skingbranding-banner

Masařům odzvonilo! Jihočeský územní svaz navrhuje omezení počtu odnesených dravců


Jihočeský územní svaz přichází se zajímavým návrhem, jehož cílem je lepší ochrana dravých ryb ve svazových revírech. O co jde? Návrh počítá s omezením počtu odnesených candátů, štik a sumců. Co to znamená? Pokud by návrh prošel, pak by to znamenalo, že rybáři si mohou na jednu roční povolenku odnést 20 kusů vybraných druhů dravých ryb za rok. Otázkou je, jak tento návrh přijme široká rybářská veřejnost…

Na webu Jihočeského územního svazu se píše: „Jihočeský územní svaz předkládá členské základně k diskuzi a projednání na VČS návrh hospodáře M. Hladíka na omezení počtu ponechaných kusů vybraných druhů dravých ryb (štika, candát, sumec) na jednu roční územní nebo celosvazovou povolenku na 20 kusů za rok. Cílem návrhu je ochránit dravé druhy ryb v rybářských revírech, podpořit přirozenou reprodukci a dále zamezit odlovu dravých ryb za účelem jejich prodeje.“

A to není všechno. Pod výše uvedeným textem je i odkaz na kompletní znění celého návrhu. Rybář tak rázem dostává informačně nabitý dokument, který je plný věcných argumentů k dané problematice.

V kompletním znění návrhu se mimo jiné píše: „Přísná ochranná opatření na ÚN Lipno zavedená v roce 2008 se ukázala jako velmi efektivní, umožnila rehabilitaci populací okouna, candáta a štiky. Neumožnila však lov dravých ryb rybářům, kteří neumějí lov přívlačí. Částečné uvolnění pravidel od roku 2016 ukázalo, že populace candáta (ale i okouna a štiky, o kterých se moc nemluví, ale jejich úlovky jsou také dobré) se zotavila a díky vysokému rybářskému tlaku však hrozí její opětovné vychytání.“

„Dle informací od RS část rybářů ulovila v roce 2016 i více než 50 kusů candátů. Proto je nutné zavést taková pravidla, která umožní lov dravých ryb všem rybářům v dlouhodobém měřítku, není možné se v rámci BPVRP pohybovat stylem „ode zdi ke zdi“, tedy nejprve uvolnit a pak je zase zpřísnit.“

„Pokud chceme v nějaké míře zachovat například míru nástražní rybičky 15 cm, je nutné celkově regulovat rybářský tlak na rozumnou míru a také omezit celkový počet odnesených candátů i dalších dravých ryb. Omezení úlovků na jednu povolenku na 20 ks se zdá rozumným kompromisem. Je možné uvažovat i o omezení úlovku v týdenním i měsíčním horizontu, například na 4 ks týdně.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Jakub Vágner má spadeno na další rybník! Radním města se ale nelíbí smlouva

admin | přečteno: 970x | 22.05.2019 | Žádné komentáře

Nejznámější český rybář Jakub Vágner má řadu podnikatelských aktivit. Mezi …

Zákaz bivakování na Nových Mlýnech? „Neukázněnost rybářů neznala mezí!“ říká starosta obce u Nových Mlýnů

admin | přečteno: 901x | 21.05.2019 | Žádné komentáře

Nové Mlýny patří k nejnavštěvovanějším rybářským revírům v České republice. Tahle voda …

Rusové masakrovali kapry na svazovém revíru! Postavila se jim skupina rybářů

admin | přečteno: 2724x | 20.05.2019 | 1 komentář

Na jednom ze svazových revírů se nedávno odehrál incident, kdy …

Komentáře

  • Já opravdu už nechápu ty dementy co se zabývají TÍM JAK ZAMEZIT LOVENÍ A SAMOZŘEJMĚ I NÁSLEDNÉHO -Za své peníze zaplacené povolenky-ODNESENÍ DRAVÉ RYBY.Takže to nechte tak jak to bylo dříve a starejte seJEN o to aby tam ty dravé ryby byli.Já i moji jsme z toho neustálého omezování na prášky a to už jsme rybáři skoro 40.let.Vám prostě jen FUJ FUJ FUJ.

    • Jsem zásadně pro omezení úlovků dravých ryb. Na facebooku jsou vyfoceny povolenky s 300 a více kusů candátů. A to tam nejsou ty nezapsaný ryby. Ryby by měli být loveny pouze pro vlastní potřebu a zábavu a ne pro zisk. Jinak povolenku bych klidně zdražil a odpadli by vypočítavci. Petrův zdar.

  • Jsem pro pod jednou podmínkou a to, že snížíte povolenku o 500kč

  • To jsme my češi, za málo peněz hodně muziky a hlavně na všem vybouchat co nejvíc peněz.Jako úprava je to fajn. A hlavně nechápu, proč si člověk myslí, že platí moc za povolenku. Běž si koupit 50 candátů do obchodu a dáš za něj 15 000,- Kč. Za povolenku 20 dravých ryb si myslím že je adekvátní, a to nepočítám, kolik nedravých ryb sa za rok odnese navíc.

  • Pokud budou pravidla na všech revírech v celém kraji stejná, tak proč roční limit nemít. Ale týdenní limit je špatné řešení pro rekreační rybáře. Mám 14 dnů dovolenou, sedím denně na rychách a vlastně od prvého dne myslím na to, že jsem omezován a regulován.
    Jinak souhlasím s Pitrsem, že by někteří chtěli “za málo peněz, hodně muziky”.

  • Kromě omezení v týdnu, jsem z Moravy a jezdím jen na dovolenou, a omezení lovu sumců, přemnožená ryba co se krmí 2kg velkými kapry a málokdo ji umí chytat, naprosto souhlasím. A snížení ceny povolenek je hloupost, jděte do kina a necháte za jeden lístek 200,- / cca za 2 hod “zábavy” :). Jsem důchodce a ryby chytám letos 61 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.