DomůNovinkyRybář souhlasí se zákazem olova: Kachny polykají olovo spolu s kamením! Odborník nesouhlasí

Rybář souhlasí se zákazem olova: Kachny polykají olovo spolu s kamením! Odborník nesouhlasí

- Reklama -

Nedávno zveřejněné doporučení Evropské agentury pro chemické látky, které počítá s úplným zákazem prodeje a používání rybářských zátěží z olova, se hojně řeší i v „ekologických kruzích“. Například na známém ekologickém webu Ekolist se objevil názorový text rybáře Jaroslava Dvořáka, který souhlasí s plánovaným zákazem. Podle autora například může dojít k tomu, že například kachna spolkne rybářskou zátěž spolu s kamením, kvůli čemuž může uhynout. To ale například odborník z Českého rybářského svazu Pavel Vrána silně zpochybňuje. A navíc! Rybářský odborník z ČRS upozorňuje, že jiné varianty možných materiálů jsou ještě škodlivější!

Ve zkratce: Evropská agentura pro chemické látky představila úplný zákaz používání a prodeje olověných zátěží. Proti chystanému plošnému zákazu se okamžitě ohradili „hospodáři v krajině“, tedy například myslivci nebo rybáři. Zákaz, který evropská agentura předložila, počítá s úplným zákazem prodeje a používáním olověných zátěží. Podle některých rybářů je ale tento zákaz v pořádku…

CENOVÉ ŠÍLENSTVÍ: Obrovská sleva na nadupaný stojan na pruty! Vejdou se na něj 4 pruty

Rybář a autor Jaroslav Dvořák v názorovém textu na webu Ekolist například poukazuje na to, že vodní ptáci polykají písek nebo drobné kamínky. A právě při téhle „činnosti“ vodních ptáků hrozí, že spolu s kamením spolknou například i rybářskou zátěž. A to by podle autora bylo velkým problémem, protože pták by se kvůli tomu mohl i otrávit. Jaroslav Dvořák ale nesouhlasí s úplným zákazem, ovšem podle něj by bylo dobré omezit „nejrizikovější“ zátěže o velikosti od 0,06 do 50 gramů. A také všechny odpadávací nebo „trhací“ olova.   

Autor dále ukazuje například do Anglie. Tam podle něj platí přísná omezení ohledně používání olověných zátěží. Podle autora je na anglických vodách možné používat drobné broky do hmotnosti 0,06 gramů, a pak až zátěže nad 30 gramů. Takhle podle Jaroslava Dvořáka vypadá ochranné opatření na Ostrovech, aby vodní ptáci nepolykali nejrizikovější olověné zátěže, které by je mohly otrávit.

CELÝ NÁZOR: Rybářská olova jsou pro kachny skutečně toxická

 

Odborník z ČRS: Existuje v Česku doložený případ otravy vodního ptáka olovem?

Na názorový text Jaroslava Dvořáka zareagoval na stejném webu ichtyolog Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Ten například položil naprosto zásadní otázku: Byla v praxi sledována nějaká otrava vodního ptáka kvůli rybářské zátěži? Pokud by přesto rybáři přistoupili na zákaz olověných zátěží, tak jaký materiál vybrat?

CENOVÉ ŠÍLENSTVÍ: Obrovská sleva na nadupaný stojan na pruty! Vejdou se na něj 4 pruty

Pavel Vrána například upozorňuje na to, že variantou je například zinek. Jenže! Ten je vysoce toxický pro rybí plůdek. Pak třeba může přijít na řadu wolfram, jenže ten je podle Pavla Vrány extrémně drahý. A co měděné zátěže? To taky nepůjde! Proč? Protože měď je vysoce toxická pro bezobratlé živočichy, kteří žijí ve vodním prostředí. Ale pozor! Netoxická kovová varianta přece jen existuje! Víte jaká? Zlato a stříbro! Ale tady to z pochopitelných důvodů asi taky neprojde…

Pavel Vrána si na závěr neodpustil kritické poznámky na adresu Evropské agentury pro chemické látky, která se zákazem olověných zátěží přišla. Podle rybářského odborníka je „k zamyšlení“, že taková organizace straší veřejnost tím, že olovo ohrožuje milióny dětí, těhotné ženy nebo stamilióny ohrožených ptáků. Jak třeba olovo ohrožuje milióny dětí? Třeba tím, že „údajně“ maso zvěřiny obsahuje části olova, která se pak dostávají do dětských těl…

CELÝ NÁZOR: Netoxická náhrada olověných rybářských zátěží? Leda zlato a stříbro

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

  1. No nevím i zvíře pozná kov v tlamě. Max může mít otravu po zástřelu…A u srnčího a podobně se to maso okolo dává stejně pryč. He olověné trubky na vodovodním potrubí nevadí že…. asi je chlapec z Austrálie. Tam olovo vadí ale kyanidem zlato dolovat budou.

  2. Ať se radši podívá ta zmíněná agentura na to co dělá ve vodě ženská hormonální antikoncepce za svinstvo. Ryby se rodí mnohdy bezpohlavnich orgánů a nebo neplodné. Kolik svinstva vypouští fabriky do řek a potoků. Atd.

  3. Co je to za ,… já chytám 50 let a to jsem u vody 360 dní v roce, utrhnul jsem pár olůvek ve vázkách v korytách řek,. Kde by to ta kachna asi těžko hledala., Nehledě na to jak jsou šikovný to vidím když je krmím kukuřicí někdy, ty jsou opatrný aby vzali nějaký bordel do zobáku a také si nemůžu vzpomenout že jsem někde viděl uhynulou kachnu nebo nějakého ptáka, Dvořáku Co blbneš?

  4. Taky si nedovedu představit, že když utrhnu malé olůvko na řece kde je hloubka 4-5 metrů, že by kachna 🦆 k tomu plavala a žrala utržené olůvko. To se radši kachna 🦆 nažere u břehu trávy než aby se potápěla pro olovo 😁😁

    • Je to totální , a broky to samé !uz jsem dostal ocelakem z odrazu od fošny jo mazec. Olovo se rozpleskne ocel ne. To bude oči vystřelených.

  5. Tet nám zakazují olověné zátěže ale my jsem Češi my si vymyslíme jinou zátěž a tu nám za čas budou zase zakazovat

  6. Stále se něco zakazuje na úkor rybářů. Zákaz používání olověných zátěží. A co takhle myslivci, kteří loví kachny brokovnicí, která má olověné broky. Ty nevadí????? Jestli jste někdy pozorovali lov na kachny, tak je to jako krupobití!!!!

  7. Myslím že ani všechna olova utržený za 100 let na našich vodách nenapáchají to, co jedna havárie v DEZA😕

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -