DomůNovinkyZdemolované Lipno? Na březích oblíbené přehrady mají vyrůst velké rekreační stavby

Zdemolované Lipno? Na březích oblíbené přehrady mají vyrůst velké rekreační stavby

- Reklama -

Lipno patří k velmi oblíbeným rybářským destinacím, na které se každoročně sjíždí velký počet rybářů z tuzemska, ale i ze zahraničí. V poslední době se ale o Lipně nemluví jenom jako o rybářském ráji, ale také v souvislosti s chystanými stavbami rekreačních komplexů. O co jde? Například v oblasti Karlových Dvorů se plánuje rozsáhlá výstavba. S tou ale někteří lidé nesouhlasí, a proto sepsali petici.

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Nově vytvořený spolek Lipensko pro život si dává za cíl zastavit chystané stavby rekreačních komplexů na březích Lipenské přehrady. „Požadujeme zastavení rozsáhlé výstavby v lokalitě Karlovy Dvory a také důkladné, podrobné a nestranné zhodnocení jejích vlivů na životní prostředí,“ stojí v petici spolku Lipensko pro život. Zmíněnou petici proti výstavbě rekreačních komplexů na Lipně podepsalo přes 1200 lidí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stojan na pruty za méně jak 1000 korun! Poslední kusy!

Spolku ale nevadí jenom chystaná stavba v Karlových Dvorech. „Odmítáme výstavbu dalších navrhovaných velkoplošných rekreačních areálů na Lipensku a žádáme pozastavení všech rozvojových projektů na levém i pravém břehu Lipna. Požadujeme provedení komplexní studie dopadů těchto projektů a plánované výstavby na krajinu, životní prostředí a kvalitu vody v údolní nádrži Lipno a jejich následné přehodnocení,“ píše se v petici proti výstavbě.   

 

Co se plánuje na Lipně?

To, že na Lipně se plánuje stavět ve velkém, uvedl například zpravodajský web iDNES.cz. Ten ve svém přehledu zmínil 11 plánovaných staveb. K těm největším patří například stavba v Karlových Dvorech, která počítá se 712 lůžky, resort by měl vzniknout na 29,5 hektarech.

Dalším obrovským resortem by měl být Rekreační park Kovářov, který počítá s 871 lůžky, stavba by zabrala 26 hektarů. Dalších 871 lůžek by měl mít i Rekreační komplex v Dolní Vltavici, který by vzniknul na 11 hektarech plochy. Podle webu iRozhlas.cz chystané stavby na levém břehu Lipna by měly celkově zabrat okolo 200 hektarů.

 

Apartmánů je málo!

Jiný pohled na celou problematiku mají developeři nebo i některé obce. Třeba předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek pro iDNES.cz řekl: „Oproti podobným evropským jezerům není Lipno ještě tak zastavěné rekreačními středisky. Naši členové apartmány podporují.“

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

 1. Developerům je jedno jak bude vypadat příroda kolem Lipna. A už vůbec jim nebudou vadit narušené podmínky bydlení místních obyvatel. Jen, když to ponese. Držím pěsti všem, kteří si tam ty stavby nepřejí. Developeři si mohou jít stavět třeba do Ruska kolem Bajkalu, tam je místa dost !!!

 2. Přesně tak.nechte nám tu přírodu jak je.Uz mně začínáte štvát co to tam je za lidí že tam můžou tak rozhodovat.To snad není pravda.Už fakt nevíte jak hrabat🙁

 3. Stejně to nezastavíte, jen možná oddálíte. Když to někdo chce zničit tak to zničí. A všechen odpad půjde do Lipna, jako ze všech ostatních staveb kolem. Čističky jsou nedostačující, a nestíhají takže kam s ,,tím,, ???

  • Podle čeho se řídíte Vy Havloidní prasata.?
   Poctivýho rybáře schovanýho v křoví v malém bivaku si berete na paškál. Prachatým dobytkům se bojíte něco říci.
   Pro tyhle bohatá hovada zničíte i to naše Lipno…
   Do

 4. Je mi smutno z toho co se na Lipensku děje . Kde jsou všechny ty organizace které chrání a vyjadřují se k ochraně přírody Lipenska a na venek nám dávají na jevo jak jsou důležití a důležití jsou jenomže konají převážně na těch na kterých se koná snadno. Tato krajina je v Čr.jednou z mála zachováme fauny a flóry a proto je mi z toho tak smutno. Za pár let to bude příkladný Orlik nebo Slapy kde po březích je spoustu odpadu a po vodě provoz jako na dálnici. Až se prolomí stavební zavora lipenskeho rakouského břehu bude vše dokonáno a už tam za pár let bude jezdit jenom člověk kterému je jedno kde se nachází a kde se opije. Potom už bude pozdě něco napravovat. Vím o čem mluvím a stačí jsi zjistit kdo zkupovava tyto pozemky na tomto břehu. Proto zásadně podporuju aktivitu veřejnosti proti výstavbě v okolí Kovařova a Karlova Dvora. Ti co o tom rozhodují by se měli zamyslet než jim budou jejich děti vytýkat čeho se dopustili. Bohužel dnešní doba je o ceně a tu má nějakou každý . Jsem už starší rybář který jsi váží toho že může svůj koníček provozovat na tak krásně vodě a přírodě jako je Lipensko. Pro mě hezčí vody není a to pocházím z oblasti středních čech a máme tu spousta jinych přehrad ale žádná není tak čistá a krásná. Vím že tyto řádky nic nezmění přesto věřím že převáží zdraví rozum. Přeji hezké dny ztravene v pohodě a ve zdraví v jaké koli krásně přírodě nejlépe u vody.

 5. Podle čeho se řídíte Vy Havloidní prasata.?
  Poctivýho rybáře schovanýho v křoví v malém bivaku si berete na paškál. Prachatým dobytkům se bojíte něco říci.
  Pro tyhle bohatá hovada zničíte i to naše Lipno…

 6. Úplně rozumím nespokojenosti s plánovanou výstavbou na Lipně. Bohužel na Orlické přehradě se vše ubírá stejným směrem. Peníze peníze a zase jenom peníze, špína, úplatky…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -