DomůOstatníRybářské komentářeJe zaprděný ČRS už minulostí? 5 důvodů, proč si vedení rybářů zaslouží...

Je zaprděný ČRS už minulostí? 5 důvodů, proč si vedení rybářů zaslouží pochvalu

- Reklama -

Poslední roky byly v Českém rybářském svazu opravdu turbulentní. Funkcionáři se mezi sebou velmi často přeli. Přesto, tento neklid přinesl několik zásadních změn, které prostě výrazným způsobem zlepšily rybářský život. Tak to prostě je! S nástupem nového předsedy Karla Macha je situace klidnější. Alespoň navenek to tak působí. Přesto, funkcionáři pořád makají. A to bych chtěl dneska v tomto článku ocenit…

Připomínám, že nic není vyhráno! V Českém rybářském svazu je stále dost práce, kterou bude potřeba tvrdě vykonávat. Ale přesto! Když se člověk zamyslí nad tím, jak se celá naše organizace posunula, musí být naplněn alespoň mírným optimismem. Chci v tomto článku připomenout to dobré, na co se v rychlém sledu událostí mohlo zapomenout. A to by byla škoda!

Tento text je takovým sumářem, takovou připomínkou toho, co se v Českém rybářském svazu za poslední sezóny změnilo k lepšímu. A za co je třeba poděkovat, protože to prostě rybářům zlepšilo (nebo teprve zlepší) jejich fungování u vody. Co mám konkrétně na mysli?

 

Nejnáročnější projekt desetiletí

Člověk zvenčí do toho tolik zatím nevidí, přesto je třeba se o tom začít bavit. Vedení Českého rybářského svazu připravuje nový „projekt desetiletí“ – Centrální informační systém. A přípravy jdou podle plánu! Právě tento velký projekt, o kterém se dlouhá léta mluvilo, by měl výrazně zlepšit chod Českého rybářského svazu.

Systém umožní obrovskou spoustu funkcí, které bude možné řešit z „pohodlí domova“. A „vydělají“ na něm jak samotní rybáři, tak i místní organizace nebo územní svazy. Všechny tyto subjekty totiž budou do celého systému zapojeny. Rybář si třeba přes systém koupí novou povolenku, místní organizace a územní svazy zjednoduší a zrychlí administrativu.

Na místě je nutná obezřetnost: Velkou otázkou totiž je, jak si s tímto náročným projektem Český rybářský svaz poradí. Jedná se totiž o velice složitý proces, který bude trvat dlouhou, bude stát hodně peněz, ale výsledek může posunout fungování Svazu o několik levelů výše. Tohle je projekt, kterému je zapotřebí fandit! Pokud se to povede, bude to super…

Veškeré dostupné informace o Centrálním informačním systému naleznete ZDE

 

Zveřejňování násad!

Je tomu už několik let, co se na předsedu středočeských rybářů Dušana Hýbnera slétli ostatní funkcionáři jako vosy, když začal zveřejňovat násady vysazených ryb. Rybáři náhle začali dostávat kompletní informace – co se sadilo, kolik se toho nasadilo, kolik to stálo, a kde se to nasadilo. Revoluce!

Jenže ne každému šlo tohle pod nos. Ano, někdo mohl namítnout to, že právě tyto informace mohly napomáhat k většímu drancování svazových revírů. Ovšem je třeba si uvědomit, že tzv. „masaři“ (tento pojem nemám rád), si o nasazení nových ryb stejně řekli. A v tichosti drancovali vody tak jako tak.

Osobně si spíše myslím, že tohle zveřejňování napomáhá k vyšší ochraně ryb. Jak to myslím? V momentě, kdy rybáři ví, kde se co nasadilo, tak si to i lépe chrání. Protože ví, že to v té vodě je. Ano, může se stát, že k vodě přijede více rybářů, ale znova – tohle se přece dělo i před samotným zveřejňováním. Obrázky plných břehů po nasazení ryb jsou známy odpradávna.

To, že zveřejňování násad je dobrým trendem, prozrazuje i chování ostatních územních svazů. K středočeským rybářům se postupem času přidal i Jihočeský, Severočeský, Západočeský, Východočeský a občas i územní svaz pro město Praha. Všimli jste si toho? Tohle je ten nelepší argument, že tohle má smysl! Rybáři tak mnohem častěji dostávají informace, co je za jejich peníze nakupováno (a nasazováno). Jen tak dále!

 

Povolenka, která fakt platí celou sezónu!

Tohle už taky platí delší dobu, ale jakoby už všichni zapomněli. Je super, že můžeme i na podzim a v zimě chytat alespoň do 22 hodin. Co myslíte vy? Za svůj rybářský život jsem si totiž podzimní a zimní část rybářské sezóny tolik neužil, jako v posledních sezónách. A ono není divu, protože než člověk dojel z práce, byl konec denní doby lovu. Teď může na ryby i ten rybář, který končí v práci pozdě odpoledne. Super!

Člověk tak má pocit, že sezónní povolenka je skutečně sezónní. Že za investované peníze může chytat skutečně celý rok. Což u staré denní doby neplatilo, protože část rybářů se prostě k vodě kvůli pracovním povinnostem nedostala. Teď je tomu konečně jinak!

Za tenhle počin si Český rybářský svaz zaslouží velkou pochvalu. Jen připomenu, že „autorem“ prodloužení změny denní doby lovu je Hospodářský odbor pod vedením tehdejšího předsedy Dušana Hýbnera ze Středočeského územního svazu. Právě tento odbor začal o prodloužení denní doby lovu hlasitě mluvit v únoru 2017. Tehdy si zásluhy chtěl přivlastnit někdo jiný, ale je třeba pojmenovávat věci prvými jmény. Za tohle fakt palec nahoru!

 

NON-STOP rybolov   

Mezi námi je spousta rybářů, kteří by uvítali, aby non-stop rybolov platil na všech revírech Českého rybářského svazu. Osobně si nemyslím, že je to dobrý nápad, protože pořád jsou u nás takové lokality, které by mohly tímto utrpět.

A hlavně! V současnosti je možné lovit na obrovské vodní rozloze (součet revírů s výjimkou je opravdu velký) a na téměř všech nejpopulárnějších revírech. Rybáři mohou rybařit non-stop na Orlíku, Lipně Nechranicích, anebo třeba na Labi. Těch možností je celá spousta.

Někomu se na tomto nelíbí, že právě vybrané revíry zažívají velký nápor rybářů. Ale upřímně: Byl by ten nápor menší, kdyby platil non-stop režim všude? Skutečně by ubylo rybářů na Orlíku, Lipně, anebo na Slezské Hartě. To je otázka do pranice…

Za mě osobně je počet výjimek a výběr vod dostačující. Rybáři si mohou skutečně vybrat z velké škály lokalit, a mohou si užít lov ryb non-stop do sytosti. Ano, jedna věc mi na tomhle vadí – rád bych, aby výjimky byly delší – od května do konce října. Ale zase: Současná situace je pořád lepší, než nic. Co myslíte?

 

Novinky, které by neměly zapadnout

V letošním roce se objevila „menší“ novinka, která by ale neměla zapadnout. O co jde? Moravskoslezský územní svaz zavedl nový „kárný systém“, který uděluje „nepoctivým“ organizacím trestné body. Při nasbírání určitého počtu bodů je pak organizace potrestána například krácením bezplatných povolenek. Hodně zajímavý nápad! Ale bude fungovat?

Jsem velmi zvědavý, jak se tento nový sankční řád Moravskoslezskému územnímu svazu osvědčí. Ale je dobře, že se s „nepoctivými“ organizacemi snaží něco dělat, protože právě ty stojí za tím, že se zpomaluje administrativa. Na druhou stranu – když se na to dívám zvenčí, asi by tento systém měl být „poslední možností“, jak s těmito organizacemi pracovat. Přece jen, lepší je řešit příčinu než důsledek, ale pravdou je, že to ne vždy jde po dobrém. Tak uvidíme…

 

Suma sumáru: ČRS se posunuje! Co přinese budoucnost?

Český rybářský svaz ušel za poslední roky určitě kus cesty dopředu. Přesto, na nějaký velký optimismus to zatím není, protože naši organizaci trápí ještě celá řada problémů. Ale! Pokud se udrží současné tempo, určitě se můžeme těšit na zajímavý vývoj. Tak si všichni držme palce!

A jak hodnotíte práci ČRS vy? Podělte se o vaše názory do diskuze pod tímto textem…

Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Ano, ČRS se posunuje do . Místo hospodaření se sportuje, pravidla se mění podle kaprolobby a podle prodejců a výrobců vláčecích nástrah, ryby se chrání lovením a pouštěním, asi je to moc baví a prospívá jim to. Členem ČRS se může stát i s IQ menším než dvouciferným. Navíc se rozmohlo, zejména v severním pohraničí, přijímání polských občanů do MO. Tito „rybáři“ plení vody tak, že kormoráni by se před nimi zastyděli. Je to pakáž ale hlavně že v MO Náchod, Česká Skalice a dalších je víc peněz za členství, brigády, a tím pádem i více prostředků na odměny pro činovníky. To, jak dopadají revíry jako Pastviny, Rozkoš, ale i menší revíry a řeky poblíž česko – polských hranic, to tyto bafuňáře nezajímá. No, hlavně že neúspěšný kandidát na předsedu a sběratel funkcí je borec.

  2. A jak se Vám líbí, když námi zvolení šéfové místních organizací zneužívají své pravomoci? Jako příklad: Třinecká organizace spravuje nádrže v povodí Černého potoka v k. ú. Střítež a pod záminkou lovu škodné(„obrovský“ sumec, který spořádá nejmíň 150 ks mírového kapra za rok… :-)) ), si udělali s rodinami a známými 2 krát soukromou , víkendovou nonstop párty. Procházel jsem mezi stany, ptal se, ale nikdo mi neprozradil, kolik chytli sumců na asi 20 udic nahozených na kapra, štiku a candáta. Pravda, byl tam jeden člověk, který měl nastraženy systémy na lov sumců, ale co ten zbytek – nonstop chytání pro vyvolené? Že by se nám vracely staré praktiky nepostižitelných funkcionářů?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -