Domů Rybolovné techniky Přívlač Tajný trik na přívlač: Gumové nástrahy se sýrovým aroma! Na tohle dravci...

Tajný trik na přívlač: Gumové nástrahy se sýrovým aroma! Na tohle dravci útočí jako šílení

- Reklama -

Hned po práci jsem vyrazil k řece, do auta složil ultralight a jeden měkčí proutek s gramáží 15 až 30 gramů. V tašce jsem měl několik woblerů, nějaké větší gumy, třpytky a pár balení gumových nástrah FishUp se sýrovým aroma, o kterých vlastně tenhle článek (skoro) celý bude. S nástrahami jsem nic nevymýšlel a vyrazil k vodě. 

Jelikož vím, jak se na řece daří tloušťům, začal jsem se třpytkami, ale kde nic, tu nic. Třpytky jsem vyměnil za povrchové nástrahy, ale také se nic nedělo. Poskládal jsem tedy ultralight proutek a pověsil na něj gumičku, která nese název Tanta od výrobce FishUp. Zvolil jsem variantu Hot Pink v délce 6,3 centimetrů, protože ve vodě je teď spousta potěru, kterým dravec nepohrdne a při jeho lovení se ani nějak nenadře.

Gumové nástrahy Tanta se sýrovým aroma dokážou ve vodním prostředí vytvořit lákavou pachovou stopu. Záběrů od dravců tak může být mnohonásobně více…

Gumku nastražím na jigovou hlavičku s háčkem velikosti číslo 6 – gramáže používám 1,5 až 3 gramy, podle toho, jak voda teče. Nastražím si ještě jednu Tantu, ale použiju 3 gramovou čeburašku v kombinaci s jednoháčkem velikosti číslo 8.

 

Jdeme na to!

Začínám s jigovkou a nahazuji přímo pod protější břeh a nechám Tantu propadat na dno. Po dosednutí na dno řeky, jsem krátkými přískoky hopsal s Tantou po dně. Tahle nástraha má jemnou akci v ocásku, a proto jí ještě přidávám akci pocukáváním s prutem, aby působila jako prchající potěr.

S Tantou se dostávám ke korytu řeky, kde byl proud silnější a cítil jsem, že malou nástrahu s lehkou jigovkou začíná unášet proud, takže jsem chtěl s ní co nejrychleji z proudu. Kličkou jsem začal navíjet rychleji a v tom přišel záběr! Špička prutu se ohnula, ale najednou byla nástraha pryč. Jemný vlasec to neustál! Nevěděl jsem ale, zda jsem měl záběr od ryby, nebo od nějakého klacku unášeného proudem.

Výrazně zbarvená gumová nástraha Baffi Fly, která navíc vydává lákavý zápach je perfektní zbraní například na okouny!

Nahazuji opět do stejného místa, stejným způsobem navíjím nástrahu k sobě s jemným poškubáváním prutem. A záběr se dostavil! Bum! Ale historie se opakuje a znovu přicházím o kus vlasce a nástrahu. Pocity jsou smíšené – je to štika nebo jen nepořádek, který unáší proud?

Zkusím to ještě jednou! Nahazuji dál proti proudu. Tam je proud silnější a s nástrahou tak hopsám ve sloupci, protože lehká jigová hlavička proudem nepropadne. Cuk! Cuk! Drobný záběr zarazil pocukávání proutkem, ale ryba upadla. Přitahuji nástrahu a vidím, jak ji pronásleduje okoun a pod nohama mi ji dobere. Sýrové aroma zafungovalo! Nástraha za sebou zanechává pachovou stopu a ryba pak nástrahu s důvěrou dobírá vícekrát.

 

Co to tam sedí?

Nálada se zlepšuje, ale ty dvě ztracené Tanty neopouští moji mysl. Beru proto druhý proutek, nasadím Tantu s čeburaškou, pro ještě dráždivější chod. I když jsem tušil, že nahazování bude horší, nához mířím do míst, kde jsem měl záběry předtím. Lehká nástraha s čeburaškou doletěla na místo určení. Opět nechám sestavu padnout na dno, přiskakuji ke korytu a prásk!

Konečně se nechala přemluvit!

To bude parma, pomyslím si. Na tebe se těším od začátku sezóny! V proudu ryba bojuje ze všech sil, ale já bojuji také, protože stojím totiž na stromě padnutém do vody a výpady ryby mi balancování neulehčují. Hele, štika! Konečně ji mám na dosah podběráku. Mé tušení s uříznutým vlascem bylo nakonec správné – je to štika a už to není úplný prcek. Má krásných 67 centimetrů. Vyfotím si ji a putuje zpět do vody.

A další zubatá!

Ze samé radosti jsem nepřemýšlel, kam nahazuji a poslal jsem to zase na stejné místo. Po dopadu na dno jsem nestihnul otočit kličkou a Tantu dobrala další ryba. Bojuje, ale cítím, že už to není taková ryba jako předtím. Pod nohami vidím, že se podařila další štika! Tentokrát měla o pár centimetrů méně, a to rovných 60 čísel. Vyháčkoval jsem ji, vyfotil a pustil ji zpět. Není nad ten pohled, kdy zdolanou rybu pouštíte zpět do vody a ona se s vámi loučí máváním ocasní ploutve a pomalu mizí do hloubky.

 

Změna místa, ryba jistá…

Řeku jsem ještě prohazoval po i proti proudu, ale udělal jsem už dost velký rozruch a záběry opadly. Chytím ještě jednoho okouna a už se začíná stmívat. Balím věci a vidím, jak jedna ze štik vyráží z rákosí do mělčiny a předvede krásné zalovení. To mě přesvědčilo jet ještě na jiný, více kamenitý, úsek řeky.

Gumové nástrahy se sýrovým aroma dokážou dravce donutit k mnohem větší žravosti

Znovu začnu ultralightem a ten už nepustím z ruky. Střídal jsem nástrahy Tanta, Pupa, Baffi Fly, všechny jsou od FishUpu a všechny mají sýrové aroma. Barvy volím jasnější, protože po propršených dnech je voda podkalená, tak aby nástrahy více vynikly.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Gumové nástrahy se sýrovým aroma, které dravci milují!

Baffi Fly je v podstatě klasická nymfa a pracuji s ní stejně jak s Tantou. Pupa je ale nástraha bez jakékoliv akce. S tou pracuji tak, že nechám špičku prutu zvednutou hodně vysoko a po dopadu na dno cuknu prutem a přitočím. Pupa potom dráždivě skáče po dně a v mém případě to okouny hodně provokovalo. A na tloustě mi zase funguje nastražení na jigovou hlavičku tak, že háček zapustím dál do nástrahy, a ta se pak na háčku “ohne” a při přitahování působí v podstatě jako rotační třpytka.

Sýrové gumové nástrahy milují i tloušti!

Ať už jsem z těchto nástrah nasadil jakoukoliv, tak pomalu na každý nához vytahuji okouna nebo jelce. Na hopsavé přískoky nade dnem v mělčinách ryby krásně reagují. Chytím ještě dvě štičky a ve tmě se s řekou loučím. Naprosto odreagovaný můžu vyrazit domů. Maličké nástrahy mě doslova zachránily a určitě se jim ještě trochu pověnuji.

Miloš Mlodzik

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení