Domů Novinky Rybářům svitla naděje: Vodní elektrárny mají utrum! Úřad varuje před pokutami

Rybářům svitla naděje: Vodní elektrárny mají utrum! Úřad varuje před pokutami

- Reklama -

Aktuální období sucha netrápí jen hydrology nebo zemědělce, ale i rybáře. Nedostatek vody v našich tocích totiž výrazně komplikuje život říčním rybám. Situace je o to složitější tam, kde se vyskytují „nezodpovědné“ vodní elektrárny. Bohužel, v letošním roce se už vyskytly případy, kdy ryby v okolí vodních elektráren hromadně hynuly. Na extrémní situaci ohledně sucha reagují i některé úřady. Například městský úřad v Jindřichově Hradci důrazně varuje provozovatele vodních elektráren, aby dodržovali platná pravidla. V opačném případě jim hrozí pokuty.

Jihočeský územní svaz vyzývá širokou rybářskou veřejnost, aby provoz vodních elektráren pomáhala kontrolovat. V případě podezření, že není něco v pořádku, je nutné, aby rybáři okamžitě kontaktovali jak vedení územního svazu, tak i městský úřad. Je třeba myslet na to, že včasný zásah může zachránit velké množství ryb.

Na webu Jihočeského územního svazu se píše:

V současné době registrujeme neutěšenou hydrologickou bilanci v našich tocích (i nádržích). Jde o následek minulých let, kdy naše krajina i hladina spodní vody marně čekaly na dešťové dotace, nebo alespoň na dostatečně objemnou a kvalitní nadílku zimního sněhu, která by dala naději sanovat chybějící vláhu postupně v jarním období.

S ohledem na MVE a jejich manipulace s vodou vydal Městský úřad Jindřichův Hradec – odbor životního prostředí důrazné upozornění pro provozovatele, aby dodržovali vodní právo (Manipulační řád) včetně stanoveného sanačního průtoku, jinak se vystavují udělení pokuty.

Městský úřad dále upozornil na skutečnost, že se opět ukazuje rozkolísanost hladin v důsledku špičkování MVE.  V období sucha je nutno uzavřít i stavidla na vtoku do turbín, aby nedocházelo k zaklesnutí hladiny pod korunu jezu či náplatek.

Bylo vydáno Rozhodnutí , že při průtoku pod 500l/s na LG Rodvínov nebude provozována žádná MVE  na řece Nežárce až po soutok s řekou Lužnicí.

Jako uživatelé sportovních revírů v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku vyzýváme naše rybáře, aby při své návštěvě u vody sledovali i manipulace s vodou na MVE a případný nesoulad s manipulačním řádem oznamovali nám i příslušnému referátu životního prostředí konkrétního městského úřadu.

Zdroj: Jihočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Jihočeský ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Dobrý den, podobný problém máme i v Libochovicich, kde se zvedl jez o dost více, než bylo povoleno, dokonce už před lety soud nařídil, uvést zvednutí vodní hladiny na povolenou hranici, ale ani po 6 letech, se nic neděje. Je to mé oblíbené místo na rybaření od dětství a od zprovoznění vodní El. Smutně pozoruji úbytek Ostroretek, ten je největší, dále Parmy, ale i bílé ryby..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -