DomůRybolovné technikyPoloženáPodzimní lov kaprů na položenou: 3 vlastnosti, které musí mít nástraha na...

Podzimní lov kaprů na položenou: 3 vlastnosti, které musí mít nástraha na kapry

- Reklama -

Podzimní lov kaprů na krmítko patří k velmi populárním rybolovným metodám. A ono se není čemu divit, protože rybář může za krátký čas nachytat spoustu ryb. K tomu je ale zapotřebí správná nástraha. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Tu situaci zažil u vody asi každý rybář: Člověk sedí na oblíbeném místě u vody, ale ryby neberou. Číhátko prostě jen mlčky visí pod prutem. Přitom kolega o pár metrů vedle chytá jednoho kapra za druhým. Čím to je?

Jasně, může se stát, že zrovna v ten den trefil to lepší místo. Ovšem velkou roli hraje pochopitelně i nástraha na kapry. Ta by totiž měla mít při podzimním rybaření tyto vlastnosti.

Chytit takového kapříka při podzimní vycházce je super zážitkem. Jakou nástrahu ale napíchnout na háček, abychom ho chytili? 

 

Kdo plave, ten jde vidět

Je třeba mít pořád na paměti to, že na podzim se začínají v našich vodách objevovat různé odumřelé rostliny, které za určitý čas vytváří na dně husté nánosy. A právě v nich se může naše nástraha jednoduše ztratit. Jak proti této „pasti“ bojovat?

Extrudy na kapry jsou suprovou nástrahou proto, že skvěle plavou. Takže se nadnesou nad nánosy na dně

Osvědčeným způsobem, jak nánosy na dně „přečůrat“, je použití plovoucí nástrahy. A teď nemám na mysli žádné „moderní“ plovoucí boilies. Ne, bohatě postačí použít třeba klasické extrudy nebo nástrahy z pečiva.

Tyto nástrahy na podzimní kapry je vhodné nastražit pod háček na vlas. Proč? Protože díky tomu nástraha nebude negativně ovlivněna tíhou háčku, ale bude se přirozeně chovat v podvodních proudech. Právě ono přirozené chování nástrahy je pak pro mnohé ryby atraktivnější, což může ve výsledku znamenat více záběrů.

LIsované pečivo na kapry plave nastražené ve vodě

Jednoduché lisované pečivo na kapry, které je obalené v mleté paprice. Nástraha za pár korun, která na podzim skvěle funguje

Samozřejmě, lze použít i nástrahy, které neplavou. Typickým příkladem je klasická kukuřice, kterou rybáři velmi rádi používají i na podzim. Ale! V takovém případě je super řešením použít levnou pěnu, kterou nastražíme ke kukuřici, takže ta se krásně nadzvedne nad nánosy na dně. Tohle kolikrát přinese mnohem více záběrů od ryb.

 

Výrazné zbarvení rychleji „stahuje oči“

Pokud se bavíme o podzimním lovu kaprů, tak je zapotřebí myslet také na to, že vlivem nižších teplot se začíná pročišťovat vodní prostředí. Z vody totiž mizí nejrůznější řasy, které stojí za horší viditelností pod vodní hladinou. Teď je proto dvakrát tak důležité myslet na zbarvení nástrahy.

Takto výrazně zbarvená nástraha prostě nejde přehlédnout. Do čisté vody je naprosto ideální! 

Rybáři v tomto období rádi používají třeba žluté, oranžové nebo červené nástrahy. A ono to dává velký smysl, protože právě tato zbarvení jsou velmi kontrastní oproti tmavému podkladu – takovou barvu mají na podzim terény pod hladinou. A ten kontrast je důležitý, protože právě takové „předměty“ kapři v čisté vodě skvěle vidí.

Když se řekne reflexní zbarvení, pak hodně rybářů sáhne po výše zmíněných barvách. Ale je tady ještě jedno zbarvení, které jde vidět na 99 % terénů ve vodě. O jakou barvu jde? Přece o BÍLOU! Ano, právě tato barva jde skvěle vidět na nánosech, na písku, na kamenech, a přesto hodně rybářů takto zbarvené nástrahy nemá v „nabídce pro kapry“.

Tři bílé extrudy na kapry plavou na hladině

Bílá barva? Při lovu podzimních kaprů určitě ANO!

Nástrahy jde ještě zvýraznit jednoduchým zlepšovákem. O co jde? Asi každý rybář ve špajzu najde třeba výrazně zbarvenou mletou papriku. Pokud ano, pak stačí jenom lehce navlhčit nástrahu a obalit ji v paprice. Ta rázem bude mít krásně červené zbarvení, zároveň ale v čistě vodě bude vytvářet lákavý „mráček“ z drobných částic.

 

Pohyb se taky počítá

Kromě výše zmíněných vlastností ideální nástrahy na podzimní lov kaprů je tady pak ještě jedna, která také může napomoci k více záběrům – jde o pohyb. Právě pohyb nástrahy může přispět k tomu, že si ji kapr rychleji všimne.

Návazec pro chytání kaprů na živé červy

Tohle je jedna z nejlepších nástrah při podzimních vycházkách na kapry…

Vzhledem k tomu, že pohyblivé nástrahy na položenou jsou živé, tak to skrývá ještě jednu důležitou výhodu – živé nástrahy mají vysokou nutriční hodnotu, takže ryby na ně skvěle reagují. A zejména pak na podzim, kdy se kapři potřebují připravit na přicházející zimu, takže takový typ potravy horlivě vyhledávají.

Mezi nejpoužívanější živou nástrahu v rybařině jednoznačně patří červi. Jak ale tyto drobné živočichy napíchnou na velký kaprový háček? Je to jednoduché! Ideálním řešením je klip na červy, který se jednoduše připevní pod háček (viz přiložené vide). Následně se na klip nastraží drobní červi.

VIDEO: Jak používat klip na červy? V tomhle videu najdete všechny odpovědi

Obrovskou výhodou je to, že rybář je takto schopný vytvořit lákavý chomáč, který se bude krásně hemžit. Zároveň bude mít jasně bílé zbarvení, takže půjde vidět i na zaneseném dně. Tento typ nástrahy pak jde samozřejmě také nadzvednout s pomocí levné pěny, díky čemuž nástraha získá další výrazné plus.

 

Pár tipů: Kde chytat na podzim?

Při rybaření obecně platí, že rybář sice může mít dokonalou nástrahu, dalším zásadním faktorem je ale i výběr správného místa. Je to jednoduché: Je důležité chytat tam, kde se ryby přirozeně vyskytují. Kde je na podzim hledat?

Ulovený kapr při rybaření

Když se rybář trefí kapříkům do chuti, pak může počítat se suprovým rybařením…

Terénní zlomy a překážky: Prvním důležitým faktorem je tvrdé dno. Ryby na tvrdém dně rády sbírají potravu, protože ji tady snáze najdou. Takže pokud víte o místech, na kterých je kamenité, jílovité nebo jinak tvrdé dno, rozhodně to tady vyzkoušejte.

Další velkou předností jsou terénní zlomy. Tedy nejrůznější jámy, stará koryta, hrany. Právě tady se totiž zachycuje chutná potrava, zároveň se zde ale ryby schovají i před silným větrem. Ten totiž není na podzim žádnou výjimkou.

Sledujte vítr: Tohle je jeden z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o (ne)úspěchu. Jednoduše jde o to, že je dobré chytat na tom břehu, na který fouká, nebo v nedávné minulosti foukal, silný vítr. Právě ten dokáže – zejména pak na velkých vodách – natlačit ryby na tuto stranu lokality.

Hladina rybníka, na které je vrstva spadaného pylu

Podzimní rána už jde pořádně cítit… Ale tohle období je na rybaření jako dělané… 

Sledujte sluneční paprsky: Ve chvíli, kdy se začne opravdu citelně ochlazovat, je dobré hledat taková místa, na které co nejdelší dobu svítí sluníčko. Právě tady se totiž nachází pořád „teplá“ voda, u které se ryby rády drží. To platí zejména za bezvětří. 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -