DomůOstatníRybářská publicistikaTOP dravé ryby 2022: gigantický sumec z Moravy nebo obrovský candát z Labe

TOP dravé ryby 2022: gigantický sumec z Moravy nebo obrovský candát z Labe

- Reklama -

Rok 2022 je sice za námi, přesto si musíme připomenout ty nejzajímavější úlovky dravců v loňské sezóně. Rybářský rok 2022 nabídl celou řadu famózních úlovků dravých ryb, ze kterých se tají dech. 

Foto: Radek Filip a Martin Fryč

Nádherné dravce chytali rybáři jak na tuzemských, tak i zahraničních vodách. V našem přehledu dominují především sumci a candáti, kterých rybáři pochytali opravdu hodně. A v rekordních velikostech!

V loňské sezóně padlo i několik rekordů, co se sumců týče. Například nový rekord stanovil rybář v Maďarsku na řece Tise, kde se mu povedlo ulovit více jako metrákového dravce. O rekordu sumce se mluvilo také ve Španělsku, kde rybář chytil rybu přes 270 centimetrů délky.

Ovšem ve výčtu zajímavých úlovků dravých ryb nechybí ani ostatní druhy ryb – třeba obrovský úhoř, rekordní siven nebo obrovský okoun. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější úlovky rybích predátorů v rybářském roce 2022. Pamatujete si je?

 

Obrovský candát Radka Filipa

Rybář Radek Filip patří k předním rybářským odborníkům v České republice. Právě Radek má na kontě velkou spoustu nádherných ryb. A letos přidal další famózní úlovek – obrovského candáta o délce přes 90 centimetrů. Toho se mu povedlo ulovit na přívlač.

„Candát byl nejenom dlouhý, ale i fantasticky stavěný. Naštěstí ale sebou vždy nosím dostatečně velký podběrák, do kterého jsem ho napoprvé bez problémů navedl. Euforie mohla vypuknout naplno,“ řekl magazínu InRybar.cz Radek Filip.

 

Sumčí gigant z Moravy

Přehrada Olešná je docela nenápadnou přehradou u Frýdku-Místku. Místní rybáři ale moc dobře vědí, že jde o TOP lokalitu na dravé ryby. A jeden trofejní úlovek z této lokality se povedl rybářovi Martinovi Fryčovi, který dokázal z Olešné vytáhnout obrovského sumce o délce 231 centimetrů a váze 81 kilogramů.

Rybář obrovského predátora dokázal chytit v polovině září na 25centimetrového karase, kterého připevnil ke klasické tyčové bójce. Ryba zabrala už v 19:15, takže rybář ani nemusel čekat na hlubokou noc, kdy jsou sumci velmi aktivní. Rybář si sumce ponechal.

 

Obrovský sumec ze Slovenska

Jiného obrovského sumce ulovil rybář Juraj Zeleník na nádrži Prusy v Trenčínském kraji. I tento rybář použil jako nástrahu karase, šlo ale o větší rybu, která měřila 45 centimetrů. A právě tuhle nastraženou rybu „si vyhlídl“ jeden z tamních gigantů.

VIDEO: Reportáž o obrovském sumci z Trenčínského kraje. Nádherná ryba!

Rybář tak ve 3:30 dostal tvrdý záběr. „Viděl jsem, že ohnul prut, tak jsem vyběhl ven, natřikrát jsem musel zaseknout,“ řekl v září 2022 televizi JOJ úspěšný rybář. Následoval 2hodinový souboj, který ale pro rybáře dopadl vítězně. Tomu se tak povedlo z vody vytáhnout sumce, který měřil 241,5 centimetrů!

 

Giga hlavatka českého rybáře

V zimě 2022 jsme psali o fascinujícím úlovku Martina Kubisky, kterému se povedlo ve Slovinsku na řece Sávě ulovit životní hlavatku. Rybář se do Slovinska vydal se zkušeným rybářským průvodcem Radkem Filipem. A byla to správná volba! Rybářovi Martinovi Kubiskovi se povedlo ulovit hlavatku o délce 119 centimetrů.

„První nához jsme provedli až za úplné tmy, aby hlavatka nemohla vůbec spatřit nástrahu a pouze cítit její vibrace. Martin dostal záběr hned třetím hodem. Soutěskou se ozval křik: Hlavatka! Ten svolal kamarády, kteří k němu sprintovali křovím na pomoc,“ popsal pro InRybar.cz Radek Filip.

 

Jeden z největších sumců Evropy?

Když se rybáři baví o opravdu těch největších sumcích, pak se velmi často skloňují země jako Itálie, Francie nebo Španělsko. Ovšem opravdu obrovské ryby žijí také v Německu. Právě tady se na řece Rýn povedlo rybářovi Nicovi Magdicovi ulovit nefalšované monstrum, ze kterého se tají dech.

VIDEO: Podívejte se na obrovského sumce z Rýna! Uvidíte taky záběr velké ryby

Tenhle zážitek byl pro ostatní rybáře o to intenzivnější, protože rybářovi se povedlo natočit i záběr od obrovské ryby, který je k vidění na videu. Následoval velmi tuhý souboj, který neměl jistý konec. Přesto se nakonec zkušenému rybářovi povedlo dostat z hlubiny nefalšovaného „krále Rýna“ – obrovského sumce o délce 262 centimetrů.

 

Giga candát z Labe

Skutečně famózního candáta pak chytil i rybářský průvodce Miroslav Vojtek. Tomu se povedlo na Labi chytit neuvěřitelnou rybu, která měřila 94 centimetrů. Rybář tohoto životního candáta dokázal ulovit na umělou nástrahu na přívlač. Není se čemu divit, že tato ryba byla novým osobním rekordem zkušeného lovce.

VIDEO: Podívejte se na giga candáta z Labe, kterého chytil Miroslav Vojtek

„Způsob tažení byl klasický propad nástrahy na dno, pak několik otoček kličkou, a znovu propad,“ prozradil pro magazín InRybar.cz styl vedení nástrahy Miroslav Vojtek, který se nakonec ukázal jako úspěšný.

 

Šel na candáty, chytil giga sumce

Další snový rybářský příběh pak zažil i rybář Kornel Varga. Ten se ve slovenském Štúrově vydal na Dunaj, ve kterém chtěl ulovit nějaké pěkného candáta. Ovšem v ten den mu svatý Petr nadělil mnohem zajímavější úlovek. Na candátové vybavení rybářovi „přišel“ skoro metrákový sumec.

VIDEO: Obrovský sumec, kterého rybář chytil na candátové vybavení

I tak si ale rybář dokázal s obrovským sumce poradit. A po tuhém souboji vytáhl na břeh vousatého dravce, který vážil 99,5 kilogramů a měřil 244 centimetrů. Úspěšný lovec pak po změření a zvážení krásnou rybu pustil zpátky do Dunaje.

 

Obrovský úhoř z Anglie

Musíme se přiznat, že jsme velcí milovníci úhořů. A proto nesmíme v našem výčtu zajímavých úlovků zapomenout na tohoto obrovského úhoře z Anglie. Toho chytil rybář Justin Stoddart na jezeře nedaleko Tuxfordu na severu Anglie. Právě tady se mu povedlo chytit úhoře, který vážil 2,7 kilogramů!

Lovec se na jezero vydal v noc, kdy nesvítil měsíc (novoluní). Rybář je totiž přesvědčen, že ti největší úhoři berou právě v tomto čase. A zdá se, že něco na tom bude! Rybář pak nástrahu nahodil do míst, kde se pohybovaly menší rybičky, protože věřil, že právě ty budou lákat úhoře. A pak přišel životní záběr!

 

Nový rekord sumce ze Španělska?

Španělsko je jednoznačně TOP lokalitou, kde rybáři mohou ulovit vysněného dravce. Kromě obrovských candátů a okounů zde pochopitelně žijí i giga sumci. A jednoho z největších španělských „vousáčů“ chytil v roce 2022 rybář Adriano Marchena. Tomu se povedlo zdolat giga dravce o délce 272 čísel.

Ryba zabrala okolo 21. hodiny, kdy následoval asi 20minutový souboj. Na jeho konci rybáře čekalo setkání s rekordním sumcem, jehož váhu lovec odhadl na 120 kilogramů. Úspěšný rybář pak tohoto obrovského sumce označil jako nový rekord Španělska.

 

Ještě těžší sumec ze Španělska

Pokud výše zmíněný rybář mluvil o novém rekordu Španělska, pak se to týkalo délky ryby. Proč? Protože ještě těžší rybu ve Španělsku chytila parta nizozemských rybářů. Těm se na jaře 2022 povedlo v této jihoevropské zemi vytáhnout giga sumce o hmotnosti 130 kilogramů. Ryba měřila 261 centimetrů.

To, že tento sumec opravdu pochází „z říše rybářských snů“ prozrazuje i zveřejněná fotografie. Právě na ní je zachycen gigantický sumec s neuvěřitelně obrovskou tlamou! Tohle je sumec, kterého by si chtěl potěžkat asi každý milovník vousatých dravců.

 

Rekordní siven o váze 4 kilogramy

Nádherný rybářský příběh zažil rybář Jason Smiley. Ten se vydal do coloradského národního parku Uncompahgre k vysokohorskému jezeru. Aby si tady mohl Američan nahodit, bylo zapotřebí ujít 6 kilometrů a překonat 730metrové převýšení.

Ale vyplatilo! Když se rybář dostal k jednomu z tamních jezer, tak přišel záběr od snové ryby, která vážila 4 kilogramy. „Zážitek z tohoto úlovku byl neskutečný a trvalo mi několik dní, než jsem ho vstřebal,“ svěřil se úspěšný lovec, který ulovil obrovského sivena.

 

Obrovský okoun českého rybáře

Opravdu obrovského okouna se podařilo ulovit rybářovi Filipovi Mátlovi v Nizozemsku. Právě ten se spolu s dalšími českými rybáři vydal do „země tulipánů“ za velkými dravci. A české partě rybářů se dařilo, protože právě Filip Mátl ulovil třetí den výpravy životní rybu.

Čeští rybáři s trofejním okounem o délce 51 centimetrů

„Třetí den byl dnem splněných rybářských snů. Chytili jsme několik okounů nad 2 kilogramy. Těm dal korunu Filip Mátl úlovkem okouní jikernačky o délce 51 čísel, která měla díky plnému břichu hmotnost dokonce 2,66 kilogramu,“ podělil se o výjimečný rybářský zážitek Radek Filip, který byl s rybáři na místě.

 

108kilogramový sumec z Maďarska

Obrovského úlovku sumce se rybáři dočkali také v Maďarsku. Právě tady na řece Tise dokázal rybář Kristóf Szuromi chytit gigantického sumce o váze 108 kilogramů. Rybář tohoto vousatého obra chytil na umělou nástrahu při lovu z lodě.

VIDEO: Jak vypadal rekord sumce z Maďarska? Podívejte se na video

Po urputném souboji s obrovskou rybou se podařilo dostat sumce na břeh, kde rybáři zjistili jeho váhu. Po výsledném zvážení, kdy váha ukázala neuvěřitelné číslo 108 kilogramů, bylo jasné, že tohle je rekordní sumec. Maďarská média pak psala, že jde o nový rekord této země. Rybář sumce pustil zpátky na svobodu.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -