Domů Novinky Orlík bez vody i v dalších letech? Povodí Vltavy plánuje další stavby za...

Orlík bez vody i v dalších letech? Povodí Vltavy plánuje další stavby za miliardy! Hladina bude dole

- Reklama -

Práce na přehradě Orlík jsou v plném proudu. Stavbaři aktuálně pracují na modernizaci lodního výtahu, který bude v následujících letech přepravovat větší plavidla, a to i v období sucha. Povodí Vltavy ale plánuje v dalších letech na přehradě Orlík provádět další stavební práce. V plánu vodohospodářského podniku je například stavba velkého zdvihadla pro velké lodě, anebo stavba bezpečnostního přelivu na hrázi, který zvýší bezpečnost před velkou vodou. V součtu tyto stavby budou stát miliardy korun.   

Povodí Vltavy počítá v letech 2025 až 2028 se stavbou nového zdvihadla pro lodě, které ale bude uzpůsobeno k přepravě větších plavidel. Toto zdvihadlo propojí vodní cesty Vltava od kilometru 239,6 (České Budějovice) po říční kilometr 91,5 (Třebenice) pro plavidla o nosnosti do 300 tun. Nové zdvihadlo bude určeno pro rekreační lodě – soukromá plavidla nemotorová i motorová, plavidla z půjčoven a výletní parníky a kajutové lodi. Velké zdvihadlo bude mít rozměry 45 x 6 x 2,7 metrů, umožní plavbu při hladině na kótách 347,6 až 351,1 m n. m.

Ještě před samotnou stavbou tohoto velkého zdvihadla proběhnou na Orlíku jiné pracovní práce. Povodí Vltavy totiž plánuje stavbu nového bezpečnostního přelivu vedle hráze přehrady Orlík. Účelem této stavby je zvýšení bezpečnosti, stavba by měla odolat až desetitisíceleté vodě. Tato stavba by měla začít na konci roku 2020, a potrvá až do konce roku 2025. Cena přelivu bude 1,5 miliardy korun.

GIGA VÝPRODEJ: Obrovské slevy na echoloty! Slevy až 10 000 korun 

I tato stavba si vyžádá snížení hladiny na kótu 339 m n. m. Takto snížená hladina bude od srpna 2021 do března 2022, tedy až po hlavní rekreační sezóně na přehradě Orlík. Navíc, kromě snížení hladiny se uzavře i komunikace na koruně hráze. K uzavírce dojde v dubnu 2023, a potrvá do listopadu 2024. Je možné, že termíny se budou měnit na základě aktuálních podmínek na Orlíku.

 

Práce na Orlíku pokračují

Aktuálně na Orlíku probíhají stavební práce, které mají za úkol modernizaci stávajícího lodního výtahu. Stavbaři vymění celou elektrotechnologii a zvýší nosnost přepravního vozíku z 3,1 tuny na 6,6 tun. Navíc, stavbaři prodlouží i kolejnici o 12 metrů do délky a 3 metry do hloubky. Díky tomu bude možné tento výtah na lodě používat i v obdobích sucha, takže nebude docházet k přerušení plavební sezóny. Tyto práce by měly stavbaři dokončit v dubnu roku 2022.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. aby jste tu nepsali bludy…tak si nastudujte tohle…:-) pvl.cz/vodohospodarske-informace/vd-orlik-2019—2025
    Hladina půjde dolů už příští rok od září….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -