DomůRybolovné technikyPlavanáPlavaná pro začátečníky: Obrovská zábava! Jak rychle a jednoduše nachytat hromadu ryb?

Plavaná pro začátečníky: Obrovská zábava! Jak rychle a jednoduše nachytat hromadu ryb?

- Reklama -

Dnešní doba je strašně uspěchaná. Času je velmi pomálu, takže kolikrát na ryby není čas. A mnohdy se to vyvrbí tak, že času je opravdu málo, třeba jen hodinka. Ale to nevadí! I v takto krátkém čase si můžete parádně zachytat! Člověk si u vody užije spoustu zábavy, přitom si neuvěřitelně krásně vyčistí hlavu. Vyzkoušejte plavanou! Tohle je rybařina, která vás bude bavit…

Pokud se nechystáte vyhrávat prestižní závody v plavané, a nechcete se rovnat nejužší světové špičce, můžete plavanou pojmout „odpočinkově“ a velmi jednoduše. Stačí hrstka vybavení za pár korun, jeden jemný prut, a hurá k vodě! Člověk si může za hodinku suprově zachytat a krásně si odpočinout. Jak na to?

LOVNÉ MÍSTO: Ať už přijedete kamkoliv, pro chytání na plavanou nepotřebujete nijak rozlehlý flek. Naopak! Je lepší vyhledávat ta místa, kde je vegetace, která třeba zasahuje až do vody. Právě tady budou hejna ryb, která číhají na spadaný hmyz z blízkých keřů a stromů. Super! A v tomto případě zabijete dvě mouchy jednou ranou, protože budete chytat na místě, kde jsou ryby, ale také na místě, kde je božský klid, protože takové úseky mnohokrát nevyhovují tzv. krmítkářům.

NEJLEPŠÍ MONTÁŽ: Začněte se hned od začátku učit chytat na montáž s průběžným splávkem. Právě tato montáž je nejlepším způsobem, jak si užít lov na plavanou. Bohužel, mnoho rybářů žije v domnění, že navázat takovou montáž je složité. Není tomu tak! Je to naprosto jednoduché, rychlé, a při chytání extrémně efektivní. Na postup vázání této montáže se podívejte ZDE. Jde sice o ukázku vázání „robustnější“ montáže na štiky, princip je ale naprosto stejný!

- Reklama -

ČERVI JSOU TOP: Při chytání na plavanou asi není lepší nástrahy, než jsou červi. Tyhle drobné potvůrky patří prostě k TOP nástrahám. Ryby červy milují a spolehlivě na ně berou. Na červy můžete chytit opravdu cokoliv – plotice, perlíny, cejny, kapry, ostroretky, okouny a kdoví, co ještě. Tuhle nástrahu rozhodně nenechávejte doma!

KRMENÍ S SEBOU: Ono to jde i bez krmení. Pokud znáte místa, kde se ryby zdržují, pak krmení ani není třeba. Ovšem já osobně si s sebou malý kbelík levného krmení beru vždycky. Je to jistota! S pomocí krmení jste schopni stáhnout „mračna“ ryb na lovné místo, díky čemuž lze zažít nefalšované rybářské eldorádo! Znova: Není zapotřebí používat nijak drahé směsi. Pro rekreační chytání postačí trocha levného krmení.

PŘILÁKAT, NE NASYTIT: Cílem krmení je to, abychom na lovné místo přilákali ryby. Ovšem, ryby se z krmení nesmí ihned nasytit. Kdyby bylo krmení hrubšího charakteru, pak by si ryby rychleji naplnily žaludky, takže by odplavaly pryč. Já osobně mám raději jemné krmné směsi, které na dně vytvoří hustý koberec z drobných částic. Ryby tak musejí déle sbírat na dně, navíc neustále víří drobné částice potravy ve vodním sloupci, takže ryby jsou v hotové „euforii“. Tahle žravost pak vede k hromadě záběrů.

MALÝ TIP: Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že se samotnou krmnou směsi to nemusí vyjít. Pokud chcete mít jistotu, že na lovném místě rybu udržíte, pak přidejte do krmení červy. Důvod? Červi fungují jako „stoper“. Po vhození do vody se začnou rozlézat po dně, vytvářet „koberec“ a ryby je začnou na lovném místě hledat. Tím tak ryby udržíte na místě, protože ty si rozhodně takovou hostinu nenechají ujít. Tohle vyzkoušejte!

MALOVANÁ ODMĚNA: Stačí krabička červů, trocha krmení, jednoduché a levné vybavení, a můžete začít. Ta rybařina, kdy vám na místo najedou takto nádherní perlíni, to je prostě zážitek. Na plavané je asi nejkrásnější ta druhová pestrost lovených ryb. A taky ty zmíněné barvy! Osobně perlíny miluji, a myslím si, že jsou to jedny z nejkrásnějších ryb. Tenhle byl sice menší, ale ti velcí nebudou daleko…

NESPOUTANÁ SÍLA: Mnohdy mi připadá, že se rybářský svět točí jenom kolem kaprů. A to by byla škoda. V našich vodách žijí původní, nespoutané, a neuvěřitelně krásné ryby, do kterých se okamžitě zamilujete. Chytit třeba divokou ostroretku je parádní zážitkem! Tyhle ryby nejde nemilovat…

HODNĚ ŠTĚSTÍ SE SPLÁVKEM U VODY: Plavaná je nejkrásnější rybařina! Sledovat barevnou „anténku“ splávku a mlčky pozorovat dění na hladině – do toho se ihned zamilujete. A ty záběry! Větší zábavy v rybářském životě není! Tak si to užijete!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, Váše články o plavané mě tak nadchly, že jsem oprášil matchový prut a znovu se začnu věnovat chytání na splávek – začínal jsem tak a bylo to to nejhezčí chytání. Na průběžný splávek jsem nikdy nechytal, tak bych měl pár otázek. Hloubku lze asi nastavit max. jako je dlouhý prut? Gumový zarážka neprojde koncovým očkem prutu.Budu chytat na Labi 2 – 4 m hloubka. Kde se dá koupit takový splávek s výraznou anténkou – bambulí na konci ? Hůř vidím a takový by se mi líbil. Děkuji a Petrův zdar.

  • Zdravím Stanislave,

   při tvrdším švihu prutu silikonová zarážka očkem projde. A ano, splavky s výraznější špičkou jsou k dostání v téměř jakémkoliv obchodu (taky hůře vidim).

   Děkujeme za pochvalu, a že nás čtete.

   At se Vám daří!

   Redakce InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -