Domů Novinky Další snižování hladiny v Orlíku! Náročné stavební úpravy za více jak miliardu korun...

Další snižování hladiny v Orlíku! Náročné stavební úpravy za více jak miliardu korun začnou už příští rok

- Reklama -

Vodohospodáři v minulém roce snížili vodu v přehradě takovým způsobem, že se na světlo světa dostaly i staré stavby, které byly dlouhá léta pod vodou. Něco podobného Orlickou přehradu možná brzy čeká! Stavbaři totiž už příští rok začnou na hrázi budovat bezpečnostní přeliv, který by měl odolat až desetitisícileté vodě. Hodnota nového přelivu by měla být okolo 1,5 miliardy korun. Pokud půjde vše podle plánu, pak by mělo být hotovo v prosinci 2025. Stavbaři už teď upozorňují, aby se lidé připravili na komplikace…

Stavba nového přelivu zastaví dopravu na silnici vedoucí po koruně hráze. Řidiči tak nebudou moci tuhle komunikaci využívat. Vodohospodáři navíc avizovali, že kvůli rekonstrukci hráze dojde i ke snižování hladiny v Orlíku. Prvně půjde hladina dolů v zimě, pak dokonce i v následujícím létě. Ovšem vodohospodáři slibují, že letní snižování hladiny nebude tolik razantní. Stavba by měla začít v dubnu 2021.

Povodí Vltavy počítá s tím, že pokud půjde vše podle plánu, pak stavební úpravy budou trvat do roku 2024 až 2025. Nejzazší termín dokončení stavebních prací by měl být prosinec 2025. Hodnota zakázky se počítá na 1,5 miliardy korun. K čemu vlastně nový bezpečnostní přeliv bude? Vodohospodáři si od nových stavebních úprav slibují to, že hráz vydrží nápor desetitisícileté vody.

„Z hydrologických údajů je známo, že kdyby v roce 2002 pršelo o čtyři až pět dní déle, tak by tady ta desetitisíciletá povodeň byla, takže to není nic vzdáleného, co by nemohlo nastat,“ nechal se slyšet generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Orlík v povodňovém roce 2002 ustál tisíciletou vodu a dal Praze 17 hodin času na stavbu protipovodňových bariér. Jenže! Druhou povodňovou vlnu už nemohla přehrada regulovat…

Jak bude vlastně přeliv vypadat? Stavbaři nový bezpečnostní přeliv začnou stavět mimo těleso hráze nedaleko administrativní budovy. Stavba bude opravdu náročná, protože součástí projektu je mostní, podzemní a vodohospodářská část. Zatím se neví, kdo bude stavbu provádět, protože probíhá tendr. Přihlášeno je sedm firem. Pokud vše půjde podle plánu, tak s vybranou firmou bude smlouva podepsána v lednu 2021.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -