DomůNovinkyNEJISTÁ BUDOUCNOST VODY: V Česku mizí prameny! Pomůže stavba přehrad?

NEJISTÁ BUDOUCNOST VODY: V Česku mizí prameny! Pomůže stavba přehrad?

- Reklama -

Sucho devastuje Českou republiku! Podle mapy na webu Intersucho trápí 80% našeho území výjimečné nebo extrémní sucho. A současná situace si začíná vybírat svou daň. Z české krajiny totiž začínají mizet prameny s životodárnou vodou! Ano, květen byl deštivý, a i proto je letošní červenec oproti loňskému trochu lepší. Jenže pátá sezóna sucha po sobě už je moc! Například pro některé vodní živočichy a obojživelníky. Někde třeba mizí žáby…

„Vydatnost pramene je nyní 0,09 litrů za vteřinu. To je i na červenec málo. Nejspíše do měsíce vyschne,“ říká hydrolog Martin Zrzavecký u pramene u vsi Želechy u Lomnice nad Popelkou. Průměr pramene je 0,56 litrů za vteřinu. A tahle situace se před očima hydrologů odehrává čím dál častěji.

Alarmující je, že tento konkrétní pramen vysychal jen občas, a to ještě na velmi krátkou dobu. Teď je tomu jinak! Hydrologové upozorňují, že z 320 pramenů a 1500 vrtů, které sledují, je situace u mnoha z nich obdobná. Závěr je jednoduchý: Voda v přírodní síti ubývá! A některá místa prostě vyschla…

Další zneklidňující zprávou je, že v České republice už není místo, které by sucho nepoškodilo. Ano, zima sice byla na sníh bohatá. Jenže! Sněhová voda jen naplnila řeky a nádrže, podzemní vodu nikoliv. Dává to logiku: Sněhu bylo hodně jen na horách, v nížinách ne. A co letní deště? Ty poslouží jen k zalití vegetace. K nasycení podzemních vod to prostě nestačí.

Odborníci varují, že situace je nejhorší na vodních zdrojích na řekách Moravě a Dyji. Tam už se „jede“ nadoraz! To znamená, že hlubinné vrty lidé využívají bez rezervy. Pro vysvětlení: Lidé tam čerpají větší množství vody, než jsou tyto zdroje dlouhodobě schopny poskytovat.

 

Vodní nádrže? Ano i ne!

Stát chce proti suchu budovat vodní nádrže. Hlasitě se mluví o nových přehradách Vlachovice na Zlínsku, Senomaty, Šanov a Kryry na Rakovnicku, anebo Skalička na Valašsku. Jenže experti upozorňují, že jde jen o kusé řešení.

„Když si rozpočítáte, kolik vody může zadržet každý čtvereční metr půdy, sebevětší nádrže jsou proti tomu legračně málo. Pro zadržení velkých objemů vody v krajině je klíčové dobře hospodařit s půdou a tím, co na ní roste,“ vysvětluje Ladislav Miko, který byl ministrem životního prostředí.

Co bude v budoucnu? Už teď je jasné, že voda bude zdražovat! V současnosti stojí litr vody asi 8 haléřů, před 10 lety byla cena na polovině. A další zdražování vody je nevyhnutelné! Navíc, budoucí cenu vody může španovat i hledání nových zdrojů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -