DomůRybolovné technikyPlavanáVIDEO: Jednoduché rybaření na splávek u vodních rostlin! Tady jsou ryby vždycky!

VIDEO: Jednoduché rybaření na splávek u vodních rostlin! Tady jsou ryby vždycky!

- Reklama -

Na rybaření je nejkrásnější to, že každý rybář si na něm najde to „své“. Některým rybářům dělá největší radost lov velkých kaprů s pomocí nejmodernějšího vybavení, jiné rybáře pak nejvíce baví chytání divokých dravců na přívlač. A pak jsou tady i takoví, kterým rybářské srdce nejvíce plesá, když po klidné hladině „poskakuje“ barevná špička splávku. Musím se přiznat, že tohle jednoduché rybaření na splávek miluji i já. A to hodně! Na téhle rybařině mě nebaví rekordní parametry ulovených ryb, ale to, že můžu chytat ryby, které jiní „přehlíží“. Navíc, těch ryb můžu nachytat během chviličky obrovské množství, takže se u vody rozhodně nenudím…

Rybaření na splávek nikdy nekomplikuji. Nikdy se nesnažím najít „perfektní“ montáž, a neřeším to, jestli je splávek dokonale vyvážen. Ne! Pro mě lov na plavanou znamená jednoduchost. Protože co je jednoduché, to se nepokazí. A když se to pokazí, pak se to jednoduše opraví. Za ta dlouhá léta, co chodím po známých i neznámých vodách s jemným prutem a splávkem v ruce, jsem zjistil, že jednoduché věci fungují nejlépe.

VIDEO: Co všechno můžete u vodních rostlin chytit? Podívejte se na video!

Procházím zeleným lesíkem, který voní jako pytlík s čerstvými bylinkami. Jdu po lesní pěšince a užívám si ty zvuky rozkvetlé přírody. Šumění listí. Zpívání ptáků. Kdákání kachen. Ano! Už jsem u cílové lokality. Jedná se o navštěvovanou štěrkovnu, na kterou se schází velké množství rybářů z celého okolí. Přesto! Jsou tady místa, kde je nádherný klid. Jak je to možné? Jde o zarostlé „fleky“, na kterých se špatně manipuluje s dlouhými pruty na kapry. Ale já s krátkým prutem se splávkem si tady užiju spoustu srandy. Proč?

Podobně zarostlé břehy jsou rájem pro chytání na plavanou!

Jelikož tady rybáři moc často nechytají, tak břehy jsou krásně zarostlé. Po břehu roste hustý rákos, o který se zachytává i naplavená vegetace. Ta tak tvoří hustý koberec, ve kterém se nachází spousta přirozené potravy. Před zatopeným rákosem pak rostou i jiné vodní rostliny, které rovněž vytváří neprostupnou pevnost. A víte, co je na tom nejlepší? Právě v tomhle přebytku rostlin se přirozeně vyskytují ryby! A hodně ryb!

 

Proč chytat u vodních rostlin?

Proč vlastně ryby u vodních rostlin tak rády pobývají? Těch důvodů je hned několik! Zaprvé: Tyto rostlinné pevnosti jsou jako stvořené jak pro samotné líhnutí vodního hmyzu, tak i pro zachytávání další nejrůznější potravy. Díky tomu tak právě tyto zarostlé úseky připomínají narvané špajzy, ve kterých ryby pátrají po nutričně bohaté potravě. A právě živočišná potrava (bezobratlí živočichové) je jednou z nejvíce oblíbených součástí rybího jídelníčku. Proč tedy nechytat ryby tam, kde se přirozeně shánějí po potravě?

Vodní rostliny milují například líni! Pokud se vám tyhle ryby líbí, pak máte velkou šanci je chytit právě u vodní vegetace…

Kromě potravy vodní rostliny nabízí ještě jednu důležitou přednost, kterou ryby dokážou náležitě ocenit. O co jde? Jde o to, že tyto tvrze z rostlin rybám poskytují tolik vyhledávaný úkryt. A to nejen před rybími predátory, ale například i před rybožravými ptáky. Proto se ryby v blízkosti vodních rostlin drží velmi často a velmi dlouhou dobu. A nejen malé kusy! V blízkosti vodních rostlin můžeme narazit i na velké kapry, anebo na amury.

Kromě línů jsou u vodních rostlin také perlíni! Pokud se vám podaří natrefit na slušnější kousek, pak je jeho zdolávání na jemné vybavení fakt zážitek! 

Kolikrát se může stát, že pásy vodních rostlin jsou ve vodě tak velké, že rybář musí přilákat ryby na lovné místo. Ano! Někdy prostě zatopené rákosy, lekníny, anebo keře jsou mnohem širší, takže ryby se schovávají uvnitř těchto překážek. Jenže tady není možné je chytat! Co tedy dělat? Je to jednoduché! Prostě musíme ryby z těchto zatopených bunkrů dostat. Jak? No přece chutným krmením, které dokáže ryby vylákat.

 

Jak ryby vylákat ze zatopených rostlin?

Pokud jdeme na ryby jen na krátkou chvíli – třeba na dvě hodinky se splávkem – pak je nutné připravit velmi atraktivní krmení, které bude vydávat silnou pachovou stopu. V tomto případě potřebujeme ryby rychle zaujmout, takže je dobré používat jemnější krmení se silným aroma. Zajímavou variantou je například krmení na ryby MVDE Turbo, které je pro chytání u vodních rostlin jako dělané! Proč?

Osvědčené krmení MVDE Turbo s drcenými sušenkami, které patří k fakt velmi zajímavým návnadám! Jedná se o krmení s krásnou vůni, jemnou strukturou a zajímavým chováním ve vodě…

Toto krmení od věhlasné belgické firmy je sice krásně jemné, ovšem má těžší a tužší charakter. Co to znamená? Při správném namíchání krmení vytvoříte z této návnady atraktivní „plastelínu“, která rychle padne na dno. A hlavně! Pokud z takového krmení vytvoříte kouli, tak ta se jen tak nerozpadne – tudíž bude déle lákat ryby na lovné místo! Krmení na ryby MVDE Turbo je velmi vhodné zejména tam, kde je obrovské množství menších rybiček, které by rychle se rozpadající krmení okamžitě spotřebovaly. Takže my bychom museli pořád krmit, a ani tak bychom neměli jistotu, že přilákáme něco většího – třeba líny.

Línů by mohlo být více! Nebudou ubývat, pokud je budeme pouštět…

Jestli chceme, aby krmení na lovném místě vydrželo opravdu dlouhou dobu, pak do něj můžeme přidat například kukuřici nebo drobnější krmné peletky. Právě u těchto hrubších částic je velká jistota, že vydrží i na takových místech, kde je přebytek perlínů, plotic nebo ouklejí. Takže takové krmení vydrží až do příjezdu línů, cejnů nebo kaprů, díky čemuž je na místě zastavíme. A donutíme je ke sběru potravy. Jednoduché jak facka!

 

Na co si při chytání u vodních rostlin dávat pozor?

Lov ryb u vodních rostlin je nádherným zážitkem, protože člověk je součástí té neuvěřitelně okouzlující přírody. Ale je třeba dávat i pozor! Nezapomínejte na to, že v blízkosti vodních rostlin se kolikrát pohybují fakt krásné ryby. A nikde není psáno, že velká ryba musí zabrat jenom na boilies. Už „milionkrát“ jsem zažil to, že mi mých 5 nebo 6 červíků na drobném háčku „šluknul“ moc hezký kapřík. Buďte na tohle připraveni! Co to znamená?

VIDEO: Jak chytat líny u vodních rostlin? Naučte se tohle jednoduché rybaření

Zcela zásadní je používat kvalitní vlasec na plavanou nebo feeder. Ano! Pokud v blízkosti vodních rostlin zaseknete pěknou rybu, pak je důležité ji dostat hodně rychle od této nebezpečně překážky. Takže je nutné se do vlasce pořádně opřít a rybu ihned otočit. Naštěstí současný trh nabízí celou řadu tenkých vlasců na jemné rybaření, které mají ale obdivuhodnou pevnost. Zaručenou volbou jsou například TOP vlasce na plavanou a feeder od věhlasné belgické firmy Marcel Van Den Eynde, které patří k tomu nejlepšímu, co svět plavané a feederu nabízí. Tyhle vlasce vydrží i hodně silný tah větší ryby v tenkém průměru.

Na tohle prostě nic nemá!

Další důležitou věcí, kterou je zapotřebí mít VŽDYCKY po ruce, je podběrák na dlouhé teleskopické tyči. Ano! Pokud zapnete pěknou rybu, kterou se podaří zastavit před vodními rostlinami, pak je důležité ji rychle podebrat. A k tomu nám právě podběrák na dlouhé teleskopické tyči pomůže, protože s takovou pomůckou se dostaneme velmi rychle ke zdolávané rybě. Tohle zní jako samozřejmost, ale při téhle akční rybařině jde o vteřiny, takže pokud necháme podběrák kdesi za zády, můžeme o rybu rychle přijít. A to je škoda!

Jemná rybařina v blízkosti vodních rostlin je fakt zážitek. Člověk je obklopen přírodou, daleko od ostatních rybářů, kteří většinou volí jinou rybolovnou techniku. A hlavně! Rybář je schopen přímo pod nohami chytat krásné ryby, které se samy od sebe jezdí k těmto překážkám krmit. Pokud o takových místech víte, tak někdy zkuste nechat pruty na kaprařinu doma, a vezměte jemný prut na plavanou. Uvidíte, že to bude dobré rozhodnutí…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -