DomůNovinkyVíce ryb ve svazových revírech: rybáři dají na vícezarybnění skoro 4 milióny

Více ryb ve svazových revírech: rybáři dají na vícezarybnění skoro 4 milióny

- Reklama -

Středočeský územní svaz odstartoval vícezarybnění tamních svazových revírů. Už na lednovém zasedání výboru rybáři rozhodli, že na vícezarybnění vyčlení skoro 4 milióny korun. Na co peníze použijí?

Foto: Středočeský územní svaz

O vícezarybnění svazových vod informoval Středočeský územní svaz na webu. Rybáři uvedli, že díky dobrému hospodaření si mohou dovolit vyčlenit 3,8 miliónů korun na vícezarybnění svazových revírů ve společném rybolovu. Tuto částku středočeští rybáři vyčlenili i v loňské sezóně.

Rybáři peníze rozdělí tak, že za 3,4 miliónů korun pořídí ryby do mimopstruhových revírů. Dalších 200 000 korun pak je určeno na režie. A na vícezarybnění pstruhových revírů rybáři vyčlení 180 000 korun na pořízení nových ryb, zbylých 20 000 korun mají rybáři na režie.

 

Jak rybáři naloží se skoro 4 milióny korun? 

Středočeští rybáři vyčlenili na vícezarybnění opravdu nemalou částku. Někteří rybáři se tak ptají, odkud tyto peníze pochází, a jakým způsobem s nimi Středočeský územní svaz naloží. Na to pro rybářský magazín InRybar.cz odpovídal tiskový mluvčí Středočeského územního svaz Václav Šámal.

Středočeský územní svaz vyčlenil 3,8 miliónů korun na vícezarybnění revírů. O jaké peníze se jedná?

Je to na základě celkové finanční kondice našeho územního svazu. A poctivé, důsledné práce při zarybňování našich revírů. Jelikož jsme v uplynulém roce dosáhli kladných hospodářských výsledků, mohli jsme z rozpočtu územního svazu uvolnit 3,8 miliónu korun na vícezarybnění revírů ve společném rybolovu.

Zatím jsme tak mohli činit každoročně, čili pro naše místní organizace to není žádná novinka. Veškerá režie jde za námi – to znamená, že násadu zajistíme, nakoupíme, rozvezeme a vysadíme do revírů ve společném rybolovu.

Dá se s předstihem říci, na jaké ryby budou finance určené?

Je to určeno na základě poptávky členské základny, kdy nevyhledávanější a nejvíce lovenou rybou je kapr, který bude vysazen do mimopstruhových revírů. A totéž platí u pstruhových revírů u pstruha duhového.

Má Středočeský ÚS nějakou prioritu, třeba v podobě původních rybích druhů?

Prioritou pro nás je především druhová, ale i věková skladba násad. Kdo nás sleduje, tak ví, že dbáme především na původní druhy, reofilní druhy a na ryby, které je obtížné na trhu získat. Přesto se nad plán daří vysazovat lipany, potočáky, ostroretky, podoustve, parmy a veškerou dravinu, a to ve všech věkových kategoriích.

V loňském roce jsme například i přes vícezarybnění ve výši 3,8 miliónů korun uvolnili dalších 306 000 korun na vícezarybnění parmou, neboť se nám podařilo získat násadu této krásné ryby, kdy se vysazené kusy pohybovaly ve velikosti 13 až 15 centimetrů.

Do všech toků, které mají parmu v zarybňovací povinnosti, šlo 500 kusů. Některé místní organizaci si ještě ze svých rozpočtů další parmy přikoupily. Věříme, že tím, jak se staráme o revíry, jsme pro naše rybáře atraktivní.

 

Středočeský ÚS nasadil přes 1 800 000 kusů ryb

Středočeský územní svaz již v letošním únoru zveřejnil data o tom, kolik ryb nasadil do svazových vod v roce 2022. A z uvedených dat vyplývá, že středočeští rybáři v minulé sezóně výrazně překračovali stanovené zarybňovací plány.

Celková čísla hovoří jasně: v roce 2022 rybáři ze Středočeského územního svazu zaplatili za nasazené ryby 44 860 237 korun, původní plán byl ale 35 255 112 korun. Tento výrazný rozdíl způsobily rostoucí ceny za rybí násady, ale také výrazné překračování zarybňovacích plánů.

„Celkem jsme měli dle zarybňovacích plánů v roce 2022 vysadit 1 035 070 kusů ryb, vysazeno jich bylo 1 871 753 kusů,“ uvedl Středočeský územní svaz. Na podrobná data ohledně nasazených rybích druhů do středočeských vod najdete v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -