DomůNovinkyHladina Orlíku „sletěla“ o metry dolů: Jdou vidět mosty, jezy nebo bunkry

Hladina Orlíku „sletěla“ o metry dolů: Jdou vidět mosty, jezy nebo bunkry

- Reklama -

Povodí Vltavy už před časem avizovalo, že v srpnu začne s plánovaným snižováním hladiny v Orlické přehradě. Výsledkem jsou obnažené břehy, na kterých si lidé mohou prohlédnout jinak potopené objekty.

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

O aktuálním stavu na Orlické přehradě informovalo Povodí Vltavy. Výrazné snížení vodní hladiny v přehradě Orlík zase budí pozornost veřejnosti. Po nějaké době se lidé mohou zase podívat na ty objekty, které jsou normálně pod vodou.

„V souvislosti se snížením hladiny se veřejnosti naskýtá možnost spatřit běžně zatopené objekty z doby před výstavbou vodního díla, jako jsou mosty, jezy, silnice nebo vojenské bunkry,“ uvedlo Povodí Vltavy.

 

Snižování hladiny jde podlé plánu

Proč Povodí Vltavy snížilo vodní hladinu v přehradě Orlík? Stojí za tím stavební úpravy na hrázi nádrže. „Stavba doplňkového bezpečnostního přelivu na přehradě Orlík se drží harmonogramu, a proto jsme zahájili začátkem srpna snižování hladiny v nádrži,“ vysvětlují vodohospodáři.

Vodohospodáři se během měsíce potřebovali dostat na kótu 339 m n.m. A nakonec se zdá, že se to povede. „Na konci srpna 2022 hladina klesne na úroveň 339,00 m n.m., aby mohly být zahájeny práce na vtokovém objektu doplňkového bezpečnostního přelivu,“ doplňuje vodohospodářský podnik.

 

Snížená hladina ohrožuje mlže

Se snižováním hladiny v přehradě je spojeno to, že klesající voda ohrožuje životy mlžů. Proto aktuálně na přehradě jdou vidět jak rybáři, tak ale i ochránci přírody, kteří ohrožené mlže přemisťují do větší hloubky.

„Při snižování hladiny provádí Povodí Vltavy ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a Českým rybářským svazem, záchranný transfer mlžů z obnažených břehů,“ říká Povodí Vltavy. Nízký stav hladiny podle Povodí Vltavy potrvá až do dubna 2023

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

  1. Ano, ano…. „Jdou vidět mosty“ je skutečný skvost… :))
    Snad jen dodat:
    „Jdou raději od toho, když neumí psát….“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -