DomůNovinkyHromadný úhyn ryb: Mezi mrtvými rybami jsou sumci s váhou desítek kilogramů

Hromadný úhyn ryb: Mezi mrtvými rybami jsou sumci s váhou desítek kilogramů

- Reklama -

I když je léto u konce, zdá se, že rybáři budou mít stále ještě problémy s hromadnými úhyny ryb. Ten poslední se odehrál v Pelhřimově na rybníku Stráž, ve kterém uhynulo stovky ryb.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O úhynu obrovského množství ryb v populárním rybníku Stráž informovaly zpravodajské portály Deník a Český rozhlas Vysočina. Oba zmíněné portály píšou o tom, že v rybníku Stráž uhynuly stovky ryb, které rybáři po několik dní lovili z vody ven.

 

Co způsobilo úhyn ryb?

Zpravodajský portál Deník uvedl výpověď jednatele pelhřimovských rybářů Miroslava Nováka. Podle něj nejprve v rybníku Stráž začala hynout „bílá ryba“. Po ní pak se u hladiny objevili mrtví dravci, a nakonec taky kapři.

Už v prvních dnech úhynu rybáři vytáhli přes 200 kilo rybích zdechlin. Český rozhlas Vysočina uvedl, že mezi mrtvými rybami byli i sumci s váhou desítek kilogramů. Zmíněný portál pak přinesl informaci, že v rybníku pravděpodobně uhynuly všechny ryby

Důležitým faktem, který zveřejnil právě Deník, je to, že v rybníku už tak jsou kritické hodnoty ohledně obsahu kyslíku ve vodě. U břehů jsou hodnoty kyslíku nízké, v hlubších partiích pak podle rybářů není kyslík žádný.

 

Proč ryby v rybníku uhynuly?

Co ryby zabilo? To zatím není jisté, vše přiblíží až analýza odebraných vzorků vody z rybníku Stráž. Vodu odebírali hygienici. Starosta Pelhřimova pro Deník ale řekl, že jednou z variant může být nedostatek kyslíku. Starosta ani neopomněl, že do rybníku se mohl dostat splach z okolních polí.

K tezi o nedostatku kyslíku se připojil také jednatel pelhřimovských rybářů Miroslav Novák. Ten si myslí, že k úhynu mohly přispět odumírající mikroorganismy, které při tomto procesu spotřebovávají velké množství kyslíku ve vodě. V době úhynu pak v oblasti panovaly také průtrže mračen, které mohly spláchnout nějaké látky z nedalekých polí.  

 

Rybáři čeřili vodu, aby ryby zachránili

Pelhřimovští rybáři pak uvedli, že se snažili rybám pomoci například aerátorem, kdy čeřili vodu v rybníku. To samé pak dělali také hasiči. „I přes veškerou snahu padlo mnoho ryb,“ napsali rybáři z Pelhřimova.

Na webu ČRS MO Pelhřimova je potom uvedeno, že na rybníku Stráž platí od 29. srpna 2022 zákaz rybolovu z důvodu kyslíkového deficitu. Tento zákaz bude platit do odvolání!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -