skingbranding-banner

Rybářům svitla naděje: Vodní elektrárny mají utrum! Úřad varuje před pokutami


Aktuální období sucha netrápí jen hydrology nebo zemědělce, ale i rybáře. Nedostatek vody v našich tocích totiž výrazně komplikuje život říčním rybám. Situace je o to složitější tam, kde se vyskytují „nezodpovědné“ vodní elektrárny. Bohužel, v letošním roce se už vyskytly případy, kdy ryby v okolí vodních elektráren hromadně hynuly. Na extrémní situaci ohledně sucha reagují i některé úřady. Například městský úřad v Jindřichově Hradci důrazně varuje provozovatele vodních elektráren, aby dodržovali platná pravidla. V opačném případě jim hrozí pokuty.

Jihočeský územní svaz vyzývá širokou rybářskou veřejnost, aby provoz vodních elektráren pomáhala kontrolovat. V případě podezření, že není něco v pořádku, je nutné, aby rybáři okamžitě kontaktovali jak vedení územního svazu, tak i městský úřad. Je třeba myslet na to, že včasný zásah může zachránit velké množství ryb.

Na webu Jihočeského územního svazu se píše:

V současné době registrujeme neutěšenou hydrologickou bilanci v našich tocích (i nádržích). Jde o následek minulých let, kdy naše krajina i hladina spodní vody marně čekaly na dešťové dotace, nebo alespoň na dostatečně objemnou a kvalitní nadílku zimního sněhu, která by dala naději sanovat chybějící vláhu postupně v jarním období.

S ohledem na MVE a jejich manipulace s vodou vydal Městský úřad Jindřichův Hradec – odbor životního prostředí důrazné upozornění pro provozovatele, aby dodržovali vodní právo (Manipulační řád) včetně stanoveného sanačního průtoku, jinak se vystavují udělení pokuty.

Městský úřad dále upozornil na skutečnost, že se opět ukazuje rozkolísanost hladin v důsledku špičkování MVE.  V období sucha je nutno uzavřít i stavidla na vtoku do turbín, aby nedocházelo k zaklesnutí hladiny pod korunu jezu či náplatek.

Bylo vydáno Rozhodnutí , že při průtoku pod 500l/s na LG Rodvínov nebude provozována žádná MVE  na řece Nežárce až po soutok s řekou Lužnicí.

Jako uživatelé sportovních revírů v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku vyzýváme naše rybáře, aby při své návštěvě u vody sledovali i manipulace s vodou na MVE a případný nesoulad s manipulačním řádem oznamovali nám i příslušnému referátu životního prostředí konkrétního městského úřadu.

Zdroj: Jihočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Jihočeský ÚS

Nové články v rubrice

„Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme!“ říká ministr zdravotnictví. Rybáři stále mohou k vodě

admin | přečteno: 698x | 22.10.2020 | Žádné komentáře

Česká vláda zavedla další velmi přísná opatření, která se snaží …

Zameteno pod koberec? „Viníka katastrofy na Bečvě asi nenajdeme!“ zní ze státního zastupitelství

admin | přečteno: 546x | 21.10.2020 | 2 komentáře

Už čtyři týdny trvá vyšetřování obrovské ekologické havárie v řece Bečvě, …

VIDEO: Rybář na české vodě chytil gigantického kapra o váze přes 30 kilo! Fantastická ryba!

admin | přečteno: 9151x | 20.10.2020 | 3 komentáře

Podzimní měsíce bývají ve znamení velkých kaprů. Právě v tomhle období …

Komentáře

  • Dobrý den, podobný problém máme i v Libochovicich, kde se zvedl jez o dost více, než bylo povoleno, dokonce už před lety soud nařídil, uvést zvednutí vodní hladiny na povolenou hranici, ale ani po 6 letech, se nic neděje. Je to mé oblíbené místo na rybaření od dětství a od zprovoznění vodní El. Smutně pozoruji úbytek Ostroretek, ten je největší, dále Parmy, ale i bílé ryby..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.