DomůNovinkyČRS chystá zásadní změny: Už žádné vracení zadržených povolenek „kamarádům“! Co se...

ČRS chystá zásadní změny: Už žádné vracení zadržených povolenek „kamarádům“! Co se chystá?

- Reklama -

Český rybářský svaz chystá zásadní změny Stanov ČRS. Tento klíčový dokument stanovuje celou řadu pravidel, které se týkají fungování Českého rybářského svazu. Nyní chce Český rybářský svaz tento dokument významně upravit tak, aby došlo například k odstranění některých neduhů, které Svaz trápí. Ale pozor! Na stole je teprve pracovní verze úprav Stanov. Tyto projednávané úpravy nejsou konečné a mohou se ještě měnit. K změně Stanov mohou přispět i samotní rybáři, kteří mohou své návrhy posílat přes web Českého rybářského svazu…

Na webu Českého rybářského svazu se objevila kompletní úprava Stanov Českého rybářského svazu. Ovšem mezi ty nejdůležitější navrhované změny jednoznačně patří zavedení možnosti hostování člena mateřské místní organizace v jiné místní organizaci.

Další zásadní navrhovaná změna se pak týká toho, že Český rybářský svaz chce přesunout kárná řízení na úroveň územních svazů. A navíc dojde k sjednocení ukládaných opatření (uložení kárného opatření příkazem podle jednotného sazebníku, v případě odvolání v druhém kole předvolání před kárnou komisi). Co to v praxi znamená?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní kaprový naviják SHIMANO za super nízkou cenu!

Pokud rybářská stráž zadrží povolenku rybářovi, který poruší platná pravidla, pak tato zadržená povolenka zamíří právě na územní svaz. K čemu je to dobré? Toto opatření by mělo zamezit tomu, že „neposední“ rybáři nebudou dostávat své povolenky během několika dní od „kamarádů“, kteří sedí v kárných komisích v místních organizacích. Tento nešvar v Českém rybářském svazu někde stále trvá, tohle by to ale mělo zarazit…

 

Zásadní změna v brigádách

Zcela zásadní bude změna i v brigádách. Tady chce Český rybářský svaz docílit sjednocení. Co to v praxi znamená? „Model je takový, že by došlo ke zrušení přímé brigádnické povinnosti (která je v současnosti u většiny rybářů již řešena finanční úhradou) a k jejímu sjednocení. O výši peněžního příspěvku by rozhodoval, podobně jako u členské známky, Republikový sněm. Vybrané finance by byly přerozděleny vždy v plné výši zpět mezi organizace územního svazu, kde byly vybrány, a to podle klíče, který by stanovila konference daného územního svazu. Zjednodušeně řečeno, cílem je zajistit, aby tyto finance šly vždy tam, kde jsou potřeba – konference územního svazu by si mohla nastavit priority, ale je možné předpokládat, že by byly podpořeny místní organizace pečující o revíry, rybochovná zařízení, líhně s produkcí ohrožených nebo nedostatkových druhů (pstruh obecný, lipan atd.), kroužků s dětmi a mládeží,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

„Tyto organizace mají v současnosti vyšší náklady než organizace zaměřené primárně na výdej povolenek, a tedy mají ve většině případů nastavenou výrazně vyšší cenu brigád (což je jeden z klíčových zdrojů příjmu organizace). Cílem je tedy nejen zajistit rovné podmínky držitelů povolenek (odstranit disproporci, kdy jsou celkové náklady např. na celosvazovou povolenku rozdílné pro členy různých MO), ale také zabránit spekulativním přesunům členů za levnější povolenkou do „brigádně levnějších“ MO. Zároveň by to v praxi znamenalo, že organizace, které pracovní povinnost reálně potřebují a jsou schopny ji efektivně využít, budou mít šanci poskytnout za tuto práci svým členům přímou úhradu, případně například povolenku zdarma,“ pokračuje tiskový mluvčí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní kaprový naviják SHIMANO za super nízkou cenu!

 

Návrhy mohou posílat i samotní rybáři

Úpravy Stanov Českého rybářského svazu neprobíhají za zavřenými dveřmi. To ani náhodou! Například do změny Stanov ČRS se mohou zapojit i samotní rybáři. Na webu Českého rybářského svazu je připraven formulář, ve kterém stačí vyplnit jméno, místní organizaci a e-mailovou adresu, na kterou bude rybář kontaktován pro případ upřesnění podané připomínky v případě nejasnosti. A pak rybář může napsat svůj návrh na změnu a odeslat. Návrhy lze posílat do 29. května 2020.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Formulář naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

  1. Já bych poukázal na další nešvar s čím je potřeba něco udělat to se děje zde ale asi ijindec člen co má tzv.velkou povolenku misto aby chytal tito členové na více vodách tak lehnout na jeden rybník a vyberou ho a pak na další s úsměvem že si mohou chytat kde chtějí a kolik chtějí je jich mizivé procento ale 1apul na.rybnik vyberou a jdou na dalšího je sprosťárny a měli by jste v tom udělat pořádek pak si jdou během roku zachytat normální rybáři a vdoda je prázdná a jen se vsade vychvalující že jachtami tři metraky ryby jsou to arogantní sprostých proč mají neomezený počet úlovků jen pro to si tu povolenku berou a za rybami nikam necestují myslíte že je to správné proč nemají omezen počet úlovků !

  2. Zajímavé. Nebudu proti, ale pouze za předpokladu, že se absolutně zruší revíry místního významu! Je absurdní, že jako členové ČRS, tedy jednoho subjektu, musíme mnohdy platit předražené hostovací povolenky jednotlivým MO. Ty navíc velice často hrají malou domů. Pokud se toto nezmění, tak jsem zásadně proti. Nevidím v tom případě jediný důvod, proč mám sponzorovat cizí MO a ještě jim platit předraženou hostovačku. Pro začátek by mělo být transparentní účetnictví jednotlivých MO, které by bylo veřejně přístupné kterémukoli členu ČRS. Dále by se měla lépe zpracovávat data získaná RS a z sumářů. V neposlední řadě je třeba kompletně změnit náš prehistorický Rybářský řád.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -