Domů Recenze výrobků Rybářská elektronika Novinka: Hlásič Robinson Liner SQ

Novinka: Hlásič Robinson Liner SQ

- Reklama -

Do rukou se mi dostala novinka od firmy Robinson. Jde o elektronický hlásič Liner SQ, který bude teprve uveden na tuzemský trh.  

Liner SQ je drobný elektronický hlásič, který se připevňuje na udici pomocí dvou svorek (gumové pásky s otvory), a ne na vidličku, jako klasické hlásiče. Na jeho čelní straně je štěrbina se zvukovým mechanismem, přes který se silon následně napne. Ten při záběru ryby rozpohybuje kolečko uvnitř hlásiče, a poté dochází k vyluzování zvuku. Princip je tedy stejný jako u klasických „pípáků“, rozdíl je ale v tom, že do Lineru SQ se silon vkládá z boku, nikoliv shora jako u klasických hlásičů. Liner SQ vydává pronikavý, jednoduchý zvuk.

pipak

Hlásič má na čelní straně i diodu, která se při záběru krátce rozsvítí, což oceníte při lovu za ztížené viditelnosti. Dioda svítí modrou barvou, jež se v posledních letech stala jakýmsi módním trendem ve světě hlásičů. Hlásič je napájen třemi 1,5V bateriemi, které jsou součásti balení.

pipak

Jak jsem se již zmínil, hlásič se připevňuje na udici díky dvěma svorkám. Jde o dvě gumky

040s otvory, které jsou připevněny po stranách hlásiče. Těmi následně obejmete udici a zajistíte je pomocí plastového výběžku, na který navlečete dané očko gumky. Díky těmto svorkám hlásič drží na prutu i při jeho manipulaci. Při zdolávání nemusíte Liner SQ z prutu sundávat, bez problému na něm drží. Ale při nahazování jsem pro jistotu hlásič sundával. Přeci jen při hodu rybář vyvíjí daleko větší sílu, kvůli které by mohl hlásič z udice spadnout a poškodit se. Gumky jsou velice užitečné za deště, kdy je udice mokrá. Gumový materiál spolu s dostatečným dotažením nedovolí jakékoliv posouvání polohy hlásiče na udici.

pipakNa druhé straně hlásiče se nachází půlkruhový prostor pro přiložení hlásiče k udici. Jde o půlkruh, který kopíruje tvar udice. Pro lepší přichycení prutu vyčnívají po stranách půlkruhu plastové výběžky, které zaručují lepší přilnavost hlásiče k udici. Uprostřed půlkruhu je spínací tlačítko, které zapíná hlásič.

 

 

U vody

Liner SQ jsem vyzkoušel jedno deštivé odpoledne při lovu úhořů na jemnou položenou. Po otevření balení jsem vložil do hlásiče baterie. Liner SQ nemá žádné ovladače na volbu tónů či hlasitosti zvuku. Je vybaven jediným tlačítkem, které se nachází na zadní straně hlásiče. Toto tlačítko musíte přitisknout k udici, a až po tomto úkonu zapnete hlásič. Jedná se tedy o velmi povedenou vychytávku, která šetří energii v bateriích.

pipakPříjemně mě překvapil systém připevňování hlásiče. Gumové svorky, kterými hlásič připevníte k udici, nabízí široký rozptyl průměru. Liner SQ tak můžete připnout na tenkou děličku i hrubý surfový prut. Na druhou stranu mi tyto gumky nepřišly příliš bytelné. Je možné, že mohou po čase ztratit svůj tvar (roztažením), anebo dokonce i prasknout, protože stěny mezi otvory nejsou zase až tak široké. I když je pravdou, že upevňovací otvory jsou zpevněné hrubší vrstvou gumy.

Liner SQ reaguje velice dobře i na jemné záběry od drobnějších ryb (např. plotic). Po setmění jsem ocenil diodu, která při záběru bliká, díky tomu jsem snadněji rozeznal, na jaký prut mi bere. Zvuk hlásiče je dobře slyšitelný.

pipakPro lepší detekci záběrů doporučuji před hlásič připevňovat číhátko. To totiž dopne vlasec, který následně snadněji sepne zvukový mechanismus hlásiče. Hlásič dávejte před číhátko. Pokud byste to dali naopak, tak vám před hlásičem vznikne průvěs, což může vést k tomu, že hlásič nezaregistruje záběr ryby a nebude tak vydávat zvuk.

Hlásič přečkal i déšť, který se mnou na lovu prožil. Přesto neručím za to, že tento výrobek

pipakje voděodolný. Po lovu mi akorát chybělo to, že jsem neměl k hlásiči žádnou krabičku či pouzdro. To ale není zase až tak zásadní problém, poněvadž Liner SQ je oproti jiným hlásičům poměrně drobný, můžete ho jednoduše strčit i do kapsy.

Pro a proti

Výhody: Malé rozměry, snadné připevnění a kvalitní držení hlásiče (i při zdolávání), kvalitní reakce na záběry (i od drobných ryb), .

Nevýhody: Nepřesvědčivá životnost připevňovacích svorek, absence pouzdra.

 

Autor: Jakub Čížek

 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -