DomůNovinkyNa oblíbeném revíru hynou ryby, rybáři na něm nesmí do odvolání rybařit

Na oblíbeném revíru hynou ryby, rybáři na něm nesmí do odvolání rybařit

- Reklama -

V loňském roce na oblíbeném revíru Sadská došlo k hromadnému úhynu ryb. V lokalitě ale i nadále ryby hynou, a proto na této rybářské lokalitě platí pro rybáře zákaz rybaření do odvolání.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O vyhlášení zákazu rybolovu na rybářském revíru Sadská informoval jak Středočeský územní svaz, tak i ČRS MO Nymburk, která na lokalitě hospodaří.

„Z rozhodnutí hospodářského odboru a hospodáře ČRS z. s., MO Nymburk se od 9.1. 2023 vyhlašuje zákaz rybolovu na revíru 411 133 – jezero Sadská, a to až do odvolání. Důvodem je pokračující úhyn ryb v jezeře s nejasnou příčinou,“ informovali nymburští rybáři.

Redakce InRybar.cz se snažila u předsedy nymburských rybářů Davida Hrstky zjistit bližší informace ohledně aktuální situace na Sadské. Zajímalo nás například, kolik aktuálně ryb hyne – předseda ovšem na naše dotazy neodpověděl.

 

Ryby v Sadské hynuly už na podzim

O složité situaci už na podzim 2022 informovala i některá média. Například portál TN.cz tehdy psal o stovkách mrtvých ryb. Situaci ale uklidňoval předseda nymburských rybářů David Hrstka.

„Situace na jezeře v Sadské není zcela tak „gigantická“, jak proběhlo v médiích. Tím samozřejmě situaci nezlehčuji a věřte, že tuto nepříjemnou situaci intenzivně řešíme,“ uvedl tehdy.

Podzimní situace na Sadské vypadala tak, že si rybáři všimli ryb, které se držely u hladiny. Aby zabránili úhynu, nasadili rybáři motorové čluny. Ty následně jezdily po Sadské, aby vodu prokysličily.

Co je vlastně pravděpodobnou příčinou hynutí ryb? „Příčinou je pravděpodobně teplotní stratifikace a cirkulace vody v pozdním období spojená s úbytkem kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. K tomuto jevu dochází na jezeře Sadská každoročně,“ vysvětlovali na podzim nymburští rybáři.

 

Na Sadské platí přísná pravidla ohledně krmení

Rybáři, kteří na oblíbený revíru u Nymburka jezdí, moc dobře ví, že jde o lokalitu v některém ohledu s rozdílnými pravidly. A ta jsou oproti jiným revírům přísnější. Teď například mluvíme o omezení, které se týká povoleného množství krmení.

Jde totiž o to, že rybáři nemohou na Sadské krmit tak, jak se jim zlíbí. „Vnadění je povoleno pouze ze břehů, a  to maximálně 1 l/osoba/ den,“ uvádí Středočeský územní svaz. Navíc třeba ještě platí: „Při výkonu rybářského práva nesmí vstupovat osoba provádějící lov do vody.“

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby jen ryby dnes17. 1 na 300m břehu par kaprů, karasu, ale i 5 nutrii, 1 volavky, potapka, 2 kormorani… Hynou i stribrnaci, kteří přežijí skoro vse

  2. Pan předseda pěkně mlží už v listopadu byly stovky obrovských úhořů 80-90cm, kaprů i 110cm, sumců 150-170cm, tolstolobiků 30-40kg a dalších na pláži mrtví nebo polomrtví dali se chytat do ruky a někteří rybáři mezi tím přívlačí podsekávali ryby a on i jeho posluhovači měli klapky na očích!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -