DomůNovinkyV Orlíku klesne voda až o 11,9 metrů vodního sloupce, upouštět se začne...

V Orlíku klesne voda až o 11,9 metrů vodního sloupce, upouštět se začne už v srpnu

- Reklama -

Povodí Vltavy informovalo, že se chystá snižování hladiny v přehradě Orlík. S upouštěním vody se začne už letos v srpnu, a vodohospodáři uvedli, že hladina klesne až o 11,9 metrů vodního sloupce.

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Vodohospodářský podnik o chystaném snižování hladiny informoval na webu. Povodí Vltavy uvedlo, že vodohospodáři počítají se snížením hladiny o 8,6 až 11,9 metrů vodního sloupce. „V případě výskytu mimořádných hydrologických podmínek (suchu, povodni) může být harmonogram snižování upraven,“ uvedlo Povodí Vltavy.  

Povodí Vltavy potřebuje vodní hladinu v přehradě Orlík snížit kvůli plánovým stavebním úpravám. O co jde? Vodohospodářský podnik uvedl, že se chystá „zabezpečení VD před účinky velkých vod“.

 

Jak se plánuje snižování hladiny v Orlíku

Zahájení snižování hladiny v přehradě Orlík vodohospodářský podnik naplánoval na 1. srpna 2022. V ten den začne snižování vodní hladiny pod kótu 339,00 m n. m. Vodohospodáři naplánovali, že vodní hladina musí pod tuto kótu klesnout do 1. září 2022.

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme v případě běžné provozní a hydrologické situace v následujících měsících udržovat hladinu v nádrži mezi kótami 347,60 a 349,90, bude pokles během srpna o 8,6 až 11,9 m vodního sloupce,“ uvedli vodohospodáři.

 

Snížená hladina bude do 2023

Jak dlouho bude hladina v Orlické přehradě takto nízko? Povodí Vltavy uvedlo, že plánuje udržovat sníženou hladinu do března 2023. Samozřejmě, snížení hladiny se dotkne nejen rybářů, ale také vodáků nebo rekreantů.

Vodohospodářský podnik veřejnosti doporučuje, aby před návštěvou Orlíku všichni sledovali aktuální stav hladiny na webu Povodí Vltavy. „Všechny uživatele prosíme, aby své aktivity na nádrži Orlík a příslušném úseku Vltavské vodní cesty přizpůsobili předpokládanému pohybu hladiny od srpna 2022 do března 2023,“ napsalo Povodí Vltavy.

 

Hladina se snižovala už v minulosti

Tato stavební úprava, která v roce 2022 proběhne na Orlické přehradě, je už několikátou za poslední roky. Například v roce 2021 byla hladina v přehradě Orlík snížena kvůli prohlubování plavební dráhy. I tehdy byla hladina v přehradě níže.

Těch úprav na významném vodním díle bylo ale vícero. Jak v minulosti vypadala stavební úpravy na Orlické přehradě? Více zjistíte v našich článcích.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -