Domů Novinky ČRS varuje nepoctivé rybáře: Vyřadíme vás ze Svazu! Zadrželi vám povolenku? Nesmíte...

ČRS varuje nepoctivé rybáře: Vyřadíme vás ze Svazu! Zadrželi vám povolenku? Nesmíte chytat novou!

- Reklama -

Nedávné video kapraře Petra Touse, ve kterém popisoval to, jak mu rybářská stráž zadržela povolenku, a on si během krátké chvíle koupil novou, aby mohl dále chytat, vzbudilo velmi vášnivou diskuzi. A na ni musel reagovat i Český rybářský svaz, který vydal důrazné varování, které před podobným chováním varuje. Pokud vám totiž rybářská stráž zadržela povolenku, a vy chytáte na nově zakoupenou, tak porušujete členské povinnosti. Co může následovat? Vyřazení z Českého rybářského svazu! Bacha na to!   

Na webu Rady ČRS se o problematice píše:

S kontrolou rybářské stráže (RS) se už setkal snad každý rybář. Pro většinu rybářů končí toto setkání u vody bez problémů, a pokud dodržují stanované předpisy, mohou, po předložení povolenky, rybářského lístku a kontrole, zda je lov v souladu se všemi pravidly, bez problémů ve svém koníčku dále pokračovat. Co když ale RS povolenku zadrží? 

Bohužel, ne všichni rybáři se při lovu ryb takto chovají a někdy skutečně, a to bohužel i vědomě, porušují základní pravidla lovu ryb jako je např. denní doba lovu, lov ryb na více udic, ponechání si úlovků nad denní limit, nepřítomnost na místě lovu, nezapsání úlovku atd. Rybářská stráž pak v takových případech nemá většinou na výběr a zadržení povolenky k lovu ryb a výzva k ukončení lovu (do doby než se přestupek projedná na příslušných místech a uplyne případné kárné opatření) je zcela legitimní postup v souladu s platnou legislativou.

Občas se však vyskytnou případy, kdy rybáři takovou situaci řeší „po svém“ zakoupením další povolenky k lovu ryb a pokračují v lovu. Zde je ovšem zcela na místě upozornění a vysvětlení, čeho se takový rybář tímto jednáním dopouští a jaké mohou být následky.

Zadržením povolenky rybářskou stráží je naplněn účel zákona (ono ratio legis – smysl zákona) spočívající v tom, že tomu, kdo porušil zákonem stanovenou povinnost, má být znemožněno pokračování v rybolovu, a to až do rozhodnutí kárného orgánu. Dozorčí komise jako kárný orgán pak ve své pravomoci rozhodne.

ZIMNÍ VÝPRODEJ: Rybáři pozor! Výhodné slevy na více jak 400 produktů!

Koupí další povolenky v tomto období se sice rybář nedopouští činnosti v rozporu se zákonem o rybářství, neboť rybáři není zakázáno zakoupit si více povolenek, nicméně pokud na základě takto nově pořízené povolenky (nebo jiné již dříve zakoupené povolenky) pokračuje v lovu ryb, tzn. vykonává rybářské právo, pak jde jednoznačně o postup obcházející zákon. A v kárném řízení není problém mu prokázat zaviněné porušení členských povinností (§ 5 odst. 1, § 4 odst. 2 písm. a/ Stanov ČRS) a uložit kárné opatření, které může znamenat i vyloučení z ČRS.

Je tedy opravdu na místě upozornit všechny rybáře, že po zadržení povolenky rybářskou stráží a výzvě k ukončení lovu ryb nelze řešit takto vzniklou situaci zakoupením nové povolenky a pokračováním v lovu ryb. Rybář má vyčkat na projednání provinění a vydání rozhodnutí o kárném opatření příslušnou dozorčí komisí MO, které je členem.

V této souvislosti doplňujeme informaci, že v současné době pracuje ČRS na centrálním informačním systému, jehož součástí bude i evidence zadržených povolenek, kdy se okamžitě po jejím zadržení tato informace zobrazí všem výdejcům a rybáři bude znemožněno vydání další povolenky k lovu ryb až do projednání přestupku dozorčí komisí (případně déle, pokud bude zadržení nebo zákaz vydání povolenky součástí kárného opatření).

Zdroj: Rada ČRS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

35 KOMENTÁŘE

 1. To je strašne vubec cist…Je to cele pravni nesmysl….Muze me byt zadrzena povolenka,ale.ja s tim nemusim souhlasit…..tudiz az do.rozhodnuti pretupkove komise a nabyti pravni moci jsem nevinen….Za druhe uz me pripada ze RS ma uz jen starost o nocni lov…..

  • Obojí je pravda, dokud o tom nerozhodne komise je rybář neviný a jediné co poslední dobou RS řeší je noční lov

  • Já měl těsně před půlnoci záběr a rybářská stráž přišla 0:05h 1 prut už byl sbaleny a druhý byl ještě nastrazeny, protože nemůžu zdolavat rybu a při tom dalit druhou udici což opravdu asi neumí nikdo tak mi byla odebrána nekompromisně povolenka.

 2. Každopádně normální rybář, který dodržuje zákony/pravidla, nemusí takové problémy vůbec řešit… Takže Good Luck…

 3. Rybářská stráž trestá za drobnosti, ale velké přestupky neřeší a objevuje se i přehlíženi. Noční lov, prisvojeni větších ryb a následný prodej

  • Rybářské povolenky se prodávají jak na běžícím pásu cizincum ale ty vědí o rybách prd a zákona maj v prdeli.Tam se zaměřte.

  • Za jaký drobnosti například? Pokud ses solidní, tak nevěřím, že někdo bude něco hledat. Nikdy se mi nestalo abych měl problém s RS, kontrola nikdy netrvala dýl jak minutu (někdy dýl, když je RS pohodar, tak se zakecame)

   Borec mi podepíše zápis a tím to hasne, ještě se mi nestalo aby po mě chtěli povinnou výbavu.

 4. Je to takové hodně amatérské……pozastavuje se mi rybářské právo na rybolov? …..pokud mám MP a P, a je mi odebrána MP, nesmím chytat ani na tu P..? Asi to bude nejspíš blbost.

 5. Zdravím všechny
  To že mi prodají druhou povolenku, není můj problém. Mají v tom bordel oni sami. Když jsem byl u kárné komise a řekl jsem předsedovi komise,že půjdu k jiné organizaci, tak jsem dostal celorepublikovej zákaz. To je taky fér??? Je na čase změnit pravidla lovu. Vyměnit osazenstvo.Organizacím jde jen a jen o peníze. Vše se neustále zdražuje a postihy jsou brány NE STEJNÝM METREM!!! Když to takhle půjde dál, tak ty organizace přijdou o své dlouholeté věrné členy. A to znamená co? Menší příjem pro ty co už léta sedí na onech místech. V dnešní době je už vše jen o penězích a známostech. Jsem pro lov Nonstop. Chceš chytat nonstop? Bude tě stát povolenka 2×tolik. Proč NE?

 6. A je to tu.
  Konečně se bude trestat.
  Nechceš dodržovat pravidla ČRS dobrá,
  Tak si výstup a jezdi po soukromkach.
  (Každá organizace má pravidla,a pokud nemáš
  Vliv tak si jen ovečka.takže zavři zobák a
  Dodržuj co se po tobě chce!)

 7. Jestli chcete tak vám udělám projekt elektronické povolenky. Místo tří dokladů bude jen jeden a to v podobě aplikace v mobilu. Tam se zaplatí poplatky a budou vést záznamy o úlovcích. Kdo nebude chtít, pojede s papíry postaru

 8. Pane Antonín, nějak moc nechápu, co to píšete.
  Každý šel do rybařiny s vlastním souhlasem ryb. řádu.
  Pokud dodržujete řády, tak nevidím žádný problém.
  Nevím co je to za blábol o nějakém vlivu a zobáku o proti dodržování řádu do kterého jste dobrovolně šel.
  Pokud chodíte na schůze máte prostor o ovečkách vyprávět, aby jste ovečka případně nebyl.
  Pokud jsem Vaše psaní špatně pochopil, omluva.
  Jinak total blábol.

 9. Koho chcete vyřazovat a brát mu povolenky když si ji může koupit i někdo kdo vůbec není v organizaci. Je pravda že celosvazovka přijde asi na 9500 ale kdo na to má ten si ji koupi třeba 3krat když mu ji seberou za porušení rp. A v tu chvíli to nikoho nesere hlavně že tečou peníze.

 10. Vše je jen o lidech,buď je to blbec nebo není,a hlavně kvůli těm blbcům trpí ti slušní.A taky vím že není RS úplně bez viny,měl jsem čest potkat takový jelita co buzerujou kvůli hovadině,že se ani nedivím že dostanou po tlamě…Metr by měl být stejný na každého ale neni,a to mě vadí….Chtělo by to trošku omladit vedení,je tam moc starej krabů….Každopádně mě ,,ještě mě budou chvilku roztrhám papíry a hodim jim je do ksichtu…

 11. A není to chyba ČRS rybáři se chovají podle toho co jim ČRS dovolí.. V dnešní době počítačové evidence rybářů by měl mít rybář který přišel o povolenku záznam o přestupku a další povolenku by mu svaz neměl vydat.

 12. Tadyk se píše že porybný může odebrat za pod. skutky povolenku.Je to v požádku, ale kdo odebere porybnému jeho licenci, když on porušuje ryb. řád??? To se o tom moc nemluví a vím že se to děje.Lživě nás napadají že všichni karavanisté jsou pytláci, že nám všem posb. povolenky a pod. kecy.Přitom nemá žádné důkazy o pytl. a pod.Vykládají si řád podle sebe a ne dle zákona.Jak by měli.

 13. Máte v tom bordel soudruzi z ČRS. Centrální evidenci už jste měli dávno mít. Každá organizace chce mít co nejvíc členů. Za každého člena má nemalé peníze, a tím pádem ji vůbec nezajímá jestli byl vyloučen z předchozí MO třeba pro pytláctví. Pokud se toto nezmění, tak v tom bude stále bordel jako nyní. Váš odkaz na stanovy §5 a §4 je vaše ubohá teorie.

  • Souhlasim, jak je mozne ze po odebrani povolenky si mohu koupit novou ? Vam je to jedno, hlavne, ze pritecou dalsi penize. To ze namate centralni evidenci je ostuda.

 14. Pan Tauš udělal ze sebe pěknou trubku.Kdyby se nechlubil na netu a držel h..u,nerozváže se tato diskuze.Udělal chybu,přišla kontrola,tak se měl zbalit a jet domů.

  • Tak hlavně aby ten zmetek už byl vyloučen, důkazů na jeho „trestnou činnost“ má Svaz dostatek. Jinak jsou to jen kecy, jako vždy.

 15. Ať se jede R. S. podívat v sezóně na Rozkoš. Poláci to berou po pěti rybách a všem se smejou.A o bordelu po nich ani nemluvím. Vím že to nejsou jen PL. ale je jich většina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -