skingbranding-banner

Sumcařina pro začátečníky: Lov sumců na pelety


Dneska si představíme „sumcařskou disciplínu“, která není v našich končinách tolik používaná. Přitom v zahraničí na tuto metodu slaví lovci sumců velké úspěchy. Jde o metodu lovu sumců na pelety. Ano, i na pelety můžete ulovit krásného vousáče. Lov sumců na pelety se v mnohém podobá lovu kaprů. Jen ten výsledný úlovek je trochu jinačí. Tak si pojďme tuto zajímavou rybolovnou metodu blíže představit…

Pořád se vám to nezdá? Pořád si myslíte, že sumce na pelety chytat nejde? Ale chyba lávky! Například na Ebru se v posledních letech tento způsob lovu rozmohl raketovým tempem. A co je hlavní? Mnoho rybářů díky této metodě zažilo hotové sumcařské eldorádo. Celý lov sumců na pelety vypadá docela jednoduše. Jenže nenechte se zmýlit. Při lovu sumců na pelety se můžete i rychle spálit.

HELL-CAT: Seznamte se! Nová ČESKÁ značka pro milovníky sumců!

Logo Hell-cat Velké

 

Lov sumců na pelety: Co budeme potřebovat?

Lov sumců na pelety patří k nejméně náročným metodám lovu sumců. Montáž pro lov sumců na pelety je naprosto jednoduchá, a proto ji naváže i úplný začátečník. Jak se sumci na pelety chytají? Jednoduše! Pro lov sumců na pelety použijeme klasickou montáž s velkým jednohákem, pod který připevníme několik pelet, podobně jako boilies na kapry.

Lov sumců: Návazec na pelety

olova_na_sumceJeště k té montáži. Jde o klasickou průběžnou montáž, která se používá při lovu kaprů na boilies. Jen je trochu robustnější. Co se týče olova, je vhodné používat zátěže od 400 do 700 gramů. Toto olovo spolehlivě napomůže k efektivnějšímu zaseknutí sumce. K navázání návazce používám šňůry o nosnosti 100 až 150 kilogramů. Takový „špagát“ je dost odolný proti agresivním zoubkům zdolávaného sumce.

Lov sumců: Montáž pro lov sumců na pelety

jednohak_na_sumceTahle metoda lovu sumců vypadá jednoduše. A co se týče systému, tak jednoduchá je. Překážky čekají jinde. Přesto, že je tato metoda opravdu jednoduchá, tak na některých vodách je až neuvěřitelně účinná. Není výjimkou chytit na peletu i sumce, který s přehledem přesáhne hranici 2 metrů. Je to až neuvěřitelné, ale už jsem několikrát zažil opravdu perfektní výpravy, kdy jsme nestíhali vyvážet naše pruty. A chytali jsme opravdu nádherné sumce, kteří svou váhou a délkou se zařazovali do kategorie nádherných ryb.

 

Lov sumců na pelety: Chytání plné nejistoty

Lov sumců na pelety je během na dlouhou trať. Jednoduše řečeno, ono to docela trvá, abyste si přichystali místo, na které sumce s pomocí pelet přilákáte. Úspěch v tomto případě prostě žádá hromadu času. Ti z vás, kteří podobně chytají kapry, by mohli vyprávět.

HELL-CAT: Seznamte se! Nová ČESKÁ značka pro milovníky sumců!

sumec_pelety

Proč je vlastně lov sumců na pelety tolik zrádný? Abyste byli úspěšní, je zapotřebí najít dobré místo. Takové, kde víte, že se sumci vyskytují. K dohledání toho nejlepšího fleku vám velice razantním způsobem pomůže echolot. Díky této věcičce jste schopni najít místo, kde by to jednoduše šlo. Takže ne, není to o tom, dát bójku na vodu a sypat k ní pytle pelet. Takové čekání na sumce by jednoduše nikam nevedlo. Vousaté ryby prostě musíte aktivně hledat!

Zní to triviálně. Ale! Už se mi nesčetněkrát stalo, že mi sumci na pelety prostě nechtěli brát. Chytal jsem na ideálním místě, měl jsem ideální počasí, přesto jsem byl naprosto nulový. Pak jsem montáž posunul jenom o 2 nebo 3 metry jinam. A najednou buch! Sumci začali brát. Ano, vím, zní to až neuvěřitelně, ale skutečně vás netahám za nos. Prostě, lov sumců na pelety je o přesnosti.

sumec_ulovek

Ono se to fakt nezdá, ale lov sumců na pelety je lovem plný detailů, na které se musí brát zřetel. Zásadním faktorem úspěchu jsou samotné pelety. Ano, ano, říkáte si, že na sumce použijete nějaké „halibutky“. Jenže ouha! Při lovu sumců na pelety najednou zjistíte, že nejsou pelety jako pelety. Co tím myslím? Takhle, není vhodné být úplně šetřivý. Pokud totiž koupíte levné pelety, pak asi nemůžete počítat s tím, že v nich budou ty nejlepší moučky z halibuta. Spíše koupíte něco, v čem najdete obrovské množství levných přísad, které sumcům zrovna nejdou pod nos. Takže jaká je moje rada? Používejte takové pelety, o kterých víte, že v nich skutečně „něco“ z halibuta je.

HELL-CAT: Seznamte se! Nová ČESKÁ značka pro milovníky sumců!

Chci vás upozornit, abyste nepočítali s tím, že hned napoprvé natrefíte na pelety, které vám budou „jezdit“. To prostě ani náhodou! Tento způsob lovu sumců je hodně o zkoušení a zase jenom o zkoušení. Mně trvalo hodně dlouhou dobu, než jsem narazil na ty správné. A ještě něco! Úspěšnost pelet se liší podle lokality. Na některém jezeře nebo řece fungují tyhle pelety, na jiné lokalitě zase úplně odlišné. Je to zajímavé, ale je to tak…

 

Lov sumců na pelety v praxi

Tak jo. Pojďme si teďka popsat, jak by lov sumců na pelety měl probíhat. Jak jsme si řekli už výše, je zapotřebí, abyste našli to nejlepší místo. Ale jak dál? S pomocí bójky si označíme lovné místo. Krmení provádíme tak, že pelety rozhazujeme přibližně do prostoru 2×2 metry, kde máme maximálně 4 pruty. Neznamená, že čím více prutů, tím více záběrů. Většinou to je naopak. Návnadu rozhazujeme přibližně 5 metrů od bójky. Proč? Protože sumec při záběru by se mohl zamotat do zakotvené bójky. Takže bychom mohli přitáhnout naši bójku, čímž si naprosto zlikvidujeme lovné místo. A pak můžeme rovnou začít zase od nuly. A to nechceš!

pelety_sumec

Pelety pod háčkem měníme co 4 až 5 hodin, aby nástraha byla stále čerstvá a vydávala silné aroma. A ještě jeden tip. Je dobré, když od bójky rozházíme několik hrstí pelet, které přilákají sumce z větší vzdálenosti. Tahle taktika taky může skutečně přinést „vousaté ovoce“.

sumcove_peletyTip: Když začnou brát na pelety pro sumce kapři, tak to znamená, že sumci odjeli z lovného místa, anebo ho ještě vůbec nenašli. Pokud kapři intenzivně berou, je zapotřebí zvýšit krmnou dávku pelet. Minimálně jednou tolik, aby sumci na lovné místo přijeli a kapry z něj vyhnali. Pokud sumci přijedou, pak leží v těsné blízkosti lovného místa. A hlídají si potravu v podobě pelet před mlsnými kapry. Takže záběry od kaprů ustanou…

Aby lov na pelety byl úspěšný, musíte opravdu masivně krmit. A když říkám masivně, tak tím myslím opravdu fest! Takhle, na jeden den připadá asi 15 až 25 kilogramů krmných pelet. Pokud tuto dávku dodržíte, pak můžete počítat s tím, že se sumci objeví. Ale! Aby vaše krmná kampaň měla úspěch, je zapotřebí krmit minimálně 3 dny! Takže za ty pouhé 3 dny naházíte do vody okolo 45 až 75 kilogramů pelet. Jo, já vím. Je to hodně. Ale jinak to nemá vůbec cenu. A někdy ani tahle masivní krmná kampaň nestačí…

pelety_na_sumce

Proč je zapotřebí tak masivní krmná kampaň? Je to jednoduché! Nezapomínejte na to, že pelety nemají rádi jenom sumci, ale samozřejmě i zmínění kapři nebo bílá ryba. A jelikož sumců je oproti těmto rybám rapidně méně, tak je prostě pravděpodobnější, že na vše krmné místo dříve dorazí „býložraví lupiči“. A ti mohou v poměrně krátké době vyplundrovat vaše lovné místo. A “problém” nastává taky v tom případě, kdy vám na lovné místo lehne dvoumetrový „mazlík“. Ten totiž za jediný den může spořádat až 20 kilo pelet. A najednou spotřeba těchto laskomin raketově roste. Takže proto musíte zvolit masivní krmnou kampaň. Jinak to prostě nemá smysl…

HELL-CAT: Seznamte se! Nová ČESKÁ značka pro milovníky sumců!

lov_sumce_na_pelety

Kolik vlastně pelet nastražujeme pod háček? Ideální množství je 2 až 4 pelety. Ale! Před mnoha lety jsme chytali na systém „korálků z pelet“, které se skládaly až z 15 až 30 kusů halibutových pelet. Jenže! Sumci po několika sezónách prokoukli, že jde o rybářskou lest. A najednou začali být velmi opatrní a přestali na tyto korálky zcela brát. Nyní „vousatí gurmáni“ opravdu nasávají jen opatrně po pár kouscích pelet. Prostě, žádné hltání…

 

Zamyšlení na závěr: Je tohle ještě sumcařina?

Ve světě sumcařů se stále objevuje otázka, zdali je lov sumců na pelety ještě sumcařinou. Některým rybářům prostě vadí to, že tohle není ta „klasická sumcařina“. Můj názor? Ať si chytá každý, jak chce! Ano, přiznávám. Mně osobně tohle chytání moc neoslovuje. Ale pokud si chce někdo odpočinout, posedět s kámošema a ještě něco ugrilovat, tak proč ne?

sumec_na_pelety

Proto, pokud vás tenhle styl lovu sumců zaujal, vyzkoušejte jej. Ale na závěr vás chci upozornit na to, na co jste už pravděpodobně přišli – tohle chytání je fakt drahé.

S pozdravem Roman Matula, Hell-Cat

www.hell-cat-fishing.cz

Facebook Hell-Cat

Nové články v rubrice

Lov sumců pro začátečníky: Jak vybrat správný prut na sumce? 5 faktorů, na které je zapotřebí myslet

admin | přečteno: 2780x | 21.08.2020 | Žádné komentáře

Pruty na sumce jsou jednou z nejdůležitějších součástí rybářské výbavy. V momentě, …

Jednoduchá výroba: Krmení na sumce, které smrdí jako mrtvá ryba! Extrémní zápach, který sumci milují!

admin | přečteno: 11326x | 5.08.2020 | 2 komentáře

Lov sumců obvykle probíhá tak, že rybář si vybere nejnadějnější …

Lov sumců pro začátečníky: Velká chyba začátečníků! Jak správně namotat pletenou šňůru na naviják?

admin | přečteno: 8034x | 19.06.2020 | Žádné komentáře

Pletené šňůry na sumce patří k nejodolnějším materiálům ve světě rybaření. …

Komentáře

  • tato metoda se asi musí zavážet, že?? Nahodit to asi nepujde…..

    • Tato metoda se musí zavážet. Ve Španělsku jsou lovné místa ve vzdálenosti cca 50-200 m.

  • Mám možná pitomej nápad, ale fungovali by sumčí buřty při lovu s vábničkou?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.