Domů Novinky Z potoku zmizela voda, uhynuly stovky ryb! Rybáři se snaží zjistit, co se...

Z potoku zmizela voda, uhynuly stovky ryb! Rybáři se snaží zjistit, co se stalo

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o hodně „podivné úkazu“, který se odehrál v Starozuberském potoce, který slouží jako chovný tok. V potoce se totiž najednou ztratila voda! Důsledkem toho ale bylo, že uhynulo stovky vzácných rybích druhů, třeba mřenky nebo střevle. Po nějaké době se pak průtok potoku vrátil „do normálu“. Rybáři se teď snaží zjistit, co se to stalo…

Ilustrační foto: InRybar.cz 

O úhynu ryb informoval Moravskoslezský ÚS na sociálních sítích. Podle rybářů se ze Starozuberského potoka najednou ztratila voda, což ale netrvalo nikterak dlouhou dobu. Přesto! I tento krátkodobější „výpadek“ zabil stovky vzácných ryb, především pak mřenky a střevle.

Na vyschlý potok upozornili lidé, kteří si úbytku vody všimli. „Průtok v suchém úseku se však záhadně a najednou obnovil do normálu asi během půl hodiny, to z dosud neznámých příčin. Děkujeme všímavé veřejnosti, že nás na suchý potok upozornila. V této záležitosti spolupracujeme s úřady, příčinu se snažíme nalézt a vylepšit poměry na toku. Rozhodně to nechceme nechat vyšumět,“ uvedli moravskoslezští rybáři.  

 

Uhynuly stovky vzácných ryb

Kvůli tomu, že ve vodě zmizela voda, tak pochopitelně hynuly ryby. Bohužel, šlo o vzácné druhy jako jsou mřenky nebo střevle, které se z mnoha vodních toků vytratily. I proto je ztráta těchto ryb v Starozuberském potoce tak citlivá. Dohromady uhynuly stovky ryb.

„Důsledky nedostatku vody v potoce jsou 100 až 200 kusů uhynulých mřenek, asi 100 kusů střevlí, a několik letošních potočáků. Záchrana přeživších byla spíš už jen symbolickým gestem,“ upřesnili počty moravskoslezští rybáři.

 

Rybáři nenechávají ryby „na holičkách“!

Práce s ohroženými druhy ryb jsou pro rybáře velkým posláním. To ostatně dokazuje například záchranná práce, která proběhla v srpnu. Rybáři z rožnovské organizace lovili ryby na vybraném úseku v Hodorském potoce. A během odlovu narazili na celou řadu druhů. Díky skvělé práci rybářů tyto rybí druhy tak budou mimo nebezpečí ze strany stavebních dělníků.

„Záchranné transfery (přelovy) ryb, včetně ohrožených druhů, jsou pro nás prioritou. Místní organizace Rožnov pod Radhoštěm provedla v zájmu ochrany rybí obsádky přelov ryb na Hodorfském potoce, a to v úseku plánovaných stavebních prací na toku,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

„Během dvoufázového odlovu byl odloven pstruh potoční ve všech věkových kategoriích a dále střevle potoční, mřenka mramorovaná, hrouzek obecný, ouklejka pruhovaná, jelec tloušť, a i plotice obecná. Ryby byly přemístěny mimo úsek ohroženy stavebními pracemi,“ upřesnili moravskoslezští rybáři.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -