DomůNovinkyVíce nepůvodních druhů ryb v českých revírech? Vláda usnadnila jejich vysazování

Více nepůvodních druhů ryb v českých revírech? Vláda usnadnila jejich vysazování

- Reklama -

Magazín Ekolist upozornil na to, že česká vláda schválila návrh nařízení, který zjednoduší nasazování nepůvodní rybích druhů do českých lokalit. Týká se to například amurů nebo pstruhů duhových. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Schválení návrhu je k vidění na webu Vlády České republiky. Tam se píše, že Návrh nařízení vlády o stanovení vybraných nepůvodních druhů ryb, k jejich ž vysazování v rybářském revírů se nevyžaduje povolení k záměrnému rozšíření nepůvodního druhu do krajiny byl schválen. Nařízení nabývá účinnosti 1. července 2022.

 

Méně papírování kvůli nepůvodním druhům

Co tato změna pro rybáře znamená? Zásadním zlepšením z pohledu rybářů je to, že nově nemusí žádat o zvláštní povolení, které vyžadoval zákon o ochraně přírody a krajiny. Web Ekolist uvedl, že podle odůvodnění návrhu tento krok napomůže k rozšíření spektra rybích druhů v tuzemských revírech.

Jakých druhů se tento návrh týká? Nejvíce skloňovanými rybímu druhy, které jsou v materiálu uvedeny, jsou určitě pstruh duhový a siven americký. Právě tyto dva rybí druhy jsou hojně vysazovány do tuzemských pstruhových revírů.

A to ať už kvůli nižší ceně, snadnějšímu chovu, ale v případě sivena jde také o to, že vydrží ve vodě s takovými hodnotami pH, kvůli kterým se ostatním lososovitým rybám v dané lokalitě tolik nedaří.

Dalšími nepůvodními druhy ryb, které jsou v seznamu uvedeny, jsou například i jeseteři, kteří jsou čím dál častěji k vidění například na soukromých rybářských lokalitách.

Tyto rybí druhy jsou mezi rybáři velmi oblíbené zejména díky jejich vzhledu nebo chování při zdolávání. A v seznamu je uveden také amur bílý, který je vyhledávaným sportovním úlovkem.

 

Úplný seznam nepůvodních druhů ryb

Vláda nařizuje podle § 12 odst. 6 zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství), ve znění zákona č. 364/2021 Sb.:

Nepůvodní druhy ryb, k jejichž vysazování v rybářském revíru se nevyžaduje povolení k záměrnému rozšíření nepůvodního druhu do krajiny podle zákona o ochraně přírody a krajiny, jsou: pstruh duhový, siven americký, siven alpský, jeseter sibiřský, jeseter ruský, jeseter hladký, jeseter hvězdnatý, amur bílý, tolstolobik bílý, tolstolobik pestrý, síh peleď, síh maréna.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -