DomůNovinkyTvrdší pravidla pro rybáře: kvůli úbytku candáta přijdou změny v pravidlech

Tvrdší pravidla pro rybáře: kvůli úbytku candáta přijdou změny v pravidlech

- Reklama -

Jihočeský územní svaz hlasitě mluví o zpřísnění pravidel na Lipně. Právě na této extra populární rybářské lokalitě mizí candáti. Vedení rybářů tak připouští, že dojde třeba k omezení úlovků.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Přehrada Lipno. Největší vodní plocha v České republice je považována za jeden z nejlepších revírů na candáty v tuzemsku. Právě těchto ryb se ale podle dat jihočeských rybářů chytá rok od roku méně. A proto Jihočeský územní svaz uvažuje o omezeních.

 

Počet ulovených candátů na Lipně klesl na půlku

O situaci na Lipně informovala Česká televize. Právě ta přinesla výpověď místopředsedy Jihočeského územního svazu Milana Hladíka. Ten pro televizi uvedl, že za úbytkem oblíbených dravců stojí i zlepšující se vybavení rybářů, kteří je z Lipna vychytali.

To, že úlovků candáta na Lipně skutečně ubývá, prozrazují i data jihočeských rybářů, která zveřejnila právě Česká televize ve zmíněné reportáži. V roce 2018 rybáři na obrovské přehradě chytili 8210 candátů. V roce 2019 jich bylo 7174, a v roce 2020 pak 6404.

Pokles úlovků candáta pak neskončil ani v roce 2021. Loňskou sezónu si rybáři z Lipna odnesli 4113 ryb. Takže počet ulovených dravců klesl od roku 2018 na polovinu. A v reportáži zaznělo, že letošní rok bude zřejmě ještě slabší.

 

Rybáře na Lipně čekají změny

„Chtěli bychom snížit celkový počet úlovků za rok na jednoho rybáře. A chtěli bychom zvýšit míru candáta,“ řekl místopředseda jihočeských rybářů. Podle informací, které zazněly v reportáži, by se míra měla zvýšit z 45 na 50 centimetrů. A tvrdší podmínky se měly týkat i nástražních rybiček.

Otázkou je, kdy budou tvrdší pravidla platit. Podle České televize by razantnější opatření mohla platit už v roce 2023. A pokud to nedopadne, pak v roce 2024. Tak jako tak to ale vypadá, že na Lipně budou platit taková pravidla, která se pokusí více chránit menší candáty.

 

Přísnější pravidla pomáhají

Situace s klesající populací candátů neřeší pouze rybáři na jihu Čech. Podobný problém trápil třeba i rybáře z Nechranic. Proto Severočeský územní svaz zavedl přísnější opatření, která měla za úkol menší candáty chránit. A jejich rozhodnutí potvrdili také odborníci.

Severočeští rybáři zadali odborné posouzení tvrdších podmínek expertům z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky. A ti se právě postavili za rybáře.

„Omezení rybářského tlaku na VN Nechranice je jednoznačně a nezbytně nutné pro udržení životaschopných populací dravých druhů ryb,“ uvedli odborníci. Více jsme o situaci na Nechranicích psali v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

15 KOMENTÁŘE

 1. Je to jen o penezich, nic vic, nic min… Ze ty opatreni nefunguji se uz prokazalo na severni morave. Jedine co se stane je to, ze vic penez zustane v kapsach nekterych lidi na svazu. Zamezte hlavne na jare tomu, aby se upoustely hladiny vody a jikry candatu pak prisly vnivec a udelate tak 100x lip nez nejake nesmyslne omezeni co nefunguji.

 2. My tady už máme míru štiky 60cm a candáta 50cm, tak proč by to nemohli mít všichni? Povolenka nejdražší ze všech.

 3. Já zdravím všechny rybáře kteří mi jsou podobní, chyť a pusť. Je mi 75 let, narodil jsem se u Máchova jezera 150m. od vody. Na rybách jsem byl se svým taťkou již od 5 let. Nikdy jsme ryby domů nenosili, vždy jsme měli radost z úlovku ale šel zpět do vody. Dnešní doba je o zcela jiném přístupu k vodě a rybám. Lidé nemají peníze, někteří mají i hlad a tak se nedivme, že co se chytí, tak se i odnese. Chodím stále na ryby a stále je pouštím. No ale když naše policie zachytila bandu cizáků jak nám sítěmi stahují chovný rybník, to se mi vařila krev v těle. No ale ono na ně také dojde. Petrův zdar.

 4. Lipenská mafie zase něco zamýšlí.Buzerujou lidi za bivaky,vařiče aj. A závodí mezi sebou kdo sebere víc povolenek.Jezdim tam.Daj rybičku 20cm a gumy nechaj.Lidi z člunů vydrandej s echolotama a na malý rybičky,nebo gumy vše*

 5. Dobrý den. Jen by mě zajímalo kolik candatu se každoročně vysazujeme na Lipně. A pořád se mluví o zvednutí velikosti nástražních rybiček. Ale vůbec se neuvažuje o omezení válčení umělé nástrahy

 6. Tak jezdil jsem na Lipno ještě před dvaceti lety,zažil jsem vedle sebe několikrát místňáky jak za dvě hodiny berou osm candátů a šup prodat do restaurací.Další roky tam jezdilo hodně aut s Deutsch SPZ ,ale rusky mluvící delající bordel,hlučná,zapalovací kmeny stromů atd.A rs se jim vyhnula a vozila se po nás a nepořádku co tam po nich zbyl.Od těé doby raději jezdíme na jiná místa 😡

  • Tak rusky mluvící jsem na Lipně nikdy neviděl..Leda tak ukrajinsky, to jo. Ještě můžeš napsat, že za všechno může naše válka, Putin a případně i Babiš..

 7. No nevím nevím,jestli velikost rybičky to zásadně ovlivní.Podle mého názoru se mnohem víc pochytá kombinací přívlač+člun+echolot..a pokud chtějí mít velikost nástražní rybičky opět 20 cm,tak ať to platí i pro tu přívlač..
  Souhlasím s omezeným počtem kusů rybář/rok ..to bych zavedl pro všechny ušlechtilé druhy ryb a samozřejmostí je i zvednutá lovná míra..a pak kontrolovat a kontrolovat..ne buzerovat..můj názor

 8. „chránit“ candáty = souhlas
  zvyšovat míru candáta = souhlas
  navrhovaný způsob = nepodložená hovadina
  nejvíc candátů hlavně těch „malých“ vypytlačí rybáři lovící z lodičky vláčením, většinou na „gumy“ a v mnoha případech ještě před 16.7.
  těch co chytají na rybičku je minimum a už jenom velikost nástražní rybičky 15 cm je předpoklad, že po ní skočí spíš větší ryba

  to že se na Lipně pořádají mega závody, kde po vodě lítá 80 člunů x 2 lovci a kde se počítá každý centimetr ulovených dravců /štika, candát, okoun/ asi moc malým candátům neprospívá!
  to prý nevadí, jsou z toho prachy!
  prachy pro koho? jsou použité třeba na násadu candáta? 🙂
  kolik dělá Jihočeské rybářské vedení pro lepší zarybnění Lipna candáty?
  od porybných slyšíme kolik násada candáta stojí, ale my snad „platíme“ ČRS málo?

  různě se můžeme dočíst, kolik máme v ČRS financí, jak naši papaláši zasedají, jednají …,
  ale nějak mě chybí výsledek, kolik toho vyjednají pro nás, pro rybáře, kteří řádně platí, dodržují řády, chovají se u vody slušně – jak k vodě/přírodě tak k rybám??!!
  k vodě je čím dál horší přístup – stoupá počet soukromých pozemků, zákazů přístupu a příjezdu …

  břehy Hněvek jsou podemleté od rychlých člunů zbohatlíků a že to likviduje přirozenou faunu pobřeží nikdo neřeší
  na konkrétních příkladech by se dalo ukázat mnoho dalších náležitostí, které naši bafuňáři neřeší …!

 9. Zdravím nevím co si mám o tom myslet ale vím jistě proč je málo candátů na Lipně když tam jezdí například Němci a rabují je byl jsem svědkem že klidně i 30 kusů candátů za den pro pět lidí nebyl problém a to se ani nebavím o tom že míry pro ně nebyl problém takže takový candát 35 cm až 40 nebyl problém si odvézt domů do Německa s pozdravem rybář.

 10. Radši dejte stopku pri nasazování ryb jak Labe 451032 33 31 atd a všude stjene pak si máme chytnou kapra o váze 30kg a kde kdzy to vše ten den vychytaji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -