DomůNovinkyZákaz nasazování amurů nebo „duháků“ smeten ze stolu! Rybáři vyhráli dlouholetou bitvu

Zákaz nasazování amurů nebo „duháků“ smeten ze stolu! Rybáři vyhráli dlouholetou bitvu

- Reklama -

Rybáři si konečně mohou oddechnout! Na začátku června poslanci definitivně schválili klíčovou novelu, která ale neobsahuje národní seznam invazních druhů. V čem je tohle pro rybáře výhra? Zmíněný seznam invazních druhů obsahoval i amura, pstruha duhového nebo sivena amerického. Pokud by „prošel“, pak by to znamenalo „výrazné omezení jejich využívání v krajině“. Nakonec ale národní seznam byl shozen ze stolu…

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

O novele informoval Český rybářský svaz: „Dne 2. června Poslanecká sněmovna PČR definitivně schválila tzv. „invazní novelu“. Jedná se o změnu zákona o ochraně přírody a krajiny a složkových zákonů v souvislosti s adaptací předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů. Novela je vyváženým konsenzem a výsledkem více než 3 roky trvajících jednání mezi Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí a hospodáři v krajině,“ uvedl Český rybářský svaz.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Tisíce nástrah na přívlač ZDARMA! Jak je získat? 

Okolo celé problematiky se vznášela hrozba národního seznamu invazních druhů. Co to je? „Nad rámec výsledku dlouhodobých jednání bylo opět navrženo zřízení tzv. národního seznamu invazních nepůvodních druhů („seznam smrti“), který by zahrnoval velmi cenné a dlouhodobě hospodářsky využívané a prověřené druhy živočichů a rostlin, přičemž by bylo významně omezeno jejich využívání v krajině. Z rybářské oblasti můžeme uvést například pstruha duhového či amura,“ vysvětlují rybáři.

 

Seznam nebyl povinný!

Seznam chtěly „protlačit“ zejména aktivistické organizace. A to i přesto, že pro členské státy nebyl povinný. „Bohužel, ze strany některých aktivistických organizací byla v posledních letech patrná jasná snaha o zavedení rovněž národního seznamu invazních nepůvodních druhů, přezdívaný trefně také jako „seznam smrti“, který je pro členské státy EU nepovinný,“ stojí na webu Českého rybářského svazu.

Seznam byl pro rybáře hrozbou proto, že obsahoval velmi populární rybí druhy. „Naneštěstí se ukázalo, že zde nepanuje shoda na tom, co to vůbec je invazní nepůvodní druh, a v návrhu tohoto seznamu figurovaly u nás poměrně běžné a dlouhodobě hospodářsky využívané druhy živočichů a rostlin jako jsou třeba amur bílý, pstruh duhový, siven americký,“ uvádí se na webu Českého rybářského svazu.

 

Poslanci seznam zamítli!

Poslanci nakonec národní seznam zamítli, takže rybáři a ostatní hospodáři v krajině po dlouholetých jednáních vyhráli! „Faktem je, že ČR má již dnes dostatečně robustní nástroje, které umožňují regulaci nepůvodních druhů prostřednictvím orgánů ochrany přírody a příslušných orgánů státní správy (obce, kraje, ministerstva), které jsou schopny adekvátně zajistit plnění požadavků vycházejících z předpisů Evropské unie. Návrh na zavedení národního seznamu byl poslanci zamítnut a bylo schváleno dlouhodobě projednávané vyvážené řešení,“ oddechl si Český rybářský svaz.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Tisíce nástrah na přívlač ZDARMA! Jak je získat?

„Zástupci ČRS se od prvopočátku projednávání této záležitosti účastnili důležitých jednání, a to až do samotného schválení kompromisního řešení. Jsme velice rádi, že se rybáři mohou i nadále těšit z úlovků hospodářsky cenných druhů ryb, jako je pstruh duhový, amur a další!“ zakončují rybáři.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Zase aktivistické organizace? Jsem zvědav, kdy přijde tlak na zpřísnění pravidel pro rybáře – třeba jako v Německu, kde se tuším ryby nesmí ani pouštět (nechci kecat). Snad je rybářská základna, a další hospodáři v krajině, dostatečně silná…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -