DomůNovinkyŠílenost! 79 mrtvých trofejních kaprů za desítky tisíc korun? Ryby zabil partikl

Šílenost! 79 mrtvých trofejních kaprů za desítky tisíc korun? Ryby zabil partikl

- Reklama -

Má ještě nějakou cenu se v Česku snažit něco budovat? Tohle napadne nejednoho rybáře, když čte text provozovatele soukromého revíru Dubový, který leží nedaleko Jihlavy! Proč? Provozovatel soukromé vody Petr Punčochář na webu napsal emotivní text, ve kterém popisuje, jak mu nezodpovědní návštěvníci zabili trofejní ryby, kdy největší kapři přesahovali 90 centimetrů délky. Co ryby zabilo? Nesprávně používaný partikl!

Ilustrační foto: InRybar.cz

Kousíček od Jihlavy leží nádherný rybník Dubový, který je zasazen do unikátní krajiny. Rybáři u rybníku najdou krásné prostředí, které nabízí neuvěřitelný klid. Provozovatel revíru si ale pro návštěvníky připravil samozřejmě i bohatou obsádku velkých ryb. Ovšem! Ne každý rybář si téhle práce váží…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nejlepší nástraha na podzimní kapry? Zkuste tohle! 

Poslední informace na webu soukromého revíru Dubový mluví o tom, že uhynulo 79 ryb. Provozovatel v úplně prvním textu o úhynu uvedl, že škoda se pohybuje okolo 50 000 korun, ovšem to zatím nebylo tolik mrtvých ryb (bylo jich méně jak 70, další hynuly později). Jenže!

Téhle rybářské katastrofě šlo předejít, kdyby na revíru nechytali naprosto nezodpovědní rybáři, kteří do vody nasypali nemalé množství partiklu. Právě ten trofejní ryby zabil! „Rybu jsme pochopitelně dali na pitvu a ve střevech se našel zpěněný partikl. Osobně jsem jednu rybu kuchal. Ještě byla živá, dezorientovaná a narážela do břehů. Ve střevech ryby to normálně vařilo a pěnilo,“ popsal provozovatel rybníku Dubový Petr Punčochář.

„Pitevní nález svědčí pro syndrom autointoxikace amoniekem a akutní nekrózy žaber, v důsledku příjmu velkého množství snadno fermentovatelného koncentrovaného krmiva,“ stojí ve zprávě od Státního veterinárního ústavu v JIhlavě.

Pochopitelně, uhlídat nejde všechny rybáře, to prostě není možné. „Oči nemáte všude a museli byste sedět každému lovícímu za zadkem celou dobu. Proto se nelze divit, že již připravujeme kamerový systém. Někteří kapři měli i přes devadesát, tak je z toho smutno a zároveň zloba, jací jsou lidi. Nemůžete se divit, že budou probíhat přísnější kontroly a častěji,“ vysvětluje provozovatel.

FOTO: Provozovatel rybníku ukázal uhynulé ryby po nezodpovědném krmení

 

Konec partiklu na rybníku Dubový

Není se co divit, že provozovatel soukromého revíru okamžitě sáhl k velmi přísným pravidlům, co se krmení na lokalitě týče. „Vzhledem k okolnostem, které nastaly na našem revíru, se zakazuje do konce sezóny používat partikl pro přikrmování! Nechceme vidět, že někdo přijel s kbelíkem kukuřice či nějaké luštěniny. Nejsme velká voda a sypání přebytečného žrádla do vody je zbytečné,“ uvedl soukromý revír Dubový u Jihlavy.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nejlepší nástraha na podzimní kapry? Zkuste tohle!   

Rybáři tedy mohou krmit pouze dobře stravitelným krmením, které rybám neublíží. „Krmíme tedy kuličkami, peletami, krmítkovou směsí, ve které, když budou zrnka kukuřice, tak se nic neděje. Platí, že rybář může v jeden den použít 3 kg krmení. A to je maximum!“ přiblížil provozovatel soukromé vody.

 

Podzim ve znamení velkých ryb

Po této hrůzostrašné zkušenosti ale má provozovatel soukromého revíru zase důvod k radosti. Na revíru Dubový se totiž začaly chytat krásné ryby, kdy ulovení kapři přesahují váhu i 20 kilogramů. „Na začátku září se chytilo několik kaprů přes 19 kilo, a jeden exemplář už byl přes 20 kilogramů. Krásné ryby kolem metru, dokonce i přes metr,“ napsal provozovatel rybníku Dubový.   

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -