DomůNovinkyNa populární přehradě klesne hladina skoro o dva metry kvůli opravám přelivu

Na populární přehradě klesne hladina skoro o dva metry kvůli opravám přelivu

- Reklama -

Západočeský územní svaz informoval o snižování hladiny ve vodní nádrži Jesenice (revír Odrava 1). Vodohospodáři budou hýbat s hladinou kvůli stavebním úpravám na hrázi. Stavební práce začnou v září.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Západočeský územní svaz uvedl, že stavební úpravy budou probíhat od září 2022 do března 2024. Na Jesenici proběhne hned několik pracovních akcí. První práce proběhnou na bezpečnostním přelivu nádrže, další práce budou zaměřeny na abrazi břehu (mechanické úpravy).

 

Jak jsou naplánované práce na Jesenici?

Tyto pracovní akce jsou naplánované na několik let. V roce 2022 nejprve proběhne oprava bezpečnostního přelivu na nádrži. Zmíněná abraze břehu je pak rozdělena na dvě roční etapy, kdy poslední práce budou trvat právě do onoho roku 2024.

Aby mohly zmíněné stavební úpravy proběhnou bez problémů, bude zapotřebí snížit hladinu. Ta se bude snižovat na kótu 437,50 m n. m. (o 1,7 metru). První snižování hladiny začalo už 1. června 2022. Další snižování hladiny proběhne 1. června 2023, aby mohla proběhnout abraze břehů.

„Po dobu mimořádné manipulace na VD Jesenice od 06/2022 až do 03/2024 budou platit nové, dočasné řídicí křivky s názvy „H1-MM“ a „H4-MM“, které nahradí křivky hospodaření H1 a H4 dle manipulačního řádu. Přípustné odchylky pro řídící křivky jsou stanoveny na +30/-10 cm,“ doplnili západočeští rybáři.

 

Nádrž Jesenice: Oblíbený revír na západě Čech

Vodní nádrž Jesenice je populárním rybářským revírem u Chebu na západě Čech v blízkosti německých hranic. Tato nádrž má rozlohu 700 hektarů, takže patří k velmi významným rybářským, ale i rekreačním, lokalitám v oblasti.

Zajímavostí je, že na nádrži jsou jak chráněné rybí oblasti (označení tabulemi), na kterých platí zákaz rybolovu, ale také oblast, ve které hnízdí chránění ptáci. Ani tady není možné od 1. března do 30. června rybařit, dokonce zde platí i zákaz vstupu.

 

V Orlíku klesne hladina o 11,9 metrů vodního sloupce

Významné upouštění vodní hladiny postihne taky Orlickou přehradu. Právě tady se počítá se snížením hladiny o 8,6 až 11,9 metrů vodního sloupce. O chystaném snižování hladiny ve významné nádrži v České republice jsme psali v tomto článku.

Ve zkratce: Vodohospodáři plánují upouštění vody z Orlické přehrady od srpna 2022. Voda musí klesnout pod kótu 339,00 m n. m. do 1. září 2022. Nízká hladina podle vodohospodářů bude snížená do března 2023.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -