DomůRybolovné technikyMuškařeníMuškařina: Královská disciplína na dlani (1. díl)

Muškařina: Královská disciplína na dlani (1. díl)

- Reklama -

Muškařina je královskou disciplínou rybařiny. Její obtížnost mnohé začátečníky odrazuje, a proto jsem pro vás připravil krátký seriál, který vám přiblíží nejzákladnější muškařské vybavení. V tomto díle se budeme zaobírat muškařskými pruty. 

Muškařský prut je jedna z nejpodstatnější části výbavy. Každý rybář na něj klade velmi vysoké nároky. Na rozdíl od kaprařských či přívlačových udic, musí muškařské pruty splňovat úplně jiné standardy. Uvědomme si, že prut držíme v ruce po celou dobu lovu, a proto musí být velmi lehký a zároveň pevný.

Muškařský prut má vždy několik částí (povětšinou od 2 do 6). Cestovní typy, které mají 5-6 dílů, si třeba před koupí vyzkoušet, ideálně někde venku na rozsáhlejším prostranství. Je nutno zde dodat, že čím více dílů, tím se zhoršují i vlastnosti prutu (čest výjimkám). Každý díl a spoj má silnější stěnu, z čehož vyplývá, že se tím zvyšuje hmotnost, a také akce prutu. Na trhu najdeme většinou dvou až třídílné pruty, které se snadno uskladní.

 

Označení udic

Na všech prutech je označení délky prutu. Ta se udává ve stopách a palcích (viz obr. č. 1). Jedna stopa (1′) je v přepočtu 30,48 cm a jeden palec (1“) jsou přibližně tři centimetry. Délka prutu hraje důležitou roli. Především si je nutné uvědomit, na jaké vodě a jaké ryby hodláme lovit. Jaké panují podmínky na břehu revíru (př. silně zarostlý), a následně se také řídíme preferovanou technikou.

znaceni

Značení muškařských prutů

 

Akce prutu

Takto nazýváme souhrn elasticko-deformačních vlastností materiálu. Její rychlost udává, jakou rychlostí se přenese pohyb ruky na vedenou nástrahu. Kratší a tvrdší pruty mají akci rychlejší, než delší a měkké. Rozeznáváme několik druhů akce:

Plná akce. Ohyb nastává v podstatě v celé délce prutu. „Mušáky“ vhodné pro potoky, menší řeky (kratší vzdálenosti), kde potřebujeme precizní a přesné hody.

Střední akce. Prut se ohýbá od prostřední části směrem k špičce, přičemž spodní část „pracuje“ v menším rozsahu. Pruty se střední akcí mají velmi dobrou výkonnost a dovolují nám využít všechny tipy házení. Tyto udice kombinují kladné vlastnosti pro snadnější hody a pevnost pro boj s rybou, což využíváme při lovu na velkých řekách

Špičková akce. Pracuje jen špička. Při švihání s tímto typem udice se nám vytváří přiléhavější smyčka, která pomáhá dosahovat větší délky hodů. Hody provádíme malým pohybem ruky, díky tomu má šňůra minimální vychýlení, což nám umožňuje přesné hody. Tyto pruty jsou vhodné na stojaté vody, a pro boj s velkými rybami (např. s jezerními pstruhy či mořskými lososy).

 

Rukojeť

Materiály, ze kterých se rukojeti vyrábějí, jsou různé. Na některých prutech ještě můžeme najít porézní pěnovou gumu, ale v současnosti se spíše setkáme s korkem, který má dlouhou životnost, neklouže, a při lovu se vám nepotí ruka.

rukojeť

Rukojeť se sedlem na naviják. Nahoře kovová, dole plastová

Na trhu najdeme několik typů rukojetí. Ten správný model si vyberete nejlépe podle vyzkoušení, a následného porovnání několika rozdílných typů. Držení udice je individuální záležitost, která ovlivňuje přesnost a vzdálenost hodů, a dokonce i naši únavu. Pod rukojetí se nachází sedlo navijáku.

 

ockoOčka

Jsou důležitá pro vedení šňůry. Musíme je pravidelně kontrolovat. Tím předejdeme situaci, kdy poškozené očko může poškozovat naši šňůru, anebo naopak nekvalitní šňůra může poškodit očko. Vyrábějí se z legované oceli, anebo s keramickou vložkou. Ty jsou kvalitnější, mají delší životnost, ale jsou těžší.

 

Očko s keramickou vložkou

 

ocko

Koncové očko

ocko

Hadovité očko

Autor: Patrik Sadloň

1/5 - (8 votes)
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -