlu) a háček. Pro zvýšení účinnosti marmyšky je vhodné na háček napíchnout nějakou nástrahu. Zde se fantazii meze nekladou, na háček můžeme napíchnout umělou (gumová nástraha), ale i přirozenou nástrahu (kousek „masa“).

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Rybaření na dírkách: 3 důvody, proč chytat ryby pod ledem na umělé nástrahy

admin | přečteno: 1396x | 16.02.2021 | Žádné komentáře

Rybaření na dírkách je už i v Česku velkým fenoménem. V momentě, …

Rybaření na dírkách 2021: Seznam lokalit, kde si zachytáte pod ledem! Zimní rybaření startuje!

admin | přečteno: 12985x | 10.02.2021 | 16 komentářů

AKTUALIZUJEME: Zima konečně udeřila v plné síle a vodní plochy v České …

Chytání ryb na dírkách: TOP nástrahy, na které si vždycky zachytáte! Co použít v zimě?

admin | přečteno: 3426x | 13.01.2021 | Žádné komentáře

Rybaření pod ledem je velmi oblíbenou zábavou v těch měsících, kdy …

Komentáře

  • Malinko bych doplnil úžasná věc jsou nadrobno nasekaná játra obalená tak den před lovem ve strouhánce.

  • Dobrý den,

    díky za tip.

    Tuto nástrahu vůbec neznám. Jak to drží na háčku? Skladujete to v mrazu, aby to co nejvíce ztuhlo?

    Ještě jednou děkuji za doplnění o zajímavý tip.

    Viktor Krus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.