DomůNovinkyZákaz nástražních rybiček! Ministerstvo připomíná, že na tyhle druhy se nesmí chytat

Zákaz nástražních rybiček! Ministerstvo připomíná, že na tyhle druhy se nesmí chytat

- Reklama -

Ministerstvo životního prostředí připomíná, že od nového roku vstoupila v platnost antiinvazní novela, která se věnuje i rybářům. Kdekoho by mohlo napadnout, že tato novela bude upravovat jenom produkční rybářství, ovšem tak tomu není! Nová pravidla se dotýkají i sportovního rybářství, a to zejména lovu dravých ryb. Rybáři třeba nově nemohou používat vyjmenované druhy jako nástražní rybičky. Jakých druhů se to týká?

Mapa: AOPK ČR, Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

O jakou novelu vlastně jde? „Antiinvazní novela, tedy zákon č. 364/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů, je účinný od 1. 1. 2022,“ uvedl resort životního prostředí.

Od počátku letošního roku platí nová pravidla obrany proti invazním, agresivně se šířícím nepůvodním druhům, které jsou uvedeny na takzvaném unijním seznamu,“ připomíná ministerstvo životního prostředí, které dodává: „Nová legislativa nakládání s nimi omezuje, zároveň stanoví i požadavky na jejich regulaci v přírodě.“

 

Na tyhle rybičky nejde už chytat!

Sportovní rybáři by na „první dobrou“ mohli nad novelou mávnout rukou, jenže právě tento předpis zasahuje i do rybářského života. „Přijaté změny se týkají i sportovního rybářství, kde došlo k úpravám jak ve vztahu k invazním nepůvodním druhům (např. zákaz jejich použití jako nástražní ryby), tak používání nepůvodních druhů obecně,“ pokračuje ministerstvo životního prostředí.

Když se rybář podívá na již zmíněný „unijní seznam“, tak na něm najde desítky invazních druhů. A mezi nimi jsou vyjmenovány i rybí druhy, kterých se omezení týká. O jaké ryby jde? Jde o tyto druhy: hlavačkovec Glenův, plotos proužkatý, slunečníce pestrá a střevlička východní. Zejména poslední rybí druh byl v minulosti některými rybáři hojně využíván jako nástražní rybička.

VIDEO: Takhle vypadá střevlička východní

„Kvůli nezbytnému sjednocení přístupu ve vazbě na unijní nařízení již neplatí samostatná definice nepůvodního druhu podle zákona o rybářství, ale v gesci MZe je ve spolupráci s MŽP připravován návrh nařízení vlády, které upraví výčet nepůvodních druhů využívaných v rybářských revírech, které by neměly podléhat jednotlivě povolení podle zákona o ochraně přírody (a bude tak možné využívat druhy stanovené v rozhodnutí příslušného orgánu státní správy rybářství),“ dodalo ministerstvo životního prostředí.

 

Proč je střevlička východní nebezpečná? 

Na první pohled by leckoho mohlo napadnout, že takto mrňavá rybička – jakou střevlička bezesporu je – nemůže představovat žádné riziko. Chyba lávky! Pro naše revíry je střevlička velkým nebezpečím, a to zejména proto, že se jedná o potravního konkurenta plůdku našich původních druhů ryb. Střevlička prostě potravně konkuruje plůdku ostatních druhů ryb, což může mít negativní vliv na přirozený vývoj rybích obsádek v revírech.

Velkou zajímavostí například je i to, že střevlička východní má vliv i na horší rozmnožování některých druhů ryb. Například střevlička negativně ovlivňuje rozmnožování slunky obecné, protože střevlička se dokáže s tímto druhem zkřížit. Navíc, střevlička je hostitelem severoamerického parazita Sphaerothecum destruens, který zamezuje dostatečnému rozmnožování a zvyšuje úmrtnost. Tento parazit může mít negativní vliv i na jiné druhy ryb!

A ještě něco: U střevličky východní se zjistil i fakultivní parazitismus, což znamená, že tato rybička má velký vliv na poškozování kaprů. Jak konkrétně? Zjistilo se, že střevlička východní poškozuje kaprům ochrannou slizovou vrstvu na těle, což je velmi vážný problém, protože kvůli tomu kapři zaplísňují. V žádném případě proto střevličky nepřenášejte nebo nepouštějte do svazových revírů! Můžete tak poškodit obsádku nejrůznějších druhů ryb.

Střevlička východní: Drobná rybička, která dorůstá délky okolo 8 až 11 centimetrů. Tento rybí druh má protáhlé tělíčko, zaoblené ploutve a vykrojenou ocasní ploutev. Ústa střevličky východní jsou velmi malá, spodní čelist je mírně delší než horní. Střevlička východní nemá žádné vousky.

Hřbetní ploutev střevličky východní je krátká a umístěná nad břišními ploutvemi, řitní ploutev je také krátká a je posazena blíže k břišním než k ocasní ploutvi. Barva těla střevličky je žlutozelená nebo nahnědlá, hřbet je tmavší. Na břišní výstelce a dolní části skřelí je střevlička stříbrná. V době tření jsou samci do fialova.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

  1. Hele na sumečka klidně můžeš jestli si při jeho napichovani dřív nepodrezes žily. A myslím si že to ani dravcům moc chutnat nebude. Jestli je ale můžeš nachytat tak ti poradím je vyudit, jsou výtečný a na to bych je použil, určitě bych na ne chytat ani nezkoušel ale proti gustu…… Třeba bych byl překvapenej.

  2. Střevlička byla nejlepší nástražní rybka.Její likvidace v chovných rybnících proběhla jednoduše – napuštění většího množství okounů je do roka spolehlivě zlikvidovalo.Pravdou je že množení je až neskutečné.Kdysi jsem je v práci napustil do betonové nádrže plné larev a ani v akváriu by se tak nenamnožili.

  3. Sice na tyhle druhy nechytám tak se mě to asi úplně netýká. Nějak jsem tu situaci ale nepochopil. Takže když chytím, některý z těchto druhů tak vadí, že ho použiju jako nástražku, ale pustit zpět do vody je OK?

  4. Tak to je opravdu super. Rybářům na ni zakážou chytat ,ale chovné rybníky jich při výlovech do řek vypouštějí miliardy a to je v pořádku? Jsem zvědav jak se s tím tyto instituce vypořádají a kdo je bude postihovat. Rybářum za použití hrozí postih a odebrání povolenky a co oni ,kteří zaneřádili naše toky a přehrady. Stačí se přijít podívat na výlovy do Bartošovic, Studénky, Jistebníku atd.
    To se zase hlavy pomazané ČRS předvedly.

  5. Vážení, Zachovejte si svůj zákon o rybářství a Brusel ať nám nerozhoduje co smíme a nesmíme.Sami mají doma bordel.Todle samý vymýšleli na včelaře ,měli špatné rámečky.Petruv zdar.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -