DomůRybářské radyRybářská legislativaTvrdý bič na nepoctivé rybáře! Vyloučení z ČRS až na 5 let...

Tvrdý bič na nepoctivé rybáře! Vyloučení z ČRS až na 5 let nebo konec rozdílných trestů!

- Reklama -

Po dlouhých třech letech se v druhé půlce listopadu konal Sněm Českého rybářského svazu. Delší pauza byla zaviněna pandemií, která podobné akce nepříjemně brzdí. Letos to ale konečně vyšlo! Hlavním tématem letošního Sněmu ČRS byla změna Stanov, o které se diskutovalo více jak dva roky. A rybáři schválili revoluční změny, které se citelně dotknou třeba nepoctivých členů v Českém rybářském svazu!   

Ilustrační foto: Český rybářský svaz

Na letošní Sněm Českého rybářského svazu přijelo do pražského hotelu Duo 150 z 162 delegátů. A hlavní téma bylo jasné – úprava Stanov ČRS! O těchto úpravách se diskutovalo už od roku 2019, kdy například Český rybářský svaz veřejně vyzval k zasílání návrhů změn. A vše po letech dospělo k tomu, že některé navržené změny Republiková rada ČRS doporučila letošnímu Sněmu ČRS ke schválení. A k tomu teď došlo! Nová úprava Stanov začne platit od 1. ledna 2022. K jakým nejvýznamnějším změnám došlo?

 

Úprava procesu kárného řízení

Velkým tématem ohledně změny Stanov ČRS byla úprava procesu kárného řízení. O co jde? Nově budou porušení „rybářských pravidel“ řešit kárné orgány na úrovni územních svazů, nikoliv místních organizací.

„Dle upravených Stanov se porušení pravidel na úseku rybářství (rybářský řád a jeho bližší podmínky lovu ryb) nově bude řešit nikoli na úrovni dozorčích komisí místních organizací, ale na úrovni kárného orgánu územního svazu, jehož je podezřelý z přestupku členem,“ uvedl Český rybářský svaz na webu.

Jak budou přestupky projednávány?

„Přestupky budou projednány ve zkráceném řízení formou kárného příkazu – na úrovni každého územního svazu bude ustanoven příkazce, který posoudí daný případ a na základě jednotného sazebníku kárných opatření za jednotlivá provinění vydá kárný příkaz o uložení kárného opatření,“ vysvětluje Český rybářský svaz.

Po rozhodnutí může ale rybář podat odpor, ovšem za předpokladu, že složí kauci ve výši 2000 korun. „V případě, že člen nebude s rozhodnutím příkazce souhlasit, může podat odpor ke Kárnému senátu územního svazu – podmínkou je složení kauce ve výši 2000 korun, která mu bude v případě uznání stížnosti vrácena,“ dodává Český rybářský svaz. 

Podle čeho se budou udělovat tresty pro rybáře?

K tomu poslouží Jednotný sazebník trestů, který ale musí ještě schválit Republiková rada ČRS. Nebude se tak stávat, že rybáři za stejné prohřešky budou dostávat rozdílné tresty. Tomu je teď díky této úpravě konec! 

„Výše uvedená kárná opatření budou vždy posuzována dle sazebníku kárných opatření za jednotlivá porušení pravidel výkonu rybářského práva; tento sazebník je součástí Jednacího řádu, který bude schválen Republikovou radou na jednom z nejbližších zasedání, a který bude reflektovat schválenou podobu Stanov,“ přibližuje Český rybářský svaz, který ještě dodává: „Porušení, která se netýkají přímo výkonu rybářského práva, nadále zůstávají v pravomoci kárných orgánů místní organizace, jejíž je podezřelý členem.“

 

Vyloučení z ČRS až na 5 let!

Český rybářský svaz pak v rámci úpravy Stanov schválil další výraznou změnu, která se týká trestů pro rybáře. Mezi schválenými úpravami prošla změna, která umožňuje vyřazení nepoctivého rybáře z řad ČRS až na dlouhých 5 let!

„Současná podoba Stanov již umožňuje vyloučit člena za zvlášť závažné porušení pravidel výkonu rybářského práva nebo porušení členských povinností. Nová úprava pouze prodlužuje dobu, na kterou lze člena vyloučit, ze dvou až na pět let. Podmínkou je, že tuto nejvyšší formu kárného opatření musí vždy potvrdit příslušný výbor územního svazu,“ stojí na webu Českého rybářského svazu.

 

Hostování v místní organizaci

Další důležitou změnou, která vzešla z úprav Stanov ČRS, je možnost hostování v místní organizaci. „Tato úprava doplňuje současné pravidlo, podle kterého člen smí být veden pouze v jedné místní organizaci. V novém modelu je možné požádat o hostování v jiné než „mateřské“ místní organizaci,“ uvádí Český rybářský svaz.  

Důležitou podmínkou ale je, že hostující rybář musí uhradit dva členské příspěvky. „Podmínkou je, že hostování schválí výbor hostující místní organizace a zároveň zájemce musí uhradit členský příspěvek v mateřské i hostovací místní organizaci. Hostování není forma členství v hostující místní organizaci – z pohledu práv člena jeho právo hlasovat na členské schůzi, volit a být volen zůstává zachováno pouze v jeho mateřské místní organizaci a toto právo nemá v organizaci, kde hostuje,“ doplňuje Český rybářský svaz.

„Důvodem tohoto novelizačního bodu je snaha o narovnání současného stavu, který vznikl v průběhu předchozích let, je veřejně známý, a jeho vyřešení je nutné i z pohledu přechodu k centrálnímu informačnímu systému, na jehož tvorbě intenzivně pracujeme. Předkládané řešení je dle našeho názoru kompromisem, jak tento stav harmonizovat,“ vysvětluje Český rybářský svaz.

 

Kompletně upravené Stanovy ČRS

Český rybářský svaz pod těmito třemi hlavními změnami pak připojil i kompletně upravené Stanovy ČRS, které si lze pročíst již v upravené podobě. „Další úpravy podoby Stanov jsou spíše procesně – technického rázu; zohledňují například úpravu pravomocí svazových orgánů v případě vyhlášení nouzového stavu,“ doplňuje Český rybářský svaz.

Další Sněm ČRS proběhne na podzim roku 2022. Tentokrát bude tento Sněm ČRS jiný, protože půjde o „volební ročník“.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Upravené Stanovy ČRS! Jak se proměnil klíčový dokument?

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

  1. Další sněm ČRS proběhne na podzim roku 2020? Poslední odstavec. Určitě snad jde o překlep jinak by to už nestihly projednat.🙂

  2. Fakt když vidím tu skvadru azuru věkovou tak je my to jasný .A kdo bude kontrovat RS a jejích kamarády kteří si dělají co chtějí a oni to nevidí nejprve začněte profesionalitu a to doslova RS a pak upravte hovadiny jako doby lovu nočních dravců není to jen o kaprech pokud jste znalý kdy noční dravci jsou aktivní nevidím problém vymezit lov od zahájení do září od 20 h do 6 h a pak i řešit i další záležitosti jako srkacky kdy se zakazou pak povolí směšný .Tak jako výklad mnohých o nepřítomnosti a versus hlásiče dle řadu má člověk bezprostředně reagovat tudíž v případě kontrol a udělání záběru rs má rybář hned reagovat a pokud rybář hned z bivaků reaguje mělo být vše ok ale mnozí přijdou a hned seberou noty že člověk spí bez toho aby prověřily reakci při eventuálním plánem záběru .A točí se na tomto .Atd atd nejprve sjednotit postupy a výklad RYb řadu a postup stejný u RS a ne aby jeden se při kontrole smál a říkal který debil vam tohle zapsal jen aby měl činnost

  3. Tvrdý bič na nepoctivé rybáře a kde je ve stanovách obsažen tvrdý bič na nepoctivé funkcionáře? Ti napáchají větší škody než ten nepoctivý rybář.Tudíž žádná změna,jen další udržování mrtvoly na živu.

  4. Některé tresty se mi zdají slabé. Je to můj názor. Ryb je čím dál míň a rybářů čím dál více. Ryby by se měly více chránit a někteří lidé (bohužel i rybáři) se chovají bezohledně. Nedodržují řád, jsou hlvně chamtivý apod. Byl jsem členem DK a setkal jsem se s mnoha příklady. Některým lidem bych zakázal lov ryb doživotně….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -