skingbranding-banner

Orlík bez vody i v dalších letech? Povodí Vltavy plánuje další stavby za miliardy! Hladina bude dole


Práce na přehradě Orlík jsou v plném proudu. Stavbaři aktuálně pracují na modernizaci lodního výtahu, který bude v následujících letech přepravovat větší plavidla, a to i v období sucha. Povodí Vltavy ale plánuje v dalších letech na přehradě Orlík provádět další stavební práce. V plánu vodohospodářského podniku je například stavba velkého zdvihadla pro velké lodě, anebo stavba bezpečnostního přelivu na hrázi, který zvýší bezpečnost před velkou vodou. V součtu tyto stavby budou stát miliardy korun.   

Povodí Vltavy počítá v letech 2025 až 2028 se stavbou nového zdvihadla pro lodě, které ale bude uzpůsobeno k přepravě větších plavidel. Toto zdvihadlo propojí vodní cesty Vltava od kilometru 239,6 (České Budějovice) po říční kilometr 91,5 (Třebenice) pro plavidla o nosnosti do 300 tun. Nové zdvihadlo bude určeno pro rekreační lodě – soukromá plavidla nemotorová i motorová, plavidla z půjčoven a výletní parníky a kajutové lodi. Velké zdvihadlo bude mít rozměry 45 x 6 x 2,7 metrů, umožní plavbu při hladině na kótách 347,6 až 351,1 m n. m.

Ještě před samotnou stavbou tohoto velkého zdvihadla proběhnou na Orlíku jiné pracovní práce. Povodí Vltavy totiž plánuje stavbu nového bezpečnostního přelivu vedle hráze přehrady Orlík. Účelem této stavby je zvýšení bezpečnosti, stavba by měla odolat až desetitisíceleté vodě. Tato stavba by měla začít na konci roku 2020, a potrvá až do konce roku 2025. Cena přelivu bude 1,5 miliardy korun.

GIGA VÝPRODEJ: Obrovské slevy na echoloty! Slevy až 10 000 korun 

I tato stavba si vyžádá snížení hladiny na kótu 339 m n. m. Takto snížená hladina bude od srpna 2021 do března 2022, tedy až po hlavní rekreační sezóně na přehradě Orlík. Navíc, kromě snížení hladiny se uzavře i komunikace na koruně hráze. K uzavírce dojde v dubnu 2023, a potrvá do listopadu 2024. Je možné, že termíny se budou měnit na základě aktuálních podmínek na Orlíku.

 

Práce na Orlíku pokračují

Aktuálně na Orlíku probíhají stavební práce, které mají za úkol modernizaci stávajícího lodního výtahu. Stavbaři vymění celou elektrotechnologii a zvýší nosnost přepravního vozíku z 3,1 tuny na 6,6 tun. Navíc, stavbaři prodlouží i kolejnici o 12 metrů do délky a 3 metry do hloubky. Díky tomu bude možné tento výtah na lodě používat i v obdobích sucha, takže nebude docházet k přerušení plavební sezóny. Tyto práce by měly stavbaři dokončit v dubnu roku 2022.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Nové články v rubrice

VIDEO: Obrovský sumec albín si udělal z potopeného deštníku úkryt!

admin | přečteno: 668x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Děláte to taky tak? Aby rybář pochopil chování dravých ryb …

Rybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se svazových vod

admin | přečteno: 159x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Velké vítězství si připsali rybáři, kteří dokázali na půdě Senátu …

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 9991x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Komentáře

  • aby jste tu nepsali bludy…tak si nastudujte tohle…:-) pvl.cz/vodohospodarske-informace/vd-orlik-2019—2025
    Hladina půjde dolů už příští rok od září….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.