Domů Recenze výrobků Navazovací materiály Vlasec na feeder MATRIX Carp Master

Vlasec na feeder MATRIX Carp Master

- Reklama -

Na první pohled se to nemusí zdát. Ale navazovací materiály jsou asi nejdůležitější položkou ve světě rybařiny. Když to přeženeme a vrátíme se o několik desítek let zpátky, tak bez prutu nebo navijáku se člověk obejde. Vlastně ani ten splávek nebo olůvko nejsou zase až tak důležité. Všechno jde nahradit. Jenže navazovací materiál pro chycení ryby prostě potřebujeme.

Ale zpátky do současnosti. Pojďme se podívat na dnešní rybářský trh. Na místo, kde si každý může vybrat přesně to, co potřebuje. Na jednu stranu to je příjemně pohodlné, na tu druhou velice nepraktické! Proč? Jen si vzpomeňme na to období, kdy byly k dostání pouze špulky monofilu s vyraženou štičí hlavou. Nebyla tahle jednoduchost pohodlná? Přeci, neexistovala možnost tento výrobek s něčím jiným porovnávat. Takže všichni byli spokojeni.

Teď je doba jiná. Rybář může jednotlivé vlasce mezi sebou porovnávat takřka donekonečna. Jenže to stojí peníze! A právě tady toto porovnávání a hledání té nejlepší varianty není příjemné. Člověk se často spálí, než najde to pravé vlákno. A nejhorší to je v tom případě, kdy rybář hledá kvalitní vlasec na jemnou rybařinu.

vlasec-matrix

Jemná rybařina je v tomhle tom směru nelítostná. Rybář totiž musí najít takové vlákno, které vydrží i enormní nápor odrostlejší ryby a to i ve slabém průměru. Kvalitních vláken na jemné rybaření není příliš. Vlastně, daly by se napočítat na prstech jedné ruky. A bohužel, některé tyto kvalitní výrobky jsou dneska už těžko k sehnání. Naštěstí ale vývoj některých značek nabírá správný směr. A rybářský trh je tak zase o další zajímavé výrobky bohatší…

 

Silon MATRIX Carp Master: To pravé na feeder a plavanou!

matrixAno, ano, připouštíme. Ten podnadpis této kapitoly, který uvádí onen výrobek do naší recenze, zní možná trochu senzačně. Jenže z tohoto vlákna od firmy MATRIX jsme naprosto unešení. Vlasec MATRIX Carp Master totiž dává tušit, že rybářské firmy na milovníky trochu odsunutých, jemných, rybolovných disciplín ještě zcela nezapomněly. Ono, v poslední době byl docela kumšt sehnat jemné vlákno, které by vydrželo i lov větších ryb s jemným vybavením v těžkých podmínkách. Ale až doteď…

Na tuzemském trhu se totiž nedávno objevil zajímavý vlasec Carp Master od anglické společnosti MATRIX. Tato firma, která se specializuje na feeder a plavanou, si na český trh teprve prošlapává svou cestičku. Nebojte, nebude to dlouho trvat. Pravděpodobně už příští sezónu bude vybavení MATRIX běžněji k dostání v řadě tuzemských rybářských obchodů a e-shopů. Teď vás ale trochu navnadíme. Vraťme se tedy k vlasci MATRIX Carp Master.

vlasec-matrix-carp-master

První, co nás na tomto vlákně z Anglie zaujalo, byla jeho barva. Vlasec MATRIX Carp Master má naprosto fantastické olivově-zelené zbarvení, které se u jiných výrobců zase až olivove-zeleny-vlasectak často nevidí. Toto vlákno je tak velmi vhodné do našich vod, které nezřídka trpí nadměrným množstvím nečistot a řas. A právě díky tomuto nenápadnému zbarvení může počet záběrů výrazně vzrůst. Není totiž žádným tajemstvím, že kaprovité ryby se při shánění potravy orientují i svým zrakem. A pozor! Ten mají velmi dobrý. Kaprovité ryby ve vodě moc dobře vidí kontrastní věci. Jenže vlákno MATRIX Carp Master díky nenápadnému zbarvení dobře splyne s okolím a ryby tak nerozeznají zradu.

pomucka-pro-lepsi-odvijeni-vlasceDalší věc. Firma MATRIX je známá svými zálibami v užitečných detailech. A je s podivem, že tuto zálibu dokážou přenést i do vlasců. Na naší fotografii si prosím všimněte naprosto suprové „vychytávky“ na cívce s vlascem. Jde o speciální umělohmotnou pomůcku, která zabraňuje tomu, aby se z cívky odvíjelo zbytečně velké množství vlasce. Anebo aby se dělaly ony nepříjemné smyčky a paruky, které rybářům znepříjemňují život. Tento detail je geniálně chytrý a praktický. Toto se nám velice líbí!

nosnost-vlasceVlasec MATRIX Carp Master se prodává na cívkách v délce 150 metrů. A toto vlákno si můžeme obstarat hned v 5 průměrech. Skvělé na tom je, že výrobce myslí jak na milovníky lovu menších kaprovitých ryb, tak i na lovce těch větších. Proto je vlákno od firmy MATRIX k dostání v průměrech od 0,18 do 0,28 mm. Nejslabší vlákno, tedy 0,18 mm unese 2,50 kilogramů, vlákno o průměru 0,20 mm pak 3,10 kilogramů. Třetí nejsilnější vlasec řady Carp Master o průměru 0,23 mm má nosnost 3,64 kilogramů a Carp Master o průměru 0,25 mm unese 4,55 kilogramů. A na závěr, nejsilnější průměr této řady o průměru 0,28 mm má nosnost 5,45 kilogramů.

Zdají se vám zmíněné nosnosti příliš nízké? Nenechte se zmýlit! Výrobce udává nosnost vlasce v „mokrém uzlu“, tedy toho místa, které je nejzranitelnější. A toto máme na anglickém výrobci MATRIX rádi. S čísly, oproti jiným firmám, nijak nemanipuluje. Nehledá senzace. A proto jakékoliv obavy, že vlákno MATRIX Carp Master je slabé, nejsou na místě. Ale o tom si ještě něco povíme až později v našem testování.

 

Vlasec na feeder MATRIX Carp Master: Testování v „laboratoři“

ukazka-vlasceVraťme se k představování vlasce MATRIX Carp Master. Každé vlákno testujeme jednoduchými „laboratorními“ testy, které ale mnohdy o jeho kvalitě leccos potvrdí. Ani silon Carp Master od MATRIX nebyl žádnou výjimkou. Testovali jsme vlasce o průměru 0,18 a 0,20 mm, neboť právě na slabých vláknech se nejvíce ukážou dovednosti výrobce. Prvním testem tohoto vlákna byla jeho odolnost. Tu jsme vyzkoušeli tak, že jsme vlákno jednoduše přeložili, a následně co nejsilněji stiskli. U řady vláken takhle dojde k tzv. „zlomení“.

vlasec-na-feederOvšem vlasec Carp Master nás velice mile překvapil. Nejenže v bodě, ve kterém k přeložení došlo, nebylo vlákno nijak zvláště poškozené. Ale! Po přejetí dvou prstů přes onen bod drobná nerovnost zcela zmizela! Co to vypovídá? Vlákno je na první pohled velice odolné proti vnějším negativním vlivům, a také – Carp Master má velice nízkou paměť. Právě nízká paměť je tím největším předpokladem k tomu, že se silon nebude kroutit. A přesně toto rybář při jemném rybaření potřebuje!

matrix-vlasecDalší jednoduchý test nám měl prozradit následující důležitou vlastnost tohoto anglického silonu. A k tomu nám měl pomoci ten nejjednodušší test. Do kbelíku jsme nasypali 10 kilogramů krmení a s pomocí tohoto „nástroje“ jsme začali testovat nosnost vlasce od firmy MATRIX. Na silonu jsme měli navázaný jednoduchý háček, který jsme zahákli za držák kbelíku. K našemu překvapení ani jeden ze zmíněných průměrů testovaných vláken, tedy 0,18 a 0,20 mm, nepraskl. Až po zvyšování váhy se vlákno přetrhlo. Ale! Silon vždy praskl v uzlu, tedy v nejcitlivějším místě. Nikde jinde…

 

Testování u vody

vlasec-na-feederove-rybareniAbychom si vlasec od firmy MATRIX pořádně otestovali v reálných podmínkách, zvolili jsme rybníček dobře zarybněný divokými kapry. Na něj jsme se vydali s jemným vybavením – tedy feederem a plavanou. Jak se bude vlákno Carp Master od společnosti MATRIX chovat u vody při lovu větších kaprovitých ryb s jemnějším vybavením? Žádné problémy, které bychom v našich „laboratorních“ podmínkách neodhalili, jsme ani v terénu jednoduše nenašli.

I když jsme lovili na lokalitě, jejíž břehy jsou zarostlé křovinami, a o které se vlasec při vlasec-matrix-feederzdolávání kaprů často otíral, MATRIX Carp Master to vydržel. Problém nebyl ani s nosností, ani s kroutivostí vlasce, vlákno zůstávalo jednoduše neporušené. Vlasec Carp Master od anglické společnosti MATRIX nás tedy velice mile překvapil. Jedná se o velmi povedeného nástupce starších generací jemných monofilů, do kterého se nejeden milovník jemné rybařiny zamiluje. A to bude jenom dobře. Starosti s praskajícím a kroutícím se vláknem tak mnohým rázem odpadnou…

 

Místo na zlepšení se najde vždycky!

feeder-vlasecJak už to ale bývá, tak u každého výrobku vždycky narazíme na něco, co nám vadí. A i tady jsme našli jednu věc, ta se ovšem netýká vlastností vlákna. Na silonu MATRIX Carp Master nám vadí to, že není k dostání na větších cívkách. Chybí nám především možnost sehnání cívky s vlascem od firmy MATRIX v 300 metrech. Proč? Tato délka je naprosto ideální pro „nabití“ dvou navijáků na jemnou rybařinu. Jednoduše, není to ani málo, ani moc. Navíc, objemnější metráže vlasce bývají mnohdy cenově výhodnější. Tak snad se tohoto doplnění v budoucnu dočkáme…

Jejda! To jsme se dneska rozepsali. Ale nemůžeme jinak! Je velice potěšující zprávou, že se na trhu po dlouhé době objevilo moderní a velice kvalitní vlákno s perfektními vlastnostmi pro milovníky jemné rybařiny. MATRIX Carp Master je opravdu výborný silon. Naše hodnocení je tak nadmíru pozitivní a dovolíme si vám tento produkt doporučit!

 

Parametry: Silon MATRIX Carp Master

matrix-carp-masterZbarvení: olivově-zelené

Metráž: 150 metrů

Průměrů: 5 (0,18 mm, 0,20 mm, 0,23 mm, 0,25 mm a 0,28 mm)

Výhody: Atraktivní barva, minimální paměť, vysoká odolnost, vysoká nosnost, prvotřídní detaily na cívce

Nevýhody: Nedostupnost objemnějších cívek (nejlépe 300 metrových)

 

Redakce InRybar.cz

 

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení