DomůNovinkyBečvu otrávila 16 kilometrů vzdálená čistička, tvrdí posudek! Firma vinu odmítá!

Bečvu otrávila 16 kilometrů vzdálená čistička, tvrdí posudek! Firma vinu odmítá!

- Reklama -

AKTUALIZOVÁNO (4. 5. 2021, 17:09): Deník MF DNES přinesl zprávu o tom, že řeku Bečvu v loňském září otrávila čistička firmy Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Jedná se o společnost, která provozuje čističku odpadních vod v areálu Tesla. Odtud se kontaminovaná voda údajně dostala až do Bečvy. V loňském roce na podzim po úniku toxické látky rybáři vytáhli 40 tun uhynulých ryb.

Redakce InRybar.cz, ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

Podle deníku MF DNES kontaminovaná voda nebyla přečištěna a vytekla kanálem rovnou do Bečvy. Rožnovská společnost funguje 16 kilometrů od Bečvy, ovšem toxická látka se podle posudku do řeky dostala starým kanálem.

V areálu Tesla v Rožnově pod Radhoštěm funguje celá řada firem, jejichž odpadní vody měla čistit právě čistička společnosti Energoaqua. Deník MF DNES uvedl, že kontaminovaná voda ale neskončila ve dvou lagunách na čištění těchto odpadních vod, ale rovnou tekla do kanalizace. 

„Tenhle závěr není překvapivý, protože jsme o tom slyšeli už pár měsíců zpátky, kdy to pan Klicpera prohlásil. Většina místních ví, že to není pravda a kde začaly hynout ryby. Pan znalec se rozhodl, že to bude Energoaqua, protože to nemůže být Deza,“ řekl pro Seznam Zprávy ředitel společnosti Oldřich Havelka.

 

V den úhynu se v chemičce stala havárie

„Ráno, před otravou řeky Bečvy, 20. září 2020, se v areálu chemičky DEZA stala závažná havárie, při které uniklo zhruba 10 kubíků toxické směsi do dešťové kanalizace. Tento únik mohl být příčinou havárie rozsahu, jaký byl na řece Bečvě,“ řekl pořadu 168 hodin šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Deník Referendum na havárii v chemičce DEZA upozornil jako první…

Holding Agrofert se k havárii přiznal. Je ale nestandardní, že až po tom, co se provalila – tedy až dva a půl měsíce od otravy. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v DEZE k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ uvedl pro pořad 168 hodin mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

 

Celková škoda za likvidaci: 25 milionů korun

Celkovou částku, která vyčísluje škodu po havárii na Bečvě, Moravskoslezský územní svaz rozdělil na tři části. První část pojednává o nákladech na likvidaci havárie, která obsahuje brigády, mzdy, odvody, náklady dopravní a transportní, materiálové náklady, proviant nebo pitný režim. Jde o součet položek jednotlivých místních organizací, které se na likvidaci havárie podílely, a celkově se jedná o 442 351 korun.

Jelikož v Bečvě po úniku látky uhynuly desítky tun ryb, kterých rybáři zlikvidovali skoro 40 tun, je pak nutné do celkové částky započítat i kafilérii. A to je druhá položka celkové částky. Náklady na likvidaci uhynulých ryb v kafilérii byly 469 204 korun.

Nejvíce citelná je pak poslední část, která je odhadem přímé škody na uhynulých rybách. Moravskoslezský územní svaz uvedl, že rybáři zlikvidovali skoro 40 tun uhynulých ryb. Vedení rybářů spočítalo odhad škody na uhynulých rybách na 24 000 000 korun. Pokud sečteme všechny tři jednotlivé položky dohromady, pak je celkově vyčíslená škoda 24 911 555 korun.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

  1. Klicpero, Klicpero ach jo,mel by jsi zkončit ve funkci když takhle jasnou věc nedokážeš včas a efektivně vyřešit,kolik jsi za to dostal od babise?
    I tomu největšímu blbovi na zemi je přece úplně jasné odkud se ty sračky do becvi dostali a není třeba nad tím několik měsíců přemýšlet a vypracovat nepravdivý posudek. Dal bych ti to zaplatit,třeba ti Babiš na to půjčí když jste takový kámoši.

    • Kdyby bylo po mém tak nechám všechny vypuste odpadních vod zabetonovat a je mi úplně jedno ze by ty firmi museli být mimo provoz když jim je úplně jedno ze tu ničí lidem přírodu a rybám a vodním živočichů domov. Přeji vám ať vaše domovi zničí přírodní živel, nic jiného si nezasloužíte ať vás vezme povodeň.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -