DomůRybolovné technikySumcařinaNÁZOR: Sumec je v českých vodách přemnožený! Velké sumce je třeba zabíjet!

NÁZOR: Sumec je v českých vodách přemnožený! Velké sumce je třeba zabíjet!

- Reklama -

Sumec velký. Dominantní rybí predátor, který okupuje pomyslný vrcholek potravního řetězce. Tento dravec, zejména pak po dorostení určité velikosti, nemá v našich vodách přirozeného nepřítele. Jen člověka, který sumce velice rád loví. A s (nedávnými) úlovky kapitálních sumců na českých vodách se rozjela velice vášnivá debata. Čím dál hlasitěji jsou totiž slyšet nářky o tom, že sumci jsou na (některých) českých vodách silně přemnožení. A že je zapotřebí s tím něco dělat. Co? Snížit sumčí stavy neboli sumce pozabíjet…

Nedávno se na českých svazových revírech ulovilo několik kapitálních sumců, kteří atakovali hranici 250 centimetrů. Byly to nádherné, statné, ale také staré ryby, ke kterým by leckdo zachoval úctu a respekt jejich puštěním zpět do vody. Jenže! Možná se mi to jenom zdálo, ale mnohem více rybářů volalo po tom, aby tito vousatí giganti byli zabiti. A v některých případech k tomu skutečně došlo.

Hlavním argumentem „kritiků sumců“ je prostě to, že sumci stojí za výrazným poklesem rybí obsádky – kolikrát můžete mezi rybáři slyšet argument, že sumec prostě zabije příliš mnoho menších kaprů. Je velice těžké se bavit v obecné rovině, protože toto téma se jednotlivých vod týká opravdu silně rozdílně. Na některých vodách (např. Turyňský rybník, na kterém byl povolen hospodářský odlov) skutečně může docházet k silnému predačnímu tlaku, přesto jsem přesvědčen o tom, že drtivé většiny revírů se toto netýká.

Graf znázorňující úlovky sumce velkého na MP revírech ČRS

Dalším argumentem, který má prokázat přemnožení sumců v našich vodách, je to, že úlovky sumců od 90. let rapidně vyrostly. A skutečně! V 90. letech se chytalo skoro desetkrát méně sumců než v současnosti. Ano, ano, k protiargumentaci se teprve dostanu. Jen zmiňuji, že jsou rybáři, kteří tímto velice často argumentují.

 

Proč se nebát chránit kapitální sumce horní mírou?   

K těm bohatým úlovkům sumců, které se v průběhu let rapidně zmnohonásobily: Zde platí naprosto jednoduchý protiargument. Ještě před několika lety sumci prostě byli nedostupnými rybami, zejména ti trofejní. A to proto, že jednoduše neexistovalo vybavení, které by takovou rybu dokázalo vytáhnout na břeh. S postupem času je ale všechno jinak. Prostě v 90. letech nebyly pruty, navijáky, šňůry nebo háčky na takové „úrovni“. Teď ale jsou. Používáme pomalu „kosmické“ materiály, které mají fantastické vlastnosti, a které dokážou zdolat i skutečně gigantické „zvíře“.

Jen si odpovězte sami: Napadlo by vás před 15 nebo 20 lety, že se v Itálii budou „běžně“ lovit ryby přes 100 kilogramů? Tahle hranice bylo naprosté sci-fi, černá magie. A teď je to realita.

Já znovu opakuji – mohou být v Česku lokality, na kterých sumci mohou mít negativní dopad na obsádku – jeden takový případ zmíním níže. Přesto si nemyslím, že by řešení mělo být zabíjení těch největších sumců. Myslím si, že právě takové ryby by měly být pouštěny, a že klidně i u sumce by měla platit horní míra.

Ne, nezbláznil jsem se. Vysvětlím…

Pro mě je nejsilnějším argumentem pro zavedení horní míry u sumce to, že okolo 2 metrů délky má tato ryba okolo 20 let (záleží na lokalitě, ve které žije). Pro mě je prostě nepředstavitelné, že takto starou rybu, která už ledacos prožila, jednoduše „majznu“ po hlavě. Ano, připouštím, rybolov je od pradávna způsobem pro zisk obživy. Ale my už (díkybohu) nežijeme v době, kdy je o jídlo nouze. A zabití kapitálního sumce je pro mě silný „etický“ prohřešek, protože takové zabití sumce nemá opodstatnění – jde prostě o pouhou „rozmařilost“. Zejména pak u těch největších sumců, u kterých věk přesahuje až 30 let, je to pro mě nepochopitelné.

 

Zaměřme se na ty menší, ale je to zbytečné

Heleďte, já prostě nejsem fanatický zastánce chyť a pusť, to v žádném případě. Přesto si myslím, že rybáři by měli mít ke kapitálním rybám respekt a úctu, k velkým sumcům nevyjímaje. Pokud chci redukovat sumčí tlak (v mnoha případech z mého pohledu naprosto vykonstruovaný), tak bych se zaměřil na menší kusy sumců, kteří jsou podle (některých) odborných zdrojů žravější. A kterých je podle „selského“ rozumu ve vodě více – více sumců spotřebuje více potravy.

A ještě něco: Je přece rozdíl, pokud se sumci vyskytují na velké řece typu Labe, na přehradě typu Vranova nebo Nových Mlýnů, anebo na malém hektarovém rybníku. Pokud se třeba do malé nádrže vinou zvednuté vody dostanou sumci, kteří následně mají na tamní rybí populaci negativní vliv, pak nevidím důvod „nezasáhnout“. Ale v dalších případech mě prostě nenapadá, proč by k tomu někdy mělo dojít – tedy, už došlo, když se snižovala lovná míra sumce. Přesto výsledek této „akce“ se podle mě jaksi nedostavil.

 

Jak vypadá voda, ve které jsou sumci přemnoženi?

Vždy, když se bavím s rybářem, který říká, že na „jeho“ vodě jsou sumci přemnožení, tak se ho zeptám, jak to vypadá. Jak vypadá revír, na kterém je sumec přemnožený? A prosím, nemyslím to nijak posměvačně. Já osobně totiž vím o revíru, na kterém se přemnožili boleni. Ještě před 5 lety jsem na té vodě na plavanou chytal velké množství ouklejí. Jenže ty zmizely a teď jich nachytáte jen pár za vycházku. Místo nich na malém háčku s červy končí boleni o délce 15 až 25 čísel. Ano, je to problém. Ale jak to vyřešit?

Na druhou stranu ale zase vím o vodě, kde když nahodíte rousnici, chytnete malého sumce. Těch dorostenců tak za vycházku nachytáte opravdu hodně. Přesto, když vytáhnu prut na plavanou a na malý háček napíchnu červa, nachytám velké množství ouklejí nebo tloušťů.

Co tím chci říct? Může být velice riskantní celoplošně zavádět opatření proti sumcům. A rozhodně by nebylo dobře, kdyby o tom někdo uvažoval. Já připouštím, že skutečně mohou být lokality, kde je s tímto dravcem problém. Přesto jsem přesvědčen, že okolo sumce už několik sezón trvá naprosto zbytečná hysterie.

Pokud víte o nějaké vodě, kde se podle vás přemnožili sumci, budu rád, když se o ní zmíníte v diskuzi… A rovnou mi tam prosím napište, co si o přemnožení sumce myslíte. Díky!

Graf: Český rybářský svaz

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

29 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím co se týče článku .Můj názor na přemnožení sumce a hysterie kolem toho je takový,že je to jen zakrývaní toho že se do našich řek dává malé nebo vůbec žádné osazení nedravích ryb hlavně kaprů. Všetšinou místo,aby se nasazovaly do revírů cpou se do soukromáků. A jak to nejlépe zakrýt hodit to na sumce proč ne. Neřikám,že se sumec v některých revírech nepřemnožil,ale proč dělat kolem toho takovou hysterii a níčit největšího predátora našich vod snížit stav v některých revírech ano,ale nedělat z toho masove vybíjení jak si to někteří vykládají a už víckrát jsem zažil,že někteří vytáhly menší kusy a to myslím než jeho míra a zabily je. Proč se teda taky nezaměřit na cejny,které jsou taky stejně přemnoženy ba možná víc něž sumec.

  2. Ahoj,
    nezbyva nic jineho, nez s timto clankem plne souhlasit. Rovnez se priklanim i k prvni odpovedi v diskuzi. Premnozeni sumcu je proste a jednoduse vykonstruovana zalezitost. Mnohem podstatnejsi by bylo zajimat se o cileny odlov bolenu a tloustu. Napr. tlousti na pstruhovych vodach zainaji byt opravdovy problem. Jen premyslim, jak tento clanek dostat ke kazdemu rybari u nas. Prosim o zamysleni. Sumec je opravdu krasna a dustojna ryba…

  3. Ahoj všem. Já jsem sumcař tělem i duší a osobně si myslím že je to opravdu velká histerie. Protože jak už bylo řečeno každá MO si s prominutím dělá co chce. Napíšou že do řeky vypustili tolik a tolik kg kapra atd. A přitom to je úplně jinak, jelikož si ty ryby dávají do revírů s místním významem a to jen proto aby vydělali na hostovacich povolenkach. A ryby do řek vůbec nevypusti a svědků to pak na sumce že ty ryby vyžrali. S tím by měl už někdo něco udělat. A celkově revíry s místním významem zrušit.

  4. Jak se pozná přemnožení Sumců? Uplně jednoduše. Labe je toho jasným příkladem. Za poslední rok z useku mezi jezy v Litoměřicích a Píštanech ,zmizela většina cejnů , všichni Trumani ,většina Ježdíků . Pokud tam v noci hodíte rousnici , tak 99% do 10min táhnete sumce 15cm . Oni jich totiž prý do toho cca 5km dlouhého useku mezi jezy vysazují 3000 ročně ! Už tam není nic jiného než Sumci a Kapři. Cejna už jsem tam dva roky nechytil, z velké části pro to, že tam na Sumce jezdí mraky rybářů, chytají je na feeder a používají jako nástražky. Po cejnech se zaprášilo. Takže ano jsou přemnožený všude kam se člověk podívá. V Labi už není nic než Sumci a Kapři. Ovšem zabíjet sumce 150cm je hloupost, to se nedá žrát a velkou škodu to nedělá. Ale sumce kolem metru beru všechny, jsou výborní a jsou jich tisíce. Rekord na Labi mám 36 Sumců za večer od 10cm do 70cm. Takže mi nevyprávějte ,že nejsou přemnožení.

    • Ahoj premnozeni byt muzou ale na labi ostatni reviry zase muzou ukryvat jen par techto pokladu a mnoho cejnu ja znam revir kde je premnozeny sumec cejn a ze by cejni mizli to ne a taky je to tim ze tam nikdo nejezdi jen par rybaru na kapry a kdyz se ptam jestli tu jsou dravci slysim tady ne jen tu posrani boleni tech je tam taky hodne a bolen me bavi nechapu jak nekdo muze byt proti jakemukoliv druhu ryb to je jak kdyby bylo neco jeste nad clovekem a reklo si to na te planete jsou premnozeni je potreba to vyzabíjet

      • To pozor já netvrdím,že je třeba to vyzabíjet. Jen se mírnit s tou násadou, Sumec nemá problém se množit i sám. A metrové sumce nepouštět. Nemá nepřítele, člověk musí provádět regulaci, metrový sumec má super masíčko ,měli by si je lidé brát, je jich opravdu hodně.

    • Dobrý den, je vidět že jste opravdu odborník a ichtiolog.
      Cejnů ve vašem úseku ubývá to je pravda. Důvodem je ale něco úplně jiného.
      1. pytláci s povolenou. Vysvětlím, když si lidé plní mrazáky cejnama a do ulovkoveho listku nic nenapíšou to se pak není čemu divit a argument tipu je to plevel to nebudu psát atd. Potom to opět odnese sumec.
      2. 3 roky po sobě se cejni vytřely, ale v důsledku kolísání hladiny řeky Labe v období duben květen přišlo hodně jejich práce na zmar, „jak jistě víte“
      3. Sumce Velké na tomto úseku a i na tom spodním chytám již více jak 10 let a mohu vámi říct pokud jste si toho nepovsiml že před 10 lety nebyl problém chytit 5 sumců denne myslím ryby 1 – 1.5m dneska je to bohužel jen vzpomínka desítky lodí se sumcovymi pruty a stovky odnesenych a zabitych kapitalnich ryb. S malými sumci bych takový problém neviděl navíc se z části pozerou mezi sebou. Navíc bez malého sumce nebude ani ten velký. Největší problém jsou pytláci s povolenkami. Přeji hezký den. Jiří Vlach

      • Určitě souhlas, vždy je těch faktorů víc,to by bylo na dlouhou debatu. Ale já ty ryby pozoruju v noci často, je tam Sumců dost, jen se víc chytají a tak jsou opatrnější,není blbej aby skočil na každou trhačku co potká. A s těma cejnama, nejvíc jich padne na nástražky . Přes den chytají cejny na feeder a v noci sumce, ty cejny ani nepíšou . Prostě v poslední době zmizeli ,jak když se po nich zapráší.

    • Tak to asi chodíte na jiné Labe. Jezdím cíleně na tento úsek již několik let. Nachytám úplně vše vyjma sumců. Dnes každý rybář vypráví jak Labe drancují sumci. Nevím, nevím, ale spíše si myslím že Labe je pomalu vydrancované samotnými rybáři. Ze svazových vod vice méně zmizli pěkný kapři do soukromých revírů. Kde ještě něco zůstalo je právě Labe a díky tomu tam míří masy rybářů. Zrovna na tomto úseku jak popisujete je to katastrofické.

      • Labe 18, tady je cejnů a ostatní býle ryby požehnaně, a proto na ně i s feederem chodím. Jen kapr se tam chytne výjmečně, ale to je podle mě jen tím, že se nevysazuje. Ale já chytám pro radost a zábavu a je mi jedno co chytím, mám radost s každé ryby.

  5. Souhlasím s tím, že na Laby na revíru 441023 jsou Sumci přemnoženy a určitě by bylo od věci alespoň na rok – dva snížit lovnou míru (50) a dát horní (150 – 170), ať si taky užije trofeje kolega, pravda je, že nahozená rousnice (pokud vydrží nájezdu Okounů alespoň 10 min) hned příláká Sumečka kolem 50 cm. Tím chci říci, že jsou přemnoženi i Okouni a to jim byla dána horní míra. Při lovu s čeřenem z 10 ryb je 7 Okounů zbývající 3 mají od Okounů okousané ploutvičky, jsou nenasitní a okusují každou nástrahu – ty nás otravují

  6. Tak to je jasný že v řekách mizí bílá ryba. Všecko se to cpe do vlastních rybníků a do řek se nic nedává. Jsem zvědav jestli se nějak hlídá vysazené množství ryb, nebo jestli se někde plácne nějaké číslo a ostatní finance jdou někomu do kapsy.

    • Přesně jak to píšeš tak to je a je to opravdu hnus zvlášť když každý rybář platí za povolenky tisíce

  7. Tak to co tu píše venybit i Karel Vydra mohu jen potvrdit. Na 441027 roudnice je to úplně stejné. Po setmění na rousnici z 90% sumec do 50 cm, občas okoun a vyjímečně kapr. Ještě tak tři roky zpátky se dali v noci na rousnici chytit krásní cejni, bohužel tento rok jsem nechytil ještě ani jednoho. Netroufnu si říci že cejni nejsou jen kvůli sumcům, netuším co za tím je. Přes den nachytám na rousnici hlavně tlouště, ale i boleny, plotice a nedávno se mi podařila i krásná 50 cm podoustev……..osobně bych byl ale pro ať se větší sumci chrání horní mírou, trofejních ryb není nikdy dost ať už se jedná o jakýkoliv druh. Petrův zdar

  8. Sem také sumcař a u srdce mě bolī když vydim cose děje u vody.Nesmyslnē vybyjenī sumců.Uvádím příklad revír 411050 kde byla z duvodu udajného přemnožení upravena míra z tohoto reviru se po nájezdech masařu stal raj fídtařů a plavačkářů.Ale sumci jsou udajně dle hodpodáře a mnoha dalšich stále přemnoženi.Idyž o záběr prakticky nezavadíte protože přesedlali na koule.Doufám že příšti rok se podaří na tomto zevíru hotní míra i u sumce když se podařila u štiky candáta amura samozřejmě u kapra.At maji naše děti co chytat
    .Pryč se starými zvyky.

    • Já chodím jedině na 411050 nad komoru, kde je pokaždé plno sumcařů, jelikož se tu může lovit 24 hodin denně a i když tam jsem tak obden, tak letos vím jen o jednom uloveném sumci.
      Tak si myslím že tam moc sumců nebude.

  9. Rybář už nejsem 20let,místo chytání se věnuji chovu ryb.
    Sumec je přece teritoriální ryba a kanibal ne?takže by neměl být problém,protože by se měli eliminovat navzájem.

  10. Úbytek ryb na řekách není vinou sumců, ale rybářů. Funguji jako dobrovolná RS. A když občas vidím, co jsou schopni rybáři od vody odnést, tak žasnu. Potkal jsem i rybáře, kteří měli 3 povolenku a nachytáno okolo 400 Kg ryb. Nepropaguji chyť a pusť (i když většinou ryby pouštím, v průměru si za rok odnesu 10 Kg ryb), ale zamyslet se co děláme. Mnohokráte jsem i zažil, rybář uloví kapra a pak obvolává známé, jestli ho nechtějí. Netroufnu si tvrdit, že sumci někde přemnoženi jsou, ale ve většině případů se jedná o přemnožení rybářů nenasytů. Mnohokrát jsem slyšel rybáře říkat, že když povolenka stojí „tolik“ tak si musí odnést tolik kilo ryb, aby se jim to vyplatilo. Naštěstí přibývá více rybářů, co to opravdu vnímají jako koníček a ne jako obživu. Hodně podporovat rybářské kroužky, vychovat generaci sportovních rybářů a počkat až vymřou masaři a bude po problému.

  11. Největším predátorem ryb a to převážně na všech našich vodách je kormorán. Bohužel nedostatečným a bohužel i nesmyslným hájením tohoto invazního druhu v našich vodách ubývá a bohužel nadále bude ubývat mnoho našich ryb.

  12. To bych se spíš více zaměřil, na tak zvané masaře. Ty si od vody odnesou a sežerou víc masa než sumec. Je mezi námi hodně lidí co si říkají rybáři, ale víc než o chycení kapitálni ryby a požitků ze zdolavani jim jde jen a jen o maso. Dokonce jsou schopni se několikrát otočit a od vody odnést deset kaprů za den, i více. Takové rybáře bych od vody hnal. Protože s tím pak obchodují, nejhorší je to že i některé organizace o tom rybáři ví a stejně mu každý rok prodají povolenku. Takovehle rybáře bych u vody zredukoval ne sumce ty za to nemůžou.

  13. Ahoj,
    samozřejmě může být přemnožení některých druhů ryb revír od revíru problém.Autor článku naráží na (ne)řešitelný problém s boleny.Z vlastní zkušenosti vím,že na ÚN Orlík je bolen obrovsky přemnožený,leta se nic neděje,dnes tam pomalu nevidíte,okouna,plotičku nebo cejna (mluvím o každoročně vykuleném plůdku),přitom lze zakázat vracet boleny do vody viz Holoubkovské rybníky.Podobnýn způsobem lze řešit i jiné druhy ryb.Četnost kapří obsádky by se zaručeně řešila zákazem lovu po vysazení do revíru,jako to bývalo za starých časů.Dalo by se rozepisovat o dalších věcech,ale hlavní je zájem RS který mi dlouhá léta chybí.

  14. A já se ho snažím chytit už roky a roky a nic nic 🙁
    Jen candáti, štiky a úhoři sem tam bolen ale sumec ne…. 🙁

    • Přijed na sázavu do chocerad a nebudeš u prutu dělat nic jiného než sundavat jednoho za druhým z háčku.buď je tam jeden 30cm nebo miliony stejné velikosti.ale co nához jeden venku.přestává,tedy přestalo mi to bavit už chodit k vodě.lepší je si k vodě sednout bez prutu a koukat ma hladinu.

  15. Buďte k těm rybám soucitní! Chyť a pusť, nebo ulov! Ale nechejte si tyhle vybíjecí hysterie nadoma, to je fakt blbost. Příroda žije, živí nás a my jsme její děti jako všichni ostatní tvoři a rostliny!!!

  16. Dvacet let rybařím na Berounce a v průběhu času vidím jak se voda a její obsádka mění. Berounka bývala plná Podouství, Plotic a další bílé ryby. Teď tu nechytnete nic, než Tlouště, Kapra a Sumce.
    Tvrdit, že se nic neděje a že je je situace přeháněná, je jako podporovat p. Václava Klause v tvrzení, že globální oteplování a změna klimatu je mýtus. Protože právě změny klimatu mají vliv na přemnožení tohoto dravce. Snažit se regulovat jeho populaci je jako bojovat s pověstnými větrnými mlýny. Dnes když vidím, jak je moje milovaná řeka zdecimovaná, můj názor je -nepouštět zpět!!!!!!….. jo a ryby nejím…..

  17. Sumce ani zadne ryby co maji miru zasadne NEPOUSTET ! Uz starej Prosek to rikal , udelala chybu ? Zabit ! Uz by se jen trapila .Zadne debilni Chyt a pust , ale Chyt a tluc ! Je to ryboLOV , ne omatlavani . Ryba neni kamos , ale zradlo . Zabiju dle radu kolem 200 ryb rocne a jsem spokojeny . Tady kazdy pousti a u vody berete vse , staci se rozhlidnout . Tak uz se konecne rado by pousteci proberte a drzte ty svoje nevymachany zobaky , nadavate na rybare co ma plny mrazak , ale rad neporusil a sami chytate pres noc , nejste pritomni u prutu protoze se valite jako prasata v bivaku na priposlechu a mnohdy ozrali jako hovada . Pak vami nazyvany masar je ok , to vy jste pytlaci . Masu zdar , co na hacku , to do sacku .

  18. Nové mlýny – lovíme zde z 80% dravých ryb pouze sumce. Mnohokrát se nám stalo , že opravdu i na candátovou rybyčku taháme metrové sumečky až 1,5 metrové . Těch je opravdu na novomlýnské nádrži opravdu mnoho. Poslední dva roky je to celkem extrém , ale je to i díky tomu , že poměrně malé procento rybářů na těchto vodách dravcuje . Je pravdou , že mlýny jsou vyhlášenou kaprařskou vodou a to jest problém celé věci . Jinak , jak se uvádí v tomto článku , né jedenkrát jsme vytáhli krásnou metrovku na malý háček s rousňákem. Tato voda by opravdu potřebovala zredukovat sumčí populaci nejméně na polovinu , jinak za chvilku i ti bolisáci budou brzy tahat metrové sumce.😊😭😭😭😭

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -