Doba lovu dravců ještě ani nezačala a Rybářské stráži (RS) na severu Čech nestačí prsty jedné ruky na to, aby spočítala vykutálené přestupce, kteří v době hájení dravých ryb nesměle vláčí.
Na mimopstruhovém revíru u Nechranic zasahovala rybářská stráž proti pytlákovi, který vláčel v době hájení a ponechal si dva boleny. Přestože pachatel utekl přebroděním přes přítok, byl vyfotografován a Policie ČR následně zjistila jeho totožnost. Přestupek bude řešit státní správa.
Pytlák utekl přes vodu
Severočeský územní svaz zaznamenal letos již osmý případ nelegálního lovu přívlačí mimo stanovenou sezónu. Poslední incident se odehrál u přítoku do ÚN Nechranice v lokalitě Želina, kde rybářská stráž přistihla muže, který nejenže vláčel před 16. červnem (tedy mimo zákonný termín), ale navíc měl ve vezírku dva boleny – ryby, které jsou aktuálně hájené.
Pachatel, občan České republiky, byl v době zásahu zabrozený ve vodě. Po zjištění přítomnosti stráže však neváhal a utekl přebroděním na druhý břeh. Ani tento pokus o útěk mu ale nepomohl. Stráž ho stihla vyfotografovat a ve spolupráci s Policií ČR byla následně zjištěna jeho totožnost. Ukázalo se, že jde o recidivistu, který byl za stejný přestupek zadržen již v červnu loňského roku.
Případ bude předán orgánům státní správy k dalšímu řízení a trest tohoto rybáře nemine. Rybářská stráž zároveň apeluje na veřejnost, že podobné zásahy zveřejňuje i z preventivních důvodů. Je nepochopitelné, že i přes opakované varování si někteří jednotlivci myslí, že pravidla pro ně neplatí.
Předčasný vláčecí nešvar se šíří jako mor
Jak Severočeský ÚS dále uvádí, nejde zdaleka o ojedinělý případ. V posledních dvou týdnech zadržela rybářská stráž na Mostecku hned pět osob lovících přívlačí – čtyři pytláky a jednoho rybáře s platnou povolenkou. Dva z nich byli zadrženi na nádrži Matylda (oba občané ČR), a to v místech se zákazem lovu. Na místo byla přivolána Městská policie Most.
Další tři pytláci (občané Ukrajiny) byli přistiženi při přívlači na nádrži Nejedlý II, kde měli ponechanou, ještě živou štiku. Ryba byla vrácena zpět do vody a na místo byla povolána Městská policie Litvínov.
Na hrázi ÚN Nechranice byl zadržen další pytlák (občan ČR), který lovil na šesti prutech najednou – tedy trojnásobek povoleného množství. Ani v tomto případě nešlo o nováčka, muže řešila rybářská stráž už v minulosti. Tentokrát ho na místo činu upozornili dokonce pracovníci Povodí Ohře, s. p., neboť se nacházel v oblasti, která je poměrně frekventovaná a snadno viditelná.
Zásahy pokračují i na dalších revírech
Další dva rybáři přišli o povolenku na nádrži Zaječice, kde lovili mimo stanovenou dobu. A rybářská stráž MO Frýdlant řešila zadržení povolenek za ponechání ryb v době hájení a za nezapsané úlovky.
Jak Severočeský územní svaz připomíná, rybářská stráž působí v první řadě preventivně – její cílem není postihovat každou drobnost, ale chránit vodu, ryby a podmínky pro sportovní rybolov jako celek. Pokud však někdo pravidla vědomě a opakovaně porušuje, přichází na řadu represe.
Co pomůže?
Pytláctví na mimopstruhovém revíru u Nechranic odhaluje hlubší problém – nedostatek respektu k pravidlům a přírodě. Proč někteří rybáři, jako recidivista z Želiny, opakovaně porušují Rybářský řád? Je to neznalost, chamtivost, nebo pocit, že pravidla pro ně neplatí? Několik případů každý měsíc naznačuje, že nejde o ojedinělé selhání, ale o širší nešvar. Rybářská stráž a policie sice zasahují efektivně, ale postihy zjevně nestačí jako odstrašující prostředek. Možná by pomohla intenzivnější osvěta nebo vyšší pokuty. Příroda není jen zdrojem zábavy, ale křehkým systémem, který si zaslouží naši ochranu. Pokud nezměníme přístup, riskujeme nejen pokuty, ale i ztrátu bohatství našich vod…
Zdroj: Severočeký ú. s., foto: Severočeký ú. s.
Rozmohl se nám takový nešvar – to je samá hlavně prevence jak slýcháváme v tv a výsledky nikde.Jinak by jsme neslyšeli 14x soudně trestaný 6 zákazů řízení.. Kdysi dávno si s tím uměli poradit.Třeba jako Talibán nebo naše dějiny.Tam zloději utekli za hranice protože byla ruka pryč.Není to humální leč neskutečně účiné.