DomůNovinkyVypnou se vodní elektrárny kvůli úhořům? Ve hře jsou kompenzace za odstavení

Vypnou se vodní elektrárny kvůli úhořům? Ve hře jsou kompenzace za odstavení

- Reklama -

V Praze se sešli zástupci rybářství členských zemí Evropské unie a zástupci Evropské komise, kteří diskutovali o ochraně populace úhořů. V diskusi se mluvilo také o možném ostavení vodních turbín.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O setkání informovalo ministerstvo zemědělství na webu. Česká republika v rámci předsednictví chce otevřít debatu o tom, jak ještě více pomoci populaci úhořů, která v posledním období kriticky klesla. Důvodem jsou například vodní elektrárny v tocích nebo klimatická změna.

V Praze se tak sešli generální ředitelé a zástupci rybářství z členských států Evropské unie, ale také zástupci Evropské komise. Za Českou republiku jednal Martin Žižka, který je ředitelem pro státní správu lesů, myslivosti a rybářství.

 

Kompenzace pro vodní elektrárny?

České ministerstvo zemědělství prosazuje několik návrhů, které by mohly populaci úhořů v Evropě pomoci. Mezi nejvýznamnější návrhy patří například systém kompenzaci za „nápravná opatření“. Co to znamená?

Tyto kompenzace by byly určené pro provozovatele vodních elektráren, kteří by v době tahu úhořů odstavili vodní turbíny. Právě evropské vodní elektrárny jsou totiž jedním z klíčových problémů, které výrazně komplikují migraci úhořů na místo jejich rozmnožování.

U tohoto bodu ohledně vodních elektráren zazněl i návrh na dotování výkupu elektřiny z vodních elektráren podle plnění environmentálních cílů.

Dalšími návrhy pak jsou zákaz komerčního rybolovu úhořů ve všech jeho vývojových stádiích a obchodu s nimi, zajištění bezpečné migrace všech druhů ryb, a také podpora vědy a výzkumu životního cyklu úhoře.

 

Úhoři potřebují pomoc lidí

„Přes veškeré úsilí Evropské unie je pokles populace úhoře kritický. V České republice je jeho výskyt v současnosti bohužel zcela závislý na umělém zarybňování. Chceme proto nastavit účinná opatření na celoevropské úrovni, a zmírnit tak negativní dopad lidské činnosti na vodní toky, aby byla zachována nejen populace úhoře, ale i dalších druhů,“ nechal se slyšet ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL.

Dva úhoři leží na podběráku na břehu

„Opatření, která navrhujeme, budou účinná jen tehdy, pokud je přijme a bude je vymáhat celá Evropa i země mimo EU, kde se úhoř vyskytuje. Jsem rád, že jsme se se zahraničními kolegy na opatřeních shodli. Úhoř patří mezi významné ryby a je třeba jej řádně chránit,“ řekl Martin Žižka, který zastupoval Českou republiku na zmíněném setkání.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. No hlavně by se mělo zamezit překupníkům s monté které putuje např. až do Japonska a Evropa pak ho má málo a za vysoké ceny a také se více věnovat odchovu úhoře a nevysazovat jen monté. Roli zde hraje samozřejmě cena , tak snad by se našlo v každém územním svazu a MRS líheň která by se tomu věnovala.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -