DomůRybolovné technikyPlavanáLov kaprů na plavanou: Rybařina plná adrenalinu a vzrušení!

Lov kaprů na plavanou: Rybařina plná adrenalinu a vzrušení!

- Reklama -

Kapry nemusíme lovit pouze s tvrdším vybavením na kaprařinu, položenou nebo těžší feeder. I s jemným vybavením na plavanou můžeme chytat nádherné kapry. Chce to jenom šikovně pracovat s rybářským nádobíčkem. A pokud bude všechno v pohodě šlapat, a my nebudeme naše jemné vybavení přespříliš přetěžovat, pak je úspěch nedaleko! Jak vlastně chytat kapry na plavanou? A co je k tomu zapotřebí? To si povíme v tomhle článku…

Lov kaprů na plavanou je trošičku specifičtější rybolovnou metodou. Je k tomu zapotřebí trochu jiné vybavení. Ale princip celého lovu je totožný, jako když se vydáme se splávkem na bílou rybu. Kapry na plavanou můžeme lovit jak na stojatých, tak i proudnějších vodách. V tomhle není nejmenší problém, protože plavaná nabízí obrovskou všestrannost. Metod, jak se splávkem můžeme kapry chytat, je hromada. My si tak představíme takovou „kaprovou plavanou“, kterou mám sám odzkoušenou, a která mi funguje.

splavek

 

Vybavení na plavanou: Jaké vybavení je zapotřebí při lovu kaprů na splávek?

kapr-plavana-zdolavaniNěkdo rád chytá kapry na dlouhé boloňky. Jelikož osobně chodím na místa, kde s dlouhými pruty nemůžu manipulovat, mám raději kratší matchové pruty na plavanou. Tohle je první důležitá otázka při výběru správného prutu. Musíme si totiž uvědomit, kde vlastně budeme kapry chytat. Ono, ostatně je jedno, jaký prut zvolíme – jestli boloňku nebo matchový prut. Důležité je, aby nám u vody pomáhal, a aby se s ním dobře chytalo. Samozřejmě, chce to udici, které můžeme věřit, a která dokáže snést nápor prchající kapra. Uvědomme si, že kapři mají větší sílu při zdolávání, a proto je důležité mít takový prut, který tenhle nápor vydrží.

Co se týče navijáků, mám v oblibě robustnější navijáky s přední brzdou. Přední brzda mi totiž nabízí mnohem rychlejší a pohotovější manipulaci při zdolávání kapra. Modely volím ve velikosti 3 až 4. Tyto navijáky mají větší cívku, což nabízí pochopitelně i větší kapacitu silonu. Tohle je hodně důležité. Můžeme totiž zapřáhnout i většího kapra, který bude chtít jednoduše více povyjet. Proto musíme být na tohle měření sil připraveni. Pokud nám dojde vlákno, pak to končí nešťastně.

plavana-kapr

Pojďme se teďka přesunout k vláknu. Tohle je jedna z nejdůležitějších položek, která rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu při lovu kaprů na plavanou. Na plavanou lovíme s jemnějšími vlákny. Proto musíme najít takové silony, které vydrží i v malém průměru velkou zátěž. Pravda, těchto silonů není moc. Daly by se napočítat na prstech jedné ruky. V poslední době ale rád používám silon od anglických specialistů z firmy MATRIX. Jedná se o silon, který nese název MATRIX Carp Master. Osobně se můžu na toto vlákno vždy spolehnout. Opravdu se jedná o perfektní vlasec. Kmenový vlasec volím podle podmínek v průměru od 0,18 do 0,24 mm, návazcové vlákno pak od 0,14 do 0,18 mm. O vlákně z dílny firmy MATRIX se můžete více dočíst v naší recenzi.

 

Lov kaprů na plavanou: Jakou montáž zvolit?

Tady není co řešit! Nejlepší při lovu kaprů je montáž s průběžným splávkem. Proč? Právě průběžný splávek nám nabízí hned několik perfektních vlastností, které při lovu kaprů na plavanou určitě využijeme. Jde především o to, že s průběžným splávkem se skvěle manipuluje. Výborně se s ním nahazuje i v těžkých podmínkách. A také se s ním skvěle zdolávají ryby.

kapr-na-plavanou

Navázat průběžný splávek není žádná věda. Budeme k tomu potřebovat pouze průběžný splávek, silikonové zarážky, karabinku, návazcový materiál, olůvka a háčky. Postup navazování je jednoduchý. Na kmenový vlasec připevníme silikonové zarážky, pak navlékneme průběžný splávek. Pod splávkem připevníme broky nebo torpilku. Pod závažím navážeme karabinku, za kterou připevníme návazec s háčkem. A máme hotovo!

splavek-zdolavani

Na montáži s průběžným splávkem je geniální to, že i v případě, že máme krátkou udici, můžeme naši nástrahu prezentovat i ve velkých hloubkách. Toho docílíme nastavením silikonové zarážky na požadované hloubce. Pokud se tedy vydáme na kapry, tak doporučuji právě průběžnou montáž se splávkem! A jestli chcete zjistit o této montáži více, pak si přečtěte náš starší článek Průběžná montáž se splávkem: Správná cesta k úspěšnému lovu se splávkem!    

 

Rybářské tipy: Kde chytat kapry na plavanou?

Osobně chodím jak na tekoucí, tak i na stojaté vody. V lecčems je lov na těchto rozdílných vodách totožný. Je důležité, abychom si řekli jednu věc. Připadá mi, že v současnosti rybáři pod tlakem kaprařských médií vyhledávají ryby dále od břehu. To je ale obrovská chyba!

nastraha-na-plavanou

Se splávkem můžeme nachytat nádherné kapry i 20 metrů od břehu. Má to ale pár pravidel. Tím hlavním je, abychom při lovu kaprů na splávek blízko břehu byli opravdu potichu. Jsou nežádoucí jakékoliv zbytečně pohyby nebo další rušivé elementy. Pokud se tomuto vyvarujeme, pak můžeme chytat nádherné ryby „pod nohama“.

Zažil jsem chvíle, kdy kapři brali asi 3 metry od břehu. Chytal jsem u zatopeného pařezu, za kterým byla hluboká prohlubeň. Stačilo nahodit žížalku pod splávkem za pařez a být potichu. Najednou šlo vidět, jak se špička splávku jemně pohupuje. Najednou se splávek rozjel po hladině. Nebylo na co čekat. Zásek! Nakonec jsem z vody vytáhl čilého a nádherně zbarveného kapříka. Takže si pamatujme – ryby jsou i kousíček od břehu tam, kde bychom je ani nečekali.

lov-kapru-na-splvek

Co se týče samotného lovného místa. Mám rád, když narazím na členitý břeh. Tady mám totiž jistotu, že ryby budou buď odpočívat, anebo zde budou hledat potravu. Ještě větší výhrou je, pokud břehy lemují vodní rostliny, zatopené keře nebo popadané stromy. Tyhle ty všechny stopy jsou jasnými indiciemi, že tady kapři budou! Proč?

kapr-na-splavek

Zaprvé. Kapři zde mají bezpečný úkryt. Zadruhé. Na vodních rostlinách nebo zatopené suchozemské vegetaci je obrovské množství potravy, kterou kapři milují. Ať už jde o larvy hmyzu nebo klidně i samotnou vegetaci. Kapři u těchto míst, která jsme si vyjmenovali, opravdu budou! Vyzkoušejte to…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -