DomůRybolovné technikyPlavanáNejzábavnější rybaření: na splávek s bičem chytíte desítky ryb za chvilku

Nejzábavnější rybaření: na splávek s bičem chytíte desítky ryb za chvilku

- Reklama -

Někteří lidé mohou žít v tom domnění, že rybaření je nuda. Záleží ale na technice! Existuje třeba i takové rybaření, u kterého se rybář nezastaví. A během malé chviličky může nachytat i desítky ryb.

Co je to za rybolovnou metodu? Jedná se o lov na plavanou s bičem. Bič na plavanou je druh udice, která nemá očka, ale třeba ani naviják. Takže rybář v ruce jen drží „primitivní“ prut s kusem vlasce, na kterém je navázaný splávek s háčkem. A právě tohle chytání patří k tomu nejzábavnějšímu v rybářském světě.

 

Chcete zabavit dítě na rybách? Dejte mu bič!

Jak takový lov na plavanou s bičem vypadá? Jak už jsem výše nakousl, tak při tomto rybaření potřebujeme bič na plavanou. Na tomto rybaření je ale parádní to, že rybář nepotřebuje přehršel rybářského vybavení. Stačí splávek, několik broků a háček.

Pak už jenom musíme najít vhodné místo. Jak si ho představit? Pokud chytáme na stojaté vodě, tak je ideální chytat poblíž zatopené vegetace nebo někde u padlého stromu. Právě tady všude se drží hejna ryb, která zde buďto hledají úkryt, ale také potravu. Takže pokud máte na revíru třeba pás rákosu hned u břehu, tak přesně tady se vyplatí rybařit.

A co na řece? Jestli se s bičem na plavanou vydáme na proudnou vodu, pak je ideální najít tzv. „vracák“. Jedná se o místo, na kterém se točí voda jako ve velké pračce. Právě tady ryby kolikrát čekají na potravu, kterou strhl proud vody. S bičem na řekách se potom parádně chytá také pod jezy, kde se ryby rovněž rády zdržují.

Při chytání na bič na řece je ideální najít klidnější místo. Hodně záběrů budete mít také při rybaření ve „vracáku“…

Při rybaření na bič se splávkem se rybář může spolehnout na to, že se fakt nebude nudit. Jelikož je to rybaření s opravdu velmi jemným vybavením, tak můžeme nachytat celou řadu ryb během krátké chvíle. A právě tento styl rybaření se může líbit třeba dětem.

Ano, zejména rybářští rodiče se s tím mohou u vody setkat. Malé ratolesti častokrát nebaví klasický lov kapra na položenou, kdy se může i několik hodin čekat na záběr. Prostě tohle děti tolik nechytne! Pokud ale chce dospělý rybář v potomkovi zažehnout jiskru zájmu o rybaření, pak je právě lov na plavanou naprosto ideální.

 

Proč je rybaření na bič taková zábava?

Ta odpověď je jednoduchá: protože při rybaření na bič se pořád něco děje. Když rybář najde opravdu ideální lovné místo, na kterém se ryby přirozeně vyskytují, pak nepotřebuje ani velké množství krmení. A přesto mu ryby budou parádně brát. Co to v praxi znamená?

Ouklej je častým úlovkem při rybaření na bič na řece…

Není vůbec žádnou výjimkou, že rybář je schopný během pár chvilek nachytat desítky ryb. Častokrát se pak stane, že při každém nahození splávku do vody má rybář záběr. Takže při tomto rybaření je lovec neustále v pohybu. Toto rybaření je opravdu diametrálně odlišné od „klasické položené“, kdy rybář čeká na záběr i dlouhé hodiny.

A ještě jedna věc: toto rybaření je vzrušující i proto, že se při něm loví se splávkem. A právě tento lov slibuje obrovskou porci rybářského vzrušení – protože u mnoha rybářů je právě záběr od ryby na splávek jedním z nejkrásnějších momentů vůbec.

Při chytání s bičem používáme tu nejjednodušší montáž na plavanou

Jen si to představte: chytáte na oblíbené vodě, třeba právě u zatopené vegetace. A po chvíli, co splávek nahodíte do vody, se začne „třepetat“ výrazná špička splávku. Ta po rázem zmizne pod hladinou. Je tam ryba! Tohle je moment, na kterém se někteří rybáři stávají „závislými“.

 

Krmení a nástrahy při lovu na bič

Abychom byli při tomto rybaření úspěšní, je zapotřebí nejen najít vhodné lovné místo, ale také musíme mít po ruce kvalitní nástrahu a návnadu. Co se týče nástrahy: nejpoužívanější jsou červi. Právě ti patří k osvědčeným nástrahám, které nikdy nezklamou. Ryby červy milují jednak pro jejich vysokou výživovou hodnotu, zároveň je láká i jejich pohyb.

Červi při rybaření na plavanou nikdy nezklamou…

Pokud z nějakého důvodu nechcete chytat na červy, pak je možné při rybaření na bič používat třeba pečivo. Nejideálnějším způsobem je z pečiva udělat hutné těsto, ze kterého následně budeme vytvářet drobné kuličky. Tohle je také nástraha, se kterou si s bičem a splávkem parádně zachytáte.

Jednoduché krmení na ryby, které je doplněné červy a kukuřicí…

Při tomto lovu lze použít jednoduché krmné směsi. Pokud jdeme na stojatou vodu, postačí jemný kukuřičný šrot doplněný třeba strouhankou. Anebo stačí chytat na ty nejlevnější krmné směsi z rybářských obchodů. Při lovu na řece je potom dobré použít těžší krmnou směs, aby nám ji proud rychle neodnesl.

 

Ryby, které mnoho rybářů ani nevidělo

V dnešní době se mnoho rybářů zaměřuje jen na kapry, popřípadě amury. Takže mnozí rybáři, kteří v životě chytali třeba jen na položenou, mnoho ryb ani nezná, protože na ně během rybářských výprav nenarazili. Ani nemohli!

Takový úlovek z proudu fakt potěší

A v tom je další kouzlo lovu na plavanou s bičem. Právě při tomto rybaření se můžeme setkat s celou řadou rybích druhů. Pokud chytáme na stojatých vodách, pak na bič lze chytit krásné perlíny, plotice, cejny, cejnky nebo líny. Ve chvíli, kdy se vydáme na řeku, pak často narazíme na oukleje, jelce, ale třeba také hrouzky. No řekněte sami, kdy jste naposledy na tyhle ryby narazili?

Při lovu na bič se mi kolikrát stalo i to, že na krmné místo najeli kapři. Musím se ale přiznat, že tento moment nemám v oblibě. Jednak šance na zdolání kapra s bičem není nikterak velká, takže akorát hrozí riziko toho, že kapr za sebou bude táhnout kus utržené montáže. A zároveň mě vůbec neláká představa vytáhnout vyčerpaného kapříka po dlouhém souboji na jemné vybavení.

Proto pokud vidím, že na místě se „převalují“ kapři, často měním lovné místo. Ke změně lovného místa pak může dojít i v tu chvíli, kdy vám na místo „sedne štika“. Ano, může se stát, že čilý pohyb drobných ryb na lovném místě přiláká dravce, a pak velmi často končí lov – protože drobné rybky mají strach připlavat blíže.

Tenhle pohled se nikdy neomrzí!

Jestli chcete u vody zažít nefalšovanou rybářskou zábavu, pak určitě doporučuji vyzkoušet rybaření na bič se splávkem. Jedná se opravdu o extra zábavné rybaření plné záběrů, které rozveselí nejednu rybářskou duši. Nezapomínejte na to, že rybaření není jenom o kaprech – naše vody toho totiž dokážou nabídnout mnohem více…

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Naprostý souhlas, pokud si rybář chce zachytattřeba na 2 či 3 hoďky, tak je bič skvělé volba. A určitě je třeba delší podběrák (3m +), takový cejn (35 cm+) či tloušť (30 cm+) může potrápit, zejména se slabým kmenovým vlasce a návazcem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -