DomůNovinkyEkologická katastrofa na Odře nemá zatím viníka. Ryby zabila „toxická“ řasa

Ekologická katastrofa na Odře nemá zatím viníka. Ryby zabila „toxická“ řasa

- Reklama -

V létě v řece Odře v Polsku a Německu rybáři posbírali 200 tun mrtvých ryb. Co ryby v takovém množství zabilo? Němečtí experti uvádí, že kvůli zvýšení slanosti vody se dařilo „toxickým řasám“.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O závěru německých expertů informoval zpravodajský portál iDNES.cz. Němečtí experti uvedli, že v Odře se zvýšila slanost vody. A tyto hodnoty přispěly i šíření řasy Prymnesium parvum. Jde o řasu, která žije v brakických vodách v ústích řek do moří.

 

Proč se zvýšila slanost vody? Odborníci neví

Vysoký výskyt zmíněné řasy pak vedl k tomu, že ryby začaly v Odře hynout. Na klíčovou otázku – proč se v Odře zvýšila slanost vody – experti nedokázali odpovědět. Už v létě jsme psali o tom, že odborníci se domnívají, že za tím mohou být odpadní vody ze slezských dolů v Polsku. Další otazník visí nad tím, jak se řasy dostaly tak hluboko do vnitrozemí Polska.

Už v létě bylo jasné, že úhyn ryb v Odře bude obrovskou katastrofou. Informace, které se v médiích objevily, hovořily o otravě až 500 kilometrů toku. Rybáři pak z řeky vytáhli až 200 tun ryb. Je třeba připomenout, že toto je číslo posbíraných ryb – další rybí zdechliny zůstaly v řece.

VIDEO: Katastrofa na Odře! Rybáři z řeky vytahují kapitální candáty

„Úhyn ryb v Odře je závažnou ekologickou katastrofou. Způsobila ji lidská činnost, to říká hlavní výsledek vyšetřování,“ citoval web iDNES.cz německou ministryni životního prostředí Steffi Lemkeovou.

 

Úhyn ryb trápil také Labe v Německu

Velké problémy s úhynem ryb řešili také Němci na Labi v Hamburku. Právě tady v létě byly ve vodě kriticky nízké hodnoty kyslíku. Měření v červenci 2022 ukázala hodnoty kyslíku na 2 mg na litr vody. Jenže! Aby ryby mohly dýchat, potřebují hodnotu 4 mg na litr vody.

Ekologická organizace BUND pak upozorňovala na to, že za nízkým obsahem kyslíku stojí například i bagrující lodě v Hamburku, které pracují na tom, aby byla pro ostatní lodě v řece dostatečná hloubka. A ve chvíli, kdy se spojily sedimenty ve vodě s odumřelými řasami a vysokou teplotou vody, bylo zaděláno na ekologický problém.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -