DomůRybolovné technikySumcařinaTOP sumci 2018: Největší sumec měřil 254 centimetrů! Rybář trofejní rybu zabil

TOP sumci 2018: Největší sumec měřil 254 centimetrů! Rybář trofejní rybu zabil

- Reklama -

Sezóna 2018 byla skutečně velmi bohatá na nádherné úlovky sumců na českých revírech. Například na Vranově dokázal úspěšný rybář zdolat opravdu nádhernou rybu, která měřila neuvěřitelných 248 centimetrů. Tohle byla ryba jako hrom! Přesto, ani tento gigant nebyl největším sumcem roku 2018 z české svazovky. Ne! Na Kladensku dokázal jiný rybář chytit luxusní rybu o délce 254 čísel! Gigantické monstrum! Tento úlovek vzbudil rozruch i proto, že úspěšný lovec rybu zabil. Připomeňte si TOP úlovky sumců sezóny 2018 z českých vod.

To video vyrazilo nejednomu rybářovi dech! Na rybářském internetu se v létě objevilo video, na kterém byl zaznamenán úlovek sumce o délce 248 centimetrů! Neskutečná ryba! Úspěšný rybář tohoto giganta přelstil na TOP sumcařském revíru v České republice – na Vranově. A to, že se tento sumec se svými mírami zařadil do kategorie trofejních ryb, dokazuje například i to, jak ho drží 3 urostlí chlapi – jednoduše, mají co dělat, aby rybu uzvedli.

Sumec jistě každého rybáře zaujal jeho nádhernou kondicí. Na těle ryby není k vidění žádné viditelné zranění, ryba prostě vypadá, že se jí ve Vranově moc daří. A to je jenom dobře! České svazovky tyhle trofejní ryby potřebují jako sůl! Navíc, samotná konstituce ryby budí přirozený respekt. Všimněte si té obrovské mordy, ve které jistojistě skončily už desítky kilogramů ryb! Nádherný predátor!

Tenhle sumec je díky celkovému „zjevu“ právem zařazen mezi ryby sezóny. Prostě luxusní ryba! „Borci, změřit, zvážit, a pustit zpátky,“ zazní ve videu. Pokud parta rybářů tohoto giganta skutečně pustila zpátky do Vranova, pak si zaslouží RESPEKT! Jasně, rybářský hospodář by s námi asi nesouhlasil, ale tyhle ryby do našich vod určitě patří!

I přesto, že sumec z Vranova byl skutečné monstrózní, a takovou rybu by si přál ulovit určitě každý rybář, nebyla to největší ryba sezóny z české svazovky. Ne! Na Kladensku totiž ulovil jiný rybář ještě většího sumce, který přesáhl magickou hranici 250 centimetrů!!! Tohle byla naprosto famózní ryba, která vyrazila kdekomu dech. Obrovský sumec byl uloven na lokalitě, která se jmenuje Turyňský rybník. A právě zde probíhal hospodářský odlov sumců, takže rybáři mohli chytat ve stanovené termíny non-stop.

Tento úlovek vzbudil ale emoce i z jiného důvodu. Po ulovení této monstrózní ryby bylo zveřejněno video, na kterém bylo zaznamenáno poměrně nešetrné chování k trofejní rybě (např. provlečení provazu za skřele), což vzbudilo obrovský rozruch. A i když byl tento sumec uloven na lokalitě, kde probíhal hospodářský odlov, tak obrovské většině sumcařů vadilo, že rybář tohoto sumce zabil. To opravdu hodně sumcařů „nerozdýchalo“.

Je škoda, že přes tyto plamenné vášně nevynikla neuvěřitelná délka sumce, která byla 254 centimetrů. Majestátní obr! Na druhou stranu chápeme, že tenhle sumec by si určitě zasloužil svobodu. Už jen proto, že jeho věk musel být skutečně úctyhodný. Jenže tady jsme prostě v konfliktu dvou pohledů – toho sumcařského a toho hospodářského. A na každém je kus pravdy. Navíc, rybář má právo si se svým úlovkem dělat, co chce, a to je třeba RESPEKTOVAT!

Hodně zajímavou sumcařskou sezónu 2018 zažil i náš nejznámější rybář Jakub Vágner. Tomu se v říjnu podařilo na české svazovce ulovit sumce, který vážil 90 kilo a měřil 238 centimetrů. I tahle ryba tak musí být zařazena do kategorie trofejní. Takového sumce by chtěl ulovit asi každý rybář.

Jakub Vágner tehdy na svůj Facebook napsal: Přátelé, rád bych se s Vámi podělil o velikou radost a životní úlovek, který se mi podařil. O této rybě jsem věděl už hodně dlouhou dobu a vždy byla o nějaký ten kousek chytřejší. Několikrát mi i za posledních pár let zabrala, ale prostě byla lepší. Pokaždé, když jsem ji viděl na sonaru při vábení, rozbušilo se mi srdce a velmi jsem toužil po tom, abych se s tímto holdegrónem jednoho dne setkal.

Večer jsem si řekl, že pod velkou skálu opět zajedu. Voda měla 13 stupňů, trošku foukalo, ale obr se zhruba po deseti minutách přizvedl metr nad dno a opět školil mé nervy. Dvacet minut se mi ukazoval a opět ztrácel. Hra na kočku a na myš, jako vždy. Několikrát mi vyjel až k chobotnici, ale už věděl… Už jsem to chtěl vzdát. Viděl jsem jen mírné přizvednutí u dna, tak jsem mu to poslal 20 centimetrů nad dno a v tom přišel záběr.

Záběr z 26 metrů! Už jen to je na českých vodách velmi nezvyklé! Šňůra se mi zařízla až hluboko do prstu, ale v ten okamžik to necítíte :-). Bolest není podstatná. 40 minut mě sumec tahal s lodí sem a tam. Třásla se mi kolena a doufal, že to tentokrát vyjde. První k hladině vyjela obrovská bublina. Jasná předzvěst velkého sumce. Pak se ve svitu měsíce ukázala silueta gigantického těla a já se poprvé setkal tváří v tvář s vysněným králem této přehrady.

238 centimetrů nádhery:-). Tento rok už druhá 90kg ryba na vábničku z českých vod. Svatý Péťo, moc Ti děkuji!

 

Mají se velcí sumci pouštět zpátky nebo zabíjet?

V sezóně 2018 rybáři zabili hned několik ryb, které přesahovaly délku 2 metrů. A to pochopitelně vzbudilo velké emoce. Milovníci sumců pochopitelně chtějí, aby se takové ryby pouštěly zpátky, a aby i v budoucnu udělaly radost i jiným rybářům. Sumcaři navíc třeba ještě poukazují na věk velkého sumce, což by se mělo „uctít“ darováním svobody. Jenže! Pravidla jsou nastavena tak, že rybář má právo si s uloveným sumcem dělat, co se mu zlíbí.

Navíc, na druhé straně „barikády“ často stojí i hospodáři, kteří nepouštění sumců zpátky do svazovek kvitují (ne všichni). Sumec chtě nechtě je predátor, který může mít vliv na ostatní rybí populace. Otázkou je, zdali je dopad velkého sumce tak katastrofální.

Co myslíte vy?

ČTĚTE TAKÉ: Sumec je v českých vodách přemnožený! Velké sumce je třeba zabíjet!

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -