DomůNovinkyUž 200 tun mrtvých ryb: Rybáři vytáhli z polské Odry obrovské množství...

Už 200 tun mrtvých ryb: Rybáři vytáhli z polské Odry obrovské množství zdechlin

- Reklama -

Ekologická katastrofa v Polsku stále rezonuje. Před několika dny se v médiích objevila informace, že rybáři s hasiči posbírali už 200 tun mrtvých ryb. Stále se neví, co obrovský úhyn způsobilo. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O aktuálním vývoji na polské Odře informoval zpravodajský web iRozhlas.cz. Právě ten uvedl, že polští rybáři, hasiči a vojáci posbírali už 200 tun mrtvých ryb nejrůznějších druhů. 

Je třeba si uvědomit, že tohle jsou „pouze“ posbírané zdechliny, další pak zůstávají ve vodě, protože ne všechny mrtvé ryby totiž vyplavou. Zprávy hovoří o tom, že katastrofa postihla 500 kilometrů řeky.

 

V Odře uhynula celá řada druhů

Český zpravodajský web informoval, že rybáři z vody vytahovali mrtvé candáty, boleny, amury, štiky nebo velké množství „bílé ryby“. Při sbírání informací o rozsahu škod jsme ale na polském „rybářském internetu“ našli i video s mrtvým jeseterem. V Odře tak uhynulo obrovské množství rybích druhů.

VIDEO: Tohle je katastrofa! Rybáři vytahují mrtvého jesetera z Odry

Takovou katastrofu jsem za celý svůj život neviděl. Občas byl nějaký hromadný úhyn ryb kvůli nedostatku kyslíku ve vodě, ale nikdy to nedosáhlo takových rozměrů. To, co se teď děje, protože ono to, jak se zdá, ještě neskončilo, to je událost, která nemá v dějinách Odry obdoby. V ekologickém smyslu slova dnes Odra vlastně neexistuje,“ citoval web iRozhlas.cz předsedu rybářů ze Zielone Góry Miroslava Kamiňskiho.

Podle iRozhlas.cz kvůli obrovskému úhynu ryb se nesmí na dolním úseku řeky rybařit, koupat nebo „mít jakýkoliv kontakt“ s vodou. Na středním toku Odry se pak rybařit může, ale pouze stylem „chyť a pusť“.

 

Zabil ryby nedostatek kyslíku?

Stále se neví, co tak obrovské množství ryb pozabíjelo. Původně se hovořilo o tom, že se do Odry dostala rtuť. To ale analýzy nakonec vyvrátily a poslední zprávy hovořily o náhlém zvýšení obsahu soli ve vodě.

VIDEO: Obrovská škoda! Rybáři z Odry vytahovali také nádherné candáty

Informace pak nejčastěji zmiňují slezské doly v Polsku, které do řeky vypouští odpadní vody. Tato slanost pak přispívá k tomu, že ve vodě se daří řasám a sinicím, což následně působí velké komplikace. Jde totiž o to, že řasy a sinice spotřebovávají kyslík, který pak chybí rybám.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -