DomůOstatníRybářská publicistikaZákaz malých rybiček na svazových vodách? Odborníci schvalují tvrdá pravidla

Zákaz malých rybiček na svazových vodách? Odborníci schvalují tvrdá pravidla

- Reklama -

Situace ohledně stavu populací dravých ryb je na některých vodách doslova alarmující. Ovšem řešení vždy existuje. To jasně ukazuje Severočeský územní svaz, který zveřejnil zajímavá data z Nechranic.

Grafy: Severočeský územní svaz, ilustrační foto: InRybar.cz

V tuzemské rybí říši budeme jen těžko hledat rybí druh, na který je takový rybářský tlak. Ano, teď mluvíme o candátech. Díky jejich kvalitnímu masu se na tyto noční dravce v podzimním měsících pořádají doslova „rybářské hony“. A na některých lokalitách tento rybářský tlak byl znát na tamních populacích candátů.

 

S candáty na Nechranicích se pomalu loučili

V letech 2006 a 2007 rybáři na Nechranicích zažívali doslova „candátí žně“. Šlo o to, že rybáři v roce 2006 ulovili téměř 6000 dravců, o rok později dokonce přes 8000 candátů. A pak se jejich populace na této lokalitě doslova zbortila.

Od roku 2008 do roku 2015 pak počet ulovených candátů nepřesáhl 1000 kusů. A po mírném zlepšení v roce 2016 pak následoval další sešup. Situace se začala měnit až v roce 2020, kdy se počty ulovených candátů zase dostaly na „reprezentativní úroveň“.

Aby ale nedošlo k zhroucení candátí populace v Nechranicích, rozhodli se rybáři zavést velmi tvrdá opatření, která se některým lovícím nelíbila. Ovšem Severočeský územní svaz „hraje“ o budoucnost cenné rybí populace v nejvýznamnějším svazovém revíru v „jeho péči“. A navíc jeho přístup uznali za správné i odborníci z Akademie věd ČR.

 

Severočeši zavedli přísná opatření

Severočeský územní svaz na Nechranicích zavedl opravdu rázná opatření, která mají candátům pomoci. O jaká opatření se jedná? Severočeští rybáři třeba upravili rybářská pravidla, kdy lovící mohou používat pouze nástražní rybičky o minimální délce 15 centimetrů. Minimální délka se ale týká také umělých nástrah.

Další omezení pak upravuje i lov z plavidel, kdy na Nechranicích není možné od 15. října z lodí lovit. K tomuto rozhodnutí byli severočeští rybáři nuceni přistoupit kvůli extrémnímu zájmu o tento lov v podzimních měsících.

Velká část rybářů tato opatření chápe: Jde prostě o nutné zásahy ze strany vedení rybářů, aby se úplně nezdecimovala populace na této významné rybářské lokalitě, což už se v minulosti stalo. Přece jen, počty těchto dravců se dostávají na lepší počty, takže rybáři nemohou zaspat.

 

Jen zákazy nic neřeší, důležité je i nasazování

Velmi důležitou součástí severočeského řešení nejsou jen restrikce, ale také skladba nasazovaných ryb. Rybáři do Nechranic nejenže pravidelně nasazují kvalitní násadu candáta, ale zároveň taky dbají na to, aby tato násada byla věkově pestrá.

V praxi to vypadá tak, že v létě Severočeský územní svaz do Nechranic nasazuje rychleného candáta o délce 4 až 5 centimetrů. Na podzim pak rybáři ještě dovezou větší candáty o velikosti 10 centimetrů. A nesmíme zapomenout ani na generační ryby, které mají kusovou hmotnost nad 1 kilogram.

Ovšem zase: Nemůžete vysazovat dravce do lokality, ve které není potrava. Zcela klíčovým faktorem pro to, aby se candátům dařilo, je bohatá potrava pro tyto dravce. A proto Severočeský územní svaz komunikuje možnosti ohledně manipulace s vodou s Povodím Ohře, aby podmínky pro rozmnožování „potravních ryb“ byly co nejlepší.

 

Silný spojenec: Jak se na celou věc dívají odborníci?

Situací na Nechranicích se zabývali také odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky. Těm totiž rybáři ze Severočeského územního svazu zadali „odborné posouzení přijatých pravidel lovu dravých ryb na ÚN Nechranice“.

Rybáři odborníkům jasně vysvětlili cíle, tedy: stabilizovat populaci dravých ryb na Nechranicích, zabránit přelovení generačních ryb, které jsou zcela klíčové pro přirozenou obnovu „vychytaných“ candátů.

A mezi doporučeními ze strany odborné veřejnosti byla i právě některá přijatá opatření. Především pak omezení délky nástrahy, kdy se snižuje „riziko“ ulovené menšího candáta. I když jej sice rybář pustí, tak jde o velmi náchylný druh, který nemusí toto puštění přežít.

Ohledně omezení lovu z lodě od 15. října je to potom naprosto logické – tímto rozhodnutím se prostě snižuje rybářský tlak na populaci candátů, která je v tomto období velmi aktivní. A zase: argumentace ohledně praktikování stylu chyť a pusť u posádek nezabraňuje úhynu vypuštěných ryb.

Zcela klíčovým závěrem ze strany odborníků je potom toto vyjádření: „Omezení rybářského tlaku na VN Nechranice je jednoznačně a nezbytně nutné pro udržení životaschopných populací dravých druhů ryb,“ stojí v textu. Kompletní souhrn doporučení a závěrů od akademiků najdete na webu Severočeského územního svazu.

 

Dočkají se opatření i jiné lokality?

Je pravdou, že pravidla, která mají pomoci populacím dravých ryb, se objevují i na jiných lokalitách. Třeba někde se nesmí používat menší rybičky než 15 centimetrů, jinde po ponechání dvou kusů dravců končí denní lov, anebo platí omezení počtu ponechaných dravých ryb za týden/měsíc.

Zajímavým řešením by mohlo být i zvýšení lovné míry jako například v Územním svazu pro Severní Moravu a Slezsko, kde platí míra u candáta 50 centimetrů a u štiky 60 centimetrů. Tady ta snaha ochránit menší dravce ze strany rybářů je také evidentní…

Ovšem nejde o žádné plošné řešení. A ta otázka je jasná: Neměla by podobná pravidla platit i na jiných významných revírech? Anebo dokonce na všech svazových vodách? Přece jen tlak na svazové revíry není malý a na některých vodách v posledních letech počet dravců klesl.

Další otázkou je, zdali je na podobná opatření připravená rybářská základna. Je třeba si uvědomit, že jde o významná zpřísnění, která se některým lidem evidentně nelíbí. Otázkou je, jaký tábor rybářů bude v tomto „názorovém střetu“ v budoucnu početnější…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

17 KOMENTÁŘE

  1. Souhlasím s omezením pro lov dravých ryb, obzvláště pak candáta.Je se však nutné zamyslet nad tím, jestli je rozumné vydávat povolenky cizincům,kteří naše zákony a pravidla nedodržují.Jde hlavně o Ukrajince a Vietnamce.Několikrát jsem byl svědkem,kdy skupina mnoho Ukrajinců,se vysmívala rybářské kontrole a ještě jim vyhrožovala.Podle jejich zákonů,si prý mohou nechat vše co chytí.Vietnamci jsou sice méně agresivní,ale zase vynalézavější.Přijede jich patnáct a s několika auty.Ty postupně odjíždějí i s ulovenými rybami.
    .

  2. Ano ,souhlasím i když jsem členem MRS tak i zde je situace obdobná. Je dobré částečně upravit pravidla pro lov dravců a není to jen candát, ale i štika a okoun. Omezení např. délkou nástrah , počtem ks za den, týden, měsíc atd. Vím že se to mnoha rybářům kteří loví dravce pro obchod především z řady důchodců se to líbit nebude , ale tohle je jediná možnost jak mít v revírech dostatek dravců a kouzlo lovu.

    • Byla by obrovská škoda o tyhle fantastický a krásný ryby přijít kvůli nenazranejm rádoby rybářům. Ať už se bavíme o candatech, okounech, každá ryba si zaslouží už nemalou pozornost když přibylo tolik pytlaku s povolenkami.

  3. Určitě souhlas a jen škoda že to nepřišlo dřív tenhle nápad. Jenže pravidla jsou pravidla a s těma si 80% rybářů vůbec hlavu nelame, viz candat 35cm z těrlicka, takže zprisnit určitě ale hlavně ať to dodržování pravidel častěji kontroluje RS. Jinak jsou veškerý pravidla k ničemu.

  4. Tak já si myslím že největší problém je při lovu na položenou nebo plavanou.. kdy rybáři nastrazi rybicku a nechají to dlouho zažrat a to si myslím že je přímý úkaz z Těrlické přehrady, kdy to candát nerozdýchal a dotyčný si ho přivlastnil.. na Těrlicích chytám na přívlač 5 let a už bych candáty ani jinak nelovil.. ta přívlač je pro ně šetrnější.. a zarybnění 200kg candáta za rok do 350ha vody je hodně málo

  5. Já pořád věřím tomu, že většina českých rybářů je solidní. Ale jakmile na víkend přijedou na Skalku bratři Ukrajinci co makají pro fašista-je konec. Tito zmrdi berou skutečně a doslova všechno. Kdo jim prodává povolenky, pokud je vůbec mají ? Já bych jim nasral !!!!!!!

  6. Omezení jsou nutné. Rybičky 15 cm a více jsou v pořádku. Ale vláčecí nástrahy? A co lov okounů? UL přívlač? To je disciplína, která se bez malých nástrah neobejde. U přívlače se ryba nenechává zažrat, většinou je za kraj tlamky. Tam jsou omezení zbytečná. Aspoň celoplošně. Častější kontroly RS by taky pomohly.

  7. Jako člen rs se nedivím, Vietnamci a Ukrajinci kolikrát nezná rybářský řád, testy jsou pouze v češtině, tak si ho ani neumí přečíst, mají v tom pak zmatek když dojde na kontrolu, že tohle a tamto nevědí jako by je nikdo nepoucil od zapisování docházky, míry a hájení ryb, tak se potom nelze divit za přestupky. Lovu zdar

  8. Ano, souhlasim s omezenim, pamatuji se, ze do Nechranic bylo vysazeno tisice sumcu, uz je to nejakej ten rok, i bile… Takze bych taky omezil vysazovani sumcu, protoze pak po letech to byl i tento duvod ubytku ryb, a kontrola, vidam lidi chytat privlaci s mensimi nastrahami nez je 15cm.

  9. No to stejně nepomůže milí rybáři . Jen jste zhoršily chytání candátů nic víc a v době kdy voda bude mít nízké teploty tak úplně znemožnily lov candatu .
    Na rovinu co si budeme povídat do povolenky lidí píšou míru daných ryb a ne nadarmo . Příklad například vytáhne se pět 70 cm candátů a vy místo toho napustite malé a to je špatně . Nezapomeňte že ten malý candát nepřežije dlouho když jde po ní každá dravá ryba nepřežije ani čtvrtina . Toť je celé

  10. S tím zákazem 15 října se omezí i lov okouna který se živí stejným druhém potravy jako candát otázka je jestli candát ještě víc neubide když nebude mít co žrát (dá se ří tímto zákazem nástraha nad 15cm zákaz lovu z lodě se prakticky zakázal lov okouna který vyžere všechno )

  11. Jojo Naprosto souhlasím. Doslova k drancování vody dochází na Mělníku (Labe). Tam si cizinci chytají kdy chtěj, jak chtěj, kolik chtěj a nic se s tím neděje. Slušný rybář se tam bojí strčit nos. Dělají neskutečný bordel. A k tomu proč ubejvá ryba konkrétně v této lokalitě můžeme děkovat jim. Mají heslo chyť a sežer.

  12. Možná by stačilo neprodávat cizincům povolenky. Denně se koukáme jak vozi pytle ryb. Z revíru i chovnych vod. Mě nikdo nekontroloval už 7let. Kde je RS? Když zavoláme PČR tak řekne že neznají řád.

  13. Ono je to trochu jinak,ono se musí pořádně vysazovat a to hlavně na revírech kde se daný druh přirozeně nevytírá , popřípadě používat třecí rošty jak už to na některých revírech znovu zavádějí , popř větve do vody které se po vytření vytáhnou. Peněz je dost a dotací také…Míra Štiky 60 , Candát 50, Okoun 25,Kapr 50..Lín30(a zákaz používání jako nástražní rybky)Už včera bylo pozdě…Hlavně že se každý stará o Kapry …Ne každý je ortodoxní Kaprař .No ono je to pohodlné zarybnit ,,levnou,,nenáročnou rybou a brečet že je Candátí a Štičí násada drhá..Ale to byla vždy dražší, než bílá ryba. A že přibývá rybářů a je ne ,,vodu,,větší tlak , ano ale také s nimi přibývají úměrně vybrané peníze!!! Naopak bych rozhodně nazakazoval použití části ryb jako nástrahy , jako je to na některých revírech , je to nelogické a nesmyslné,pokud bude mít nad 15 cm délky….

  14. Je to úplný nesmysl. Pokud budu chytat na rybičky vetci tím pádem budu chytat vetci matecni ryby. Takže se populace nejen candáti ale i štik a sumcu tak ztenci ze nebudete stíhat vysazovat protože bude trvat dalších 5 let než ty ryby dorostou do lovne míry.Takže za mě ty vaši odborníci můžou vrátit diplomy. Ps: chyt a pust je nesmysl. U kapra to nevadí ale jiné ryby na 90% stejně chcipnou. Nehledě na to jak mají ty rybí roztrhání huby.

  15. Je třeba nasazovat specielně u druhů jako je Candát větší ryby,je to dražší ale několikanásobně efektivnější. Těch malých přežijí procenta,je to vyhazování peněz ..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -