skingbranding-banner

NEJISTÁ BUDOUCNOST VODY: V Česku mizí prameny! Pomůže stavba přehrad?


Sucho devastuje Českou republiku! Podle mapy na webu Intersucho trápí 80% našeho území výjimečné nebo extrémní sucho. A současná situace si začíná vybírat svou daň. Z české krajiny totiž začínají mizet prameny s životodárnou vodou! Ano, květen byl deštivý, a i proto je letošní červenec oproti loňskému trochu lepší. Jenže pátá sezóna sucha po sobě už je moc! Například pro některé vodní živočichy a obojživelníky. Někde třeba mizí žáby…

„Vydatnost pramene je nyní 0,09 litrů za vteřinu. To je i na červenec málo. Nejspíše do měsíce vyschne,“ říká hydrolog Martin Zrzavecký u pramene u vsi Želechy u Lomnice nad Popelkou. Průměr pramene je 0,56 litrů za vteřinu. A tahle situace se před očima hydrologů odehrává čím dál častěji.

Alarmující je, že tento konkrétní pramen vysychal jen občas, a to ještě na velmi krátkou dobu. Teď je tomu jinak! Hydrologové upozorňují, že z 320 pramenů a 1500 vrtů, které sledují, je situace u mnoha z nich obdobná. Závěr je jednoduchý: Voda v přírodní síti ubývá! A některá místa prostě vyschla…

Další zneklidňující zprávou je, že v České republice už není místo, které by sucho nepoškodilo. Ano, zima sice byla na sníh bohatá. Jenže! Sněhová voda jen naplnila řeky a nádrže, podzemní vodu nikoliv. Dává to logiku: Sněhu bylo hodně jen na horách, v nížinách ne. A co letní deště? Ty poslouží jen k zalití vegetace. K nasycení podzemních vod to prostě nestačí.

Odborníci varují, že situace je nejhorší na vodních zdrojích na řekách Moravě a Dyji. Tam už se „jede“ nadoraz! To znamená, že hlubinné vrty lidé využívají bez rezervy. Pro vysvětlení: Lidé tam čerpají větší množství vody, než jsou tyto zdroje dlouhodobě schopny poskytovat.

 

Vodní nádrže? Ano i ne!

Stát chce proti suchu budovat vodní nádrže. Hlasitě se mluví o nových přehradách Vlachovice na Zlínsku, Senomaty, Šanov a Kryry na Rakovnicku, anebo Skalička na Valašsku. Jenže experti upozorňují, že jde jen o kusé řešení.

„Když si rozpočítáte, kolik vody může zadržet každý čtvereční metr půdy, sebevětší nádrže jsou proti tomu legračně málo. Pro zadržení velkých objemů vody v krajině je klíčové dobře hospodařit s půdou a tím, co na ní roste,“ vysvětluje Ladislav Miko, který byl ministrem životního prostředí.

Co bude v budoucnu? Už teď je jasné, že voda bude zdražovat! V současnosti stojí litr vody asi 8 haléřů, před 10 lety byla cena na polovině. A další zdražování vody je nevyhnutelné! Navíc, budoucí cenu vody může španovat i hledání nových zdrojů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Ostuda! Na věhlasném závodě v lovu kaprů World Carp Classic se stala vážná chyba! Co se stalo?

admin | přečteno: 4163x | 21.09.2020 | Žádné komentáře

Závod v lovu kaprů World Carp Classic ve Francii patří k nejvíce …

Katastrofa na Moravě: V řece uhynuly ryby za 2 000 000 korun! Mrtvých ryb je přes 20 tun

admin | přečteno: 2364x | 21.09.2020 | 1 komentář

Ekologická katastrofa se odehrála na řece Bečvě mezi Zlínským a …

VIDEO: Útok sumce na nástrahu na hladině na českém rybníce! Z tohohle se vám rozbuší srdce!

admin | přečteno: 46081x | 18.09.2020 | 9 komentářů

Lov sumců je sám o sobě extrémně vzrušující záležitostí. Tak …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.