DomůOstatníRybářská publicistika„Výjimka pro 24hodinový rybolov nemůže platit všude,“ vysvětluje ČRS

„Výjimka pro 24hodinový rybolov nemůže platit všude,“ vysvětluje ČRS

- Reklama -

Non-stop rybaření je oblíbenou kratochvílí spousty rybářů, kteří se vydávají na vybrané revíry, aby si tento typ lovu užili. Sezónu, co sezónu se ohledně non-stop rybolovu ale vedou vášnivé diskuse. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na tyhle chvíle hodně rybářů nedá dopustit: na nebi svítí nádherné hvězdy, které se třpytí na klidné vodní hladině. Když tu najednou noční idylku přeruší razantní záběr od ryby. V tu chvíli v rybářovi proudí velké množství adrenalinu, které je pro tyhle momenty tolik typické.

Celou atmosféru pak umocňuje právě noční rybolov, kdy rybář nemá stoprocentní přehled o tom, co se zrovna děje. Je to logické: vše totiž ztěžuje právě černočerná tma, která přidává na rybářském napětí. A právě tyhle chvíle někteří rybáři doslova milují.

Ti se tak často ptají, proč vlastně není možné chytat 24 hodin vkuse na vícero revírech. A také je zajímá, proč není možné lovit non-stop po delší dobu. I když v přepočtu na hektary rybáři mohou každoročně chytat na obrovské ploše, a 24hodinový rybolov někde trvá 3,5 měsíce, přesto je to pro některé pořád málo.

 

TÉMA: Non-stop rybolov na svazových vodách

Na non-stop rybaření na svazových vodách jsme se ptali přímo u Českého rybářského svazu, kdy nám na naše otázky odpovídal tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš. Ten například vysvětlil, proč ministerstvo zemědělství, které non-stop rybaření povoluje, zatím neprodlouží počet měsíců „non-stop sezóny“.

O non-stop rybaření rozhoduje ministerstvo

Jak je to s povolováním non-stop rybaření na vybraných revírech?

Na úvod je potřeba zopakovat, že výjimku z denní doby lovu může na rybářských revírech v ČR povolit pouze Ministerstvo zemědělství (dále jen MZe, pozn. redakce) jako ústřední orgán státní správy rybářství.

Žádost o takovou výjimku musí mít své legislativní důvody, aby mohlo MZe přikročit k jejímu povolení. Samozřejmě žádost musí být ze strany uživatele řádně odůvodněna. Důležité je v tomto ohledu zmínit, že jelikož je lov mimo denní dobu zákonem o rybářství (99/2004 Sb.) výslovně zakázán, nejedná se o běžně povolovanou výjimku.

Tuto důležitost potvrzuje i to, že se jedná o výjimku, k jejímuž povolení je pravomoc svěřena pouze MZe, nikoliv příslušným krajským úřadům jako například u výjimek z lovných měr či dob hájení ryb.

 

Bude non-stop platit na vícero revírech?

Je vůbec možné, aby non-stop rybaření platilo na všech revírech?

Důležité je také zmínit, že podmínky pro povolení výjimky mohou být naplněny pouze na některý rybářských revírech, jinými slovy řečeno, ne všude lze výjimka povolit. ČRS dlouhodobě usiluje o zachování současné podoby tak, aby alespoň na nejatraktivnějších revírech byla výjimka povolena.

Rozšíření výjimek na další lokality navíc nemusí být problémem samotné legislativy a povolení výjimky, ale setkáváme se na některých lokalitách i s odporem ze strany samotných rybářů.

Existuje možnost, že se rozšíří doba non-stop výjimek i na jiné měsíce?

V záležitosti rozšíření na další měsíce jsme toto téma s MZe několikrát diskutovali, přičemž s ohledem na dobu hájení dravých i dalších druhů ryb v měsíci květnu, z důvodu jejich přirozeného období rozmnožování, MZe povolování výjimek v tomto období prozatím nepředpokládá.

 

Non-stop rybaření pro všechny rybáře

V diskusích často koluje ten nápad, aby se spustil prodej povolenek pro non-stop rybaření. Jak reálné to je?

Souvisí to úzce s předchozí opovědí. ČRS nemůže rozhodovat o tom, zda rybářům umožní lov nonstop. Tato pravomoc je v rukou státní správy, konkrétně Ministerstva zemědělství.

Pokud je na některý rybářský revír povolena výjimka, ČRS nebude dále (např. prostřednictvím nonstop povolenek) rozlišovat, komu jej umožní a komu nikoliv. Pokud možnost nonstop rybolovu máme, chceme, aby byla dostupná pro všechny naše rybáře s platnou povolenkou na konkrétní revír.

Při non-stop rybolovu rybáři často u vody táboří. Daří se rybářské stráži po letitých zkušenostech situaci hlídat?

Jelikož nonstop rybolov probíhá ve výjimkovém režimu již řadu let, situace se ustálila a neregistrujeme na revírech s povoleným nonstop rybolovem zvýšenou přestupkovost ze strany lovících rybářů.

Zároveň je plně zabezpečena vybavenost rybářské stráže pro noční kontroly (termovize, noční vidění, osvětlení atd.), což naši rybáři již dobře vědí, a tak ani ze strany členů rybářské stráže nezaznamenáváme zvýšené množství problémů s kontrolami našich revírů.

 

Seznam non-stop revírů 2023

Český rybářský svaz aktualizoval seznam non-stop revírů pro rybářskou sezónu 2023. Ten oproti loňskému roku zůstal bez větších změn. Tradičně platí to, že v jednotlivých územních svazech jsou rozdílné termíny non-stop rybolovu.

Někde rybáři mohou rybařit 24 hodin vkuse do konce srpna, jinde až do konce září. „Raritou“ je potom Písková Lhota (Středočeský ÚS), kde platí nejdelší termín pro non-stop rybolov. Právě tady totiž mohou rybáři provozovat noční rybolov od května až do konce září.

Kromě toho, že Středočeský ÚS má svazovou vodu s nejdelším non-stop revírem, tak má také nejvíce lokalit, na kterých výjimka pro 24hodinový rybolov platí. Celkově jde o 5 lokalit. Po 4 „non-stop“ revírech pak mají Západočeský územní svaz a Územní svaz města Prahy.

Východočeský, Severočeský a Jihočeský územní svaz mají 3 lokality se non-stop režimem. V těchto územních svazech výjimky platí na obrovských vodách typu Lipna nebo Nechranic. Výjimku pro non-stop rybolov pak má i revír Rady ČRS – Orlická přehrada.

Pokud vás zajímá, kam se v roce vydat na non-stop rybolov, tak veškeré lokality najdete v seznamu non-stop revírů pro rok 2023. Právě tady jsou uvedené veškeré lokality, na kterých je možné rybařit 24 hodin vkuse.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

 1. Ono by to šlo povolit všude ale muselo by se chtít.v jiných zemích to funguje a není problém, bohužel zde jsme v CZ tak se hledají jen výmluvy.myslim že by se tlak rybářů rozdělil na většinu revírů a nebyl by to problém.

   • Mi to máme takto na Slovensku Denná doba lovu rýb na kaprových vodách na Slovensku v roku 2023:

    Január od 6:00 do 21:00
    Február od 6:00 do 21:00
    Marec od 6:00 do 21:00
    Apríl od 6:00 do 21:00
    Máj od 4:00 do 24:00
    Jún od 0:00 do 24:00 – lov non stop
    Júl od 0:00 do 24:00 – lov non stop
    August od 0:00 do 24:00 – lov non stop
    September od 0:00 do 24:00 – lov non stop
    Október od 0:00 do 24:00 – lov non stop
    November od 6:00 do 21:00

  • Ano , na Hartě už non stop neplatí. Podle mého názoru si ale za to mohou rybáři sami. Někteří ( ještě jednou zdůrazňuji, že někteří) se chovali jako prasata. Nebudu to rozepisovat a je to jeden z důvodů, proč třeba já osobně na Hartu nejezdím, i když to mám nějakých 35 km. Je třeba říci, že loni se situace v tom směru zlepšila
   ( alespoň podle kolegů, kteří tam loví)

  • Jde, ale musí váš ÚS požádat na MZe. Pokud nepožádá, MZe samo o povolení nerozhodne. Je to o tom, chodit na členské schůze a požadovat u funkcionářů, aby tento požadavek vznesli na konferenci ÚS.

 2. Bydlím přímo na polské hranici a mám povolenku i na Opolský region. V Polsku chytám velmi často. Tam je non stop na VŠECH revírech bez výjimky po celý rok a nevšiml jsem si, že by s tím byly nějaké problémy.

 3. Bydlim u jednoho z reviru ktery ma toto povoleni. Nedivim se nekterym MO a rybarum ue to nechteji. U nas to vypada v sezone jak na zavodech a ten bordel co zustava u vody uklizime my z nasi MO. Kdyz to ostani videji nechteji mit 24h lov-pochopitelne!

 4. Je třeba také zmínit, že non-stop svazový revír SÚS Písková Lhota, je v úplně jiném režimu, neboť mimo klasické povolenky potřebujete ještě uhradit další poplatek za lov na vodě v režimu rybníkářství, což na jiných revírech (svazových) nemusíte. Takže Písková Lhota je tak trochu soukromý revír SÚS pokud se podíváme na to, že je tam pro SÚS z lovu vždy zisk.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -