skingbranding-banner

Dělá Agrofert z rybářů úplné idioty? Z chemičky vytekla toxická látka, ale prý to nebyla havárie


Už 3 měsíce trvá vyšetřování jedné z největší ekologických katastrof, která se odehrála na řece Bečvě. Právě zde uhynulo okolo 40 tun ryb v hodnotě několika desítek miliónů korun. A viník se stále hledá! Teď Česká televize upozornila na to, že v den úhynu ryb se v chemičce DEZA nedaleko řeky Bečvy stala havárie. Jenže tu chemický podnik, který patří do holdingu Agrofert, nenahlásil. Není proto divu, že se pozornost ohledně obrovského úhynu ryb znovu stáčí k této chemičce…

„Pozoruhodná náhoda! V chemičce DEZA se stala havárie, a shodou okolností v den otravy řeky Bečvy. Chemička tehdy o tom neřekla ani slovo a neinformovala ani inspektory. Svědectví o tom až teď přinesl Deník Referendum. Holding Agrofert, kterému chemička patří, to až poté přiznal. Tutlání vrhá další stín pochybností. Největší ekologická havárie není vyjasněná ani 3 měsíce poté. A nelze si všimnout počínání ministra životního prostředí Richarda Brabce – ten trvale ukazuje prstem na jiný areál v místě, a de facto odklání pozornost od DEZY,“ uvedla Česká televize v pořadu 168 hodin.

Úhyn na Bečvě v číslech: Zničeno 38 kilometrů řeky. Uhynulo 39,24 tun ryb (převážně parmy a ostroretky). Škody jsou v desítkách miliónů korun. Dobrovolníci při úklidu mrtvých ryb odpracovali celkem 1 177 hodin. Rybáři při odvážení mrtvých ryb najezdili 3 300 kilometrů.

„Chci znovu zdůraznit, že DEZU, jako možného viníka, jako možného původce, můžeme vyloučit na základě rozborů její výpusti,“ uvedl už na začátku října Richard Brabec. „DEZA lhala, ona tvrdila, že s kyanidy nepracuje, a stačilo nahlédnout do integrovaného registru znečištění, aby člověk zjistil, že ročně vypouští několik desítek kilogramů kyanidů do Bečvy,“ řekl pořadu 168 hodin Jan Freidinger z Greenpeace.

„Ráno, před otravou řeky Bečvy, 20. září 2020, se v areálu chemičky DEZA stala závažná havárie, při které uniklo zhruba 10 kubíků toxické směsi do dešťové kanalizace. Tento únik mohl být příčinou havárie rozsahu, jaký byl na řece Bečvě,“ řekl pořadu 168 hodin šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Deník Referendum na havárii v chemičce DEZA upozornil jako první…

VIDEO: Z chemičky unikla látka, ale nebyla to havárie! Jak odpovídal mluvčí Agrofertu? 

Holding Agrofert se k havárii přiznal. Je ale nestandardní, že až po tom, co se provalila – tedy až dva a půl měsíce od otravy. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v DEZE k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ uvedl pro pořad 168 hodin mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Rybáři poslali už přes 20 000 korun! Odstartovala sbírka na „plovoucí vozíček“ pro rybáře

admin | přečteno: 1403x | 21.01.2021 | 1 komentář

Rybář Julius Nass, který spustil projekt přestavby klasického belly boatu …

VIDEO: Kapři a amuři „vyplivují“ háčky! Takhle to vypadá, když ryby poznají montáž!

admin | přečteno: 11125x | 21.01.2021 | Žádné komentáře

Tohle je věčné téma v rybářských kruzích! V momentě, kdy rybář nepromění …

Česko jako kaprařská velmoc? Nedaleko Pardubic vzniká gigantická linka na rybářské nástrahy

admin | přečteno: 8181x | 20.01.2021 | 7 komentářů

Zase se potvrzuje, že rčení o zlatých českých ručičkách má …

Komentáře

  • Zloději a lháři Babišstánu budou dále lhát a krást a plundrovat naši krásnou zemi. Už aby všichni seděli za katrem.

  • Mlžení a spekulace. Taková obrovská havárie by musela být hned odhalená. Není ani možné aby se v takovém to rozsahu na to nepřišlo. Je vice než jasný že to zavinil Agro Fert.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.